Sosyalleşme Kavramımız Değişiyor

Sosyalleşme Kavramımız Değişiyor
23.05.201500:41

Sosyalleşme kavramı nedir? Sosyal ağlarla birlikte sosyalleşme kavramı nasıl bir boyut kazanmıştır. Sosyal ağların hayatımıza yeni şekil verdiği bu zamanda insanlarla ilişkilerimiz nasıl hal aldı.

Haber güncelleme tarihi 08.03.2016 14:28

21. yüzyılda yani teknoloji çağında yaşıyoruz. Yaşantılarımız A'dan Z'ye değişime uğradı. İletişim, insanın hayatının en büyük parçasıdır. İletişim, insanın hayatına yön verir ve insanların davranışları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Teknoloji çağıyla birlikte iletişim anlayışımızda da değişimle meydana geldi, bununla birlikte toplumsal kavramlarda yeniden gözden geçirildi. Örneğin: Sosyalleşme, önceden topluluklar içinde var olan "sosyal insan" ile şimdilerde ise sosyal ağlarda "fenomen olmakla " yani bu ağları iyi bir şekilde kullanmakla eşdeğer görülüyor.

Farklı Bir Şekilde Sosyalleşiyoruz

Sosyal ağların gelişmesi ve bizi içine almasıyla birlikte var olan alışkanlıklarımızda haliyle değişime uğramıştır. Hayatımıza baktığımızda bu değişimleri kolaylıkla farkedebiliriz 2000'lerin başında  sosyal ağ dediğimiz, Facebook, Twitter gibi iletişim ağlarına sahip değildik. O zaman telefonla haberleşirdik, doğum günlerini evlerde kutlardık yüzyüze iletişimimiz daha kuvvetliydi. Ama şimdi sosyalleşme kavramımız farklılaşmıştır. Sosyal olmak için yüzyüze iletişim yerine sosyal mecralardaki iletişim kanallarını kullanarak yapılıyor. Böylece kısa bir sürede uzak mesafelerdeki insanlarla iletişime geçiyoruz. Aslında sosyalleşme kavramı aynı ama farklı bir biçimde sosyalleşiliyor.

Sıcağı Sıcağına İletişime Geçiliyor

Teknolojiye kolay ve hızlı ulaşımın gençleri yalnızlığa çekmesi beklenebilirken, göstergeler, bu görüşün her zaman, her yaş ve herkes için geçerli olmayabileceğini gösteriyor. İnternetteki sohbet ve paylaşım ortamlarında dünyanın her tarafı ile aynı anda haberleşmek sosyalleşmenin yeni şekli. Ayrıca; teknoloji doğru kullanıldığında; çekingen, gruba katılmakta zorlanan gençler için kolaylaştırıcı hatta geliştirici bir araç. Bu noktadan baktığımızda, teknolojinin olumlu ve yapıcı yönünü kabul etmeliyiz.

sosyal gençlik

 

Sosyal bir Kimliğimiz Oluşuyor

Profil oluşturma, gencin kimlik arayışı ve bir gruba ait olma ihtiyacını karşılamak için sosyal bir siteye katılması ile başlıyor. Bu aşamada kendi özelliklerini, ilgi alanlarını düşünme fırsatı buluyor. Nasıl bir gruba ait olmak istediği netleşiyor ve kendi ile ilgili farkındalığı artıyor. Oluşturduğu profil, kendi özelliklerine benzer kişilerin ya da olmak istediği özellikleri taşıyanların grubuna katılmasını sağlıyor.Böylece birey profili, çok kısa sürede kolektif bir duruma geliyor. Gençlerimizin güven kazanmaları, kendilerini geliştirmeleri ve ifade etmeleri açısından, bu son derece olumlu bir gelişme.

Aramızda Ortak Bir Dil Oluşuyor

Gençler için teknolojinin teknik özellikleri, işlevselliği kadar estetik özellikleri de önemli. Seçilen cep telefonunun rengi, modeli, kılıfı,markası  yeni bir ortak kültür oluşturuyor. Markaların çağımızdaki gücünü yansıtırken bir yandan yüzeysel bir kültür yaratıyor fakat bunun ötesinde, bugün kullanılan iletişim dili de sürekli bir değişim içinde. Her gün yeni terimler, yeni ifade şekilleri doğuyor. Fikirler ve duygular çok daha doğal bir şekilde, oluştukları anda paylaşılıyor. Çoğu zaman da filtreden geçirilmeden, içtenlikle ve hatta yoğun bir şekilde ifade ediliyor.

