Yüzlerce İnsanın Öldüğü Tarihin En Büyük Uçak Kazaları

Dünya havacılık tarihinde birçok uçak kazası yaşandı ve bunların bazılarında tarihe kara harflerle yazıldı. İşte tarihin en büyük uçak kazaları...
Yüzlerce İnsanın Öldüğü Tarihin En Büyük Uçak Kazaları

Tarih boyunca birçok büyük uçak kazası meydana geldi ve bu kazalar, insan hayatının yanı sıra ekonomik ve sosyal etkileri de beraberinde getirdi. Bu yazımızda, tarihte yaşanan en büyük uçak kazalarını ve bu kazaların nedenlerini inceleyeceğiz.

Tarihte Yaşanan En Büyük Uçak Kazaları

Uçaklar en hızlı ve güvenli bir yolculuk sistemi olsa da olası bir kaza ve arıza anında kurtulma riski en düşük araçlardandır. Tarih boyunca pek çok uçak kazası gerçekleşmiştir. Hafızalara kazınan ve adeta can pazarının yaşandığı, dehşet verici uçak kazalarını sizler için derledik.

İşte tarihin en büyük uçak kazaları;

1. Ukrayna Hava Yolları TU-154 Kazası

En Büyük Uçak Kazaları

2006 yılında Ukrayna hava yollarına ait bir TU-154 uçağından keskin bir türbülans nedeniyle birkaç sefer yardım sinyali gönderildi. Fakat yardım sinyalleri bir işe yaramadı ve uçak yaklaşık 3000 metreden hızlı bir şekilde yere çakıldı. Düşüş sebebi mürettebatın yetersiz eğitim almış olması gösterildi. Toplam 170 kişi can verdi.

2. Tam Hava Yolları Airbus A320-233 Kazası

En Büyük Uçak Kazaları

Airbus A320-233 tipi uçak Brezilya San Paul, Congonhas Uluslararası Havaalanı inişi sırasında teknik bir arıza sebebiyle düşmüştü. 2007 yılında meydana gelen bu kazada, uçakta yer alan 187 kişi ile birlikte uçağın düştüğü yerdeki 12 kişi hayatını kaybetmiştir.

3. Fransa Hava Yolları Airbus-330

En Büyük Uçak Kazaları

Fransız Hava Yolları şirketi Air France'a ait Airbus-330 Brezilya ile Fransa arasında yıldırım çarpması sonucu oluşan elektrik arızası nedeniyle okyanusa düştü. 2009 yılında meydana gelen kazada biri Türk olmak üzere toplam 228 kişi hayatını kaybetti.

4. Yeni Zelanda Hava Yolları Kazası

En Büyük Uçak Kazaları

Yeni Zelanda Havaalanı'ndan kalkan uçak Antarktika üzerinden geçerken görüş mesafesinde yaşanan sorun nedeniyle Erabus dağına çarptı. 1971 yılında gerçekleşen 901 nolu uçuştaki bu kazada, uçakta bulunan 257 kişi hayatını kaybetti.

5. Amerikan Hava Yolları

En Büyük Uçak Kazaları

1979 yılında Chicago O'hare havalimanından Los Angelas'a sefer yapan uçak, bir parçasının eksik olmasından dolayı düşmüştür. Bu eksiklik uçak kalktıktan sonra fark edilmişti, fakat iş işten geçmişti. Uçak kalkışa geçtikten kısa bir süre sonra 13 mürettebat ve 258 yolcu hayatını kaybetmiştir.

6. Kore Hava Yolları

En Büyük Uçak Kazaları

1983 yılında Alaska'dan Güney Kore'ye giden uçak rotasından çıktı ve iki kez Sovyet sahasına girdi. İkinci girişinden Rus Hava Kuvvetleri tarafından vurularak düşürüldü. Vurulduktan hemen sonra Japon Denizi'ne düşen uçaktaki mürettebatla birlikte 269 kişi hayatını kaybetti.

7. Suudi Arabistan Hava Yolları Uçak Kazası

En Büyük Uçak Kazaları

1980 yılında havalandıktan sonra uçağın kargo bölümünde meydana gelen yangın nedeniyle uçak piste geri dönüş yaptı. Fakat yardım ekibi söndürme için geç kalmıştı. Lockheed Tristar tipi yolcu uçağındaki 301 kişilik tüm yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti.

8. Türk Hava Yolları Uçak Kazası

En Büyük Uçak Kazaları

1974 yılında, 981 uçuş nolu McDonnell Douglas DC-10 model yolcu uçağı yük kapısındaki düşük basınç sonucu oluşan patlama nedeniyle,Paris-Londra seferi yaparken düşmüştür. Bu feci kazada 13 mürettebat ve 333 yolcu, toplam 346 kişi hayatını kaybetmiştir.

9. Japonya Hava Yolları Uçak Kazası

En Büyük Uçak Kazaları

Dünyanın en ölümcül uçak kazalarından ikincisi, Japon Havayolları şirketi, Japan Airlines'ın 12 Ağustos 1985'te Tokyo ile Osaka arasındaki kazasıdır. Boeing 747 tipi uçak kalkıştan 40 dakika sonra kontrolünü kaybetti ve bir dağa çarptı. Kazada 524 kişiden 520'si hayatını kaybetti.

10. Pan Am(Amerikan) Havayolları Uçak Kazası

En Büyük Uçak Kazaları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyanın En Pahalı KazalarıUçmanızı Kolaylaştıracak Yöntemler

Dünya havacılık tarihinin en ölümcül kazası, Tenerife faciası olarak da bilinen 27 Mart 1977 tarihinde iki uçağın çarpışması sonucu meydana gelen kazadır. Bu korkunç kazada, iki Boeing 747 havada çarpışmıştır. Yaşanan büyük patlama sonucu tam 582 kişi hayatını kaybetmiştir.

Hangi tarihte en büyük uçak kazası meydana geldi?

Tarihin en büyük uçak kazası olarak bilinen Tenerife faciasında tam olarak 582 kişi hayatını kaybetmiştir.

En büyük uçak kazaları nerede meydana geldi?

En büyük uçak kazaları, ABD, Rusya, Hindistan, Japonya, Çin ve Fransa gibi ülkelerde meydana gelmiştir.

En çok ölümlü uçak kazası hangisidir?

1977 yılında iki uçağın çarpışması sonucu 582 kişinin hayatını kaybettiği Tenerife faciası, en çok ölümlü uçak kazası olarak bilinmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum