Siyatik Sinir Endometriozisi Nedir, Neden Oluşur, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Bilgi

Dr. Taner Usta
Dr. Taner UstaDoktorBu içerik SAĞLIK kategorisine 16 Ekim 2020 07:17 tarihinde eklendi

Siyatik Sinir Endometriozisi Nedir?

Üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak %10’nda görülen ve iyi huylu bir hastalık olan endometriozis, ilerleyişi ve diğer organ tutulumları açısından malign yani kansere benzer. Sıklıkla yumurtalıklar, karın içi peritonu, kalın barsak, idrar borusu tutulumu olmakla beraber karın içinde tüm organları etkileyebilir.

Siyatik Sinir Endometriozisi

Siyatik sinir insan vücudunun en kalın ve en uzun siniridir. Omuriliğin alt kısmından gelen sinir liflerinden oluşan ve karın boşluğundan uyluk arkasına geçip dizin arkasından ayağa kadar giden bu sinir, nadir olarak da olsa endometriozis tarafından karın içinde tutularak siyatik sinir problemlerine yol açabilir.

Adet Zamanlarında Sıkıntılar Artar

Ayak tabanının, baldır arkasının, diz ve uyluk arkasının duyusu siyatik sinir ile taşınırken bazı ayak ve bacak kasları da siyatik sinir ile uyarılır. Siyatik sinir tutulduğunda, özellikle adet döneminde olmak üzere uyluk arkasında, diz arkasında, baldır arkasında ve ayak tabanında ağrı, uyuşukluk hissi, karıncalanma ve kas güçsüzlüğü gözlenir. Bu şikayetler, siyatik sinire bel fıtığı tarafından veya sinirin seyri sırasında herhangi bir bası veya sıkıştırma olduğunda oluşur.

Siyatik Sinir Endometriozisi

Şikayetler sinir üzerindeki endometriotik dokuda inflamasyon arttığı için adet döneminde daha çok görülür. Bu şikayetlerin endometriozis nedeniyle mi yoksa başka bir sebeple mi olduğu detaylı bir fizik muayene sonrasında ortaya çıkar.

Tedavisi Ne Şekilde Gerçekleşir?

Endometriozisde siyatik sinir tutulumu genelde atlanabilir. Bu yüzden hastanın bu konuda deneyimli doktorlar tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Kesin tedavisi cerrahi olarak o endometriotik dokunun çıkarılmasıdır.

Siyatik Sinir Endometriozisi

Bu iş için uzmanlaşmış nöropelviologlar (kasık bölgesi sinir cerrahisi yapan) tarafından gerçekleştirilen operasyonu yapabilecek sertifikaya sahip ülkemizde sadece iki kadın doğum uzmanı vardır. Nöropelviolog tarafından laparoskopik veya robot eşliğinde lezyonun çıkarılmasıyla bütün şikayetler geriler ve hasta normal hayatına döner. Lezyon tam olarak sinirin üzerinden çıkarılacağı için bu konuda çok deneyimli olan nöropelviolog tarafından bu cerrahinin yapılması hastanın operasyondan zarar görmesini minimuma indirir.

Etiketler:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
349
69
451
43
87
333
119
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.