Yeni bir dil teknolojinin kaçınılmaz sonucu. Bu dil, samimi, özgün ve yapıcı olduğu sürece, gençlerimizin ve toplumumuzun yeniçağda bir arada olması için çok önemli bir unsur.

 Sosyal Ağlarla Her Şeyin İçindeyiz

Çoğumuz artık arkadaşlarımız ve ailemiz üzerindeki doğrudan etkimizin zaten farkındayız; davranışlarımız onları mutlu edebilir ya da üzebilir, sağlıklı hale getirebilir ya da hasta edebilir, hatta zenginleştirebilir ya da yoksullaştırabilir. Ancak düşündüğümüz, hissettiğimiz ya da söylediğimiz her şeyini tanıdığımız insanların çok ötesin de yayılabileceğini nadiren göz önünde bulundururuz. Buna karşılık, arkadaşlarımız ve ailemiz yüzlerce hatta binlerce farklı insandan etkilenmemizde iletim hatları işlevi görür. Sosyal açıdan bir tür zincirleme tepki içinde, tanımlandığımız insanların başına gelen, tanık olmadığımız olaylardan derinlemesine etkilenebiliriz. Çevremizdeki sosyal dünyanın kalp atışlarını hissedip ısrarcı ritimlerine yanıt veriyor gibiyiz. Bir sosyal ağın parçası olarak, iyi ya da kötü yönde kendimizi aşıyor ve daha büyük bir şeyin parçası haline geliyoruz. Bağlanmışlığımızın, insanlık durumunu anlayış biçimimiz açısından köklü sonuçların da beraberinde getiriyor. Sosyal ağlar değerlidir, çünkü kendi başımıza başaramayacağımız şeyleri başarmamıza yardımcı olurlar.

Sosyal Ağlar Bizlere Etkisi

Sosyal ağların bireysel davranışlar ve sonuçlar üzerindeki güçlü etkisi, insanların kendi seçimleri üzerinde tam bir kontrollerinin olmadığını gösterir. Bu nedenle, sosyal ağlardaki kişilerarası etki bir takım ahlaki soruları gündeme getirmektedir. Başkalarıyla bağlantımız özgür irade kapasitemizi etkiler.

Yalnız Olduğumuz İçin Sosyal Ağlardayız

 Sosyal ağımızla doğrudan ilgili bir duygu, yalnızlıktır. Aslında bakılırsa yalnızlık sosyal ağı biçimlendirebilir. Kendilerini her zaman yalnız hisseden insanlar iki illa dört yıl içinde ortalama olarak arkadaşlarının % 8’ini kaybedeceklerdir. Yalnız insanlar daha az arkadaş olarak adlandırmaya eğilimlidir. Bunun anlamı yalnızlığın bağlantıların kopmasının hem nedeni hem de sonucudur. Duygular ve ağlar birbirini güçlendirebilir ve en çok arkadaşa sahip kişileri ödüllendiren bir” zengin olan daha da zenginleşir” daha az arkadaşa sahip insanların yalnız kalma olasılığı daha düşüktür ve yalnızlık hissi onların yeni sosyal bağlantıları kendine çekme ya da oluşturma olasılığını azaltıyor..  

Sosyal Ağlarla Sosyalleşiyoruz

21. yüzyılın büyük projesi insanlığın tamamının nasıl parçalarının toplamından daha büyük olduğunu anlamak daha yeni başlıyor. İnsan diğer canlılardan üstün kılan önemli olgulardan birisi, insanların bir sosyal yapı içinde doğması, büyümesi, yaşaması, öğrenmesi ve gelişmesidir. Sosyal yapıyı da içinde barındıran toplum ya da insan topluluğu, toplum üyesi olan her bireye uygun görülen ve kabul edilebilir olan davranışlar kazandırır. İnsanı sosyalleştirir. İnsana hayatta kalmasını kolaylaştıran bir yaşam kültürü aşılar. İnsan bu kültürü başkalarına da aşılar.

Neoldu. Com / Özel Haber

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.