Taner Yıldız Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı

Taner Yıldız, 3 Nisan 1962'de Yozgat'ta doğdu. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Taner Yıldız hakkında bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Taner Yıldız Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı

Taner Yıldız, 3 Nisan 1962 yılında doğmuştur. Yozgatlı olan Taner Yıldız, emekli havacı astsubay olan Eşref ve Emine'nin oğludur. Babasının mesleği nedeniyle, 10 yıl Balıkesir'de yaşayan Taner Yıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Evli ve 4 çocuk babası olan Taner Yıldız, 2009-2015 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak hizmet vermiştir.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Taner Yıldız Kimdir?

Kayseri Lisesi mezunu olan Taner Yıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Millî Türk Talebe Birliği üyesi olan Taner Yıldız, Necip Fazıl Kısakürek hayranı olduğundan okulu bitirince bile "Büyük Doğu" dergisi ile iletişimini kesmedi. Taner Yıldız, 1979-1982 yılları arasında Necip Fazıl Kısakürek ile daha yakın olabilmek adına üç yıl boyunca çaycılığını yaptı.

Daha sonra Taner Yıldız, Kayseri Elektrik Üretim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi, Kayseri ve Civarı Elektrik TAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak da görev yaptı.

Siyasi Hayatı

Taner Yıldız Kimdir?

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) tarafından Kayseri milletvekili olarak seçildi ve 22. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) girdi.

Başbakan Erdoğan'ın enerji danışmanı olarak görev yaparken, 1 Mayıs 2009'da 60. Hükümet'te gerçekleşen kabine değişikliği sonucu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın görevini devraldı ve 61., 62., ve 63. hükumette de bu görevine devam etti.

Yıldız, nükleer santral projesine karşı yapılan Greenpeace eylemleri sonucu, 1 Aralık 2009 tarihinde Greenpeace Akdeniz Ofisi'ni ziyaret etti ve bu şekilde Greenpeace Türkiye Ofisi'ni ziyaret eden ilk bakan oldu.

Kasım 2015 seçimlerinde yeniden Kayseri Milletvekili seçilen Taner Yıldız, görevini 2018 yılına kadar sürdürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hilmi Güler Kimdir?

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.