Taklit Güneş Gözlüğüne Dikkat

Taklit Güneş Gözlüğüne Dikkat
06.06.201513:59

Yazın insanların çok sık tercih ettiği uzmanlarında önerdiği üzere yazın tercih edilmesi gereken güneş gözlüğü alırken çok dikkat etmeliyiz. Gözlük alırken, UV ışınlarını süzen ve sertifika sahibi güneş gözlüklerini kullanmalıyız.

Haber güncelleme tarihi 07.04.2019 09:46

Taklit Güneş Gözlüklerine Dikkat!

Yazın bir güneş gözlüğü edinerek tüm bir yazı gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak geçirmemiz mümkün. Ancak piyasada artık hemen hemen her yerde satılan ünlü ve kaliteli markaların taklit ürünlerinden mutlaka kaçınmamız gerektiğini belirtiyor uzmanlar. Güneşte göze zararlı bir çok ışın bulunuyor ve bu ışınlar göz sağlığımızı ciddi derecede olumsuz etkiliyor. Bu zararlı ışınlardan kurtulmanın yolu kaliteli bir güneş gözlüğü edinmek. Bu UV–B ışınları önlem almadığımız takdirde cildimizde yanıklar oluşturabiliyor. Yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmamamız önemli.Özellikle çocuklar için daha hassas davranılması gerek.Kaliteli bir güneş gözlüğü camı, UV–B ışınlarını emerek gözlere zarar gelmesini engellemektedir.

taklit-gunes-gozluklerine-dikkat!.jpg


Taklit Güneş Gözlükleri Neden Zararlıdır?

Atmosfer, zararlı ışınların büyük bir kısmını filtre etmesine rağmen, güneş ışığında göze zarar verecek derecede UV (mor ötesi) ve IR (kızıl ötesi) ışınları vardır. Ozon tabakasının incelmesiyle, insan cildine ve gözüne zararlı ışınlar dünyaya daha fazla miktarda ulaşmakta ve bunun sonucunda cilt ve göz sağlığımız bundan daha fazla etkilenmektedir. UV–B ışınları, önlem alınmadığında cilt yanıkları oluştururken; UV-A ve özellikle de UV-B ışınları göze verebilecekleri zararlar açısından önemlidir.

taklit-gunes-gozlukleri.jpg

Özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkılmamalı ve çocuklara daha fazla özen gösterilmelidir. Bu zararlı ışınlardan gözlerimizi korumak, ideal bir güneş gözlüğü ile mümkün olacaktır. Taklit güneş gözlükleri ideal bir güneş gözlüğü camından daha ince bir yapıya sahiptir. UV ve IR ışınlarını yeterince etkili biçimde emmediği için gözlerimizdeki hassasiyeti yok edebilmektedir. Özellikle açık renkli gözler, allerjik konjonktivit, kuru göz, retinitis pigmentoza, albinizm gibi göz hastalıkları olanlar güneş ışınlarından daha fazla etkilenmektedirler. Bu özelliklere sahip kişiler için taklit güneş gözlükleri daha da sakıncalıdır ve kesinlikle kullanılmamalıdır.

sahte-gunes-gozlukleri.jpg

Göz kuruluğu ve kaşıntının yanı sıra; katarakttan kalıcı körlüğe kadar ciddi tablolar görülebilmektedir. Güneşe ışınlarına uzun süre maruz kalmanın gözdeki kısa vadedeki olumsuz etkileri deride oluşan güneş yanıklarına benzemektedir. 

taklit-gunes-gozlukleri-001.jpg


Kimler Daha Çok Risk Altındadır?

Özellikle açık renkli gözlere sahip olan kişiler bu zararlı güneş ışınlarından daha çok etkilenmektedirler. Ayrıca allerjik konjonktivit, kuru göz, retinitis pigmentoza, albinizm gibi göz hastalıkları olanlar da risk altında olan kişilerdir. Zararlı ışınlar göz de kuruluğa, kaşıntıya ve katarakttan kalıcı körlüğü kadar giden ciddi problemlere sebep olur. Güneş ışınlarına maruz kalmak göz açısından, deride oluşan güneş yanıklarına benzer.

kimler-daha-cok-risk-altindadir.jpg


Gözlüğün Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Sağlık Bakanlığı, ithal güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmiştir. Sahte olmayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarını süzdüğüne dair bir sertifikası vardır. Gözlük alırken bu belge soruşturulmalı, sertifikası olmayan güneş gözlükleri alınmamalıdır. Sahte gözlükler, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözü korumadığı gibi, aksine gözbebeğini genişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını artırıp göz sağlığını daha da bozmaktadır.

gozlugun-sahte-oldugunu-nasil-anlariz.jpg


Taklit Gözlük Asla Kullanmayın

Sahte olmayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarını yok ettiğine dair sertifikası vardır. Sahte olanlarda ise böyle bir sertifika söz konusu değildir. Gözlük alacağımız zaman bu sertifika mutlaka sorulmalı, sertifikası olmayan gözlükler alınmamalıdır. Sahte gözlükler, gözlerimiz için ciddi tehlike kaynağıdır. Sahte gözlük almak yerine gözlük takmamak bile daha doğru bir tercih olacaktır. Sahte gözlükler düpedüz gözleri bozmaktadır.

taklit-gozluk-asla-kullanmayin.jpg

Önerilen İçerik; Ultraviyole Işınlarının Gözlere Zararı

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.