Sistoskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sistoskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?
27.05.201616:48

Sistoskopi, idrar yollarında meydana gelen bir problem karşısında mesane ve üretrayı incelemek adına yapılan işlemdir. Bu içeriğimizde sistoskopi hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 04.12.2020 13:35

Sistoskopi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sistoskopi-nedir.jpg

Mesane ve üretranın içini görmek ve incelemek adına yapılan işleme “sistoskopi” denir. Ayrıca “sistoüretroskopi” olarak da adlandırılabilir. Siskoskopi işlemi sistoskop adı verilen elastik fiber optik ince bir boru ile gerçekleştirilir. Sistoskop ile idrar kanalının içine girilerek mesane (idrar kesesi) ve üretra (idrar yolu) görsel açıdan incelenir. Sistoskopun bir ışık, diğer ucunda ise mercek ve kamera bulunur. Sistoskop ile alınan görüntü monitöre yansıtılarak doktor ve hasta tarafından izlenebilir. Sistoskopi işleminin bu açıdan kolonoskopi ve endoskopi gibi işlemlere benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Sistoskopi işlemi genellikle radyolojik incelemenin yetersiz kalması durumunda tercih edilir. Ayrıca idrar yollarında meydana gelen herhangi bir sorun sonucunda sistoskopi yöntemi ile müdahale gerekebilir. Ürolojinin vazgeçilmez yöntemlerinden biri olan sistoskopi işlem sırasında bölgeden parça almak için de kullanılır.


Sistoskopi Neden Yapılır?

sistoskopi-nedir-001.jpg

Sistoskopi, mesane ve üretranın görüntülenmesinin yanı sıra patolojik olguların saptanmasında da önemli bir rol oynar. Sistoskopi yöntemi ile biyopsi alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Genellikle enfeksiyona bağlı darlıklar, idrar yollarındaki taşlar ve böbrek taşları gibi çeşitli olgulara sistoskopi yöntemi ile müdahale edilir. Erkeklerde sık rastlanılan prostat büyümesi ve prostat tümörü gibi sorunlar sistoskopi yöntemi ile teşhis edilir. Ayrıca mesane taşı, tümör ve enfeksiyonları karşısında da sistoskopi yöntemi kullanılır. Sistoskopi yönteminin kullanıldığı durumlardan bir diğeri ise üretraya stent yerleştirme işlemidir. İdrar yollarında oluşan darlık sonucunda idar akışını sağlamak adına üretreya yani idrar yollarına stent yerleştirilebilir. Ayrıca üretraya yerleştirilen stentin çıkarılmasında da sistoskopi yöntemi kullanılır.

Sistoskopi işlemi steril koşullar altında gerçekleştirilmelidir. Bunun için en uygun ortam ise ameliyathane ortamıdır. Ancak basit ve kısa süreli işlemlerde muayenehane koşullarında da sistoskopi yöntemi uygulanabilir. Sistoskopi işlemi ağrıya neden olduğundan uygulamanın uzunluğuna göre çeşitli anestezi yöntemleri kullanılabilir. Kadınlarda çok kısa sürecek sistoskopi işlemi için lokal anestezi uygulanılır. Bunun için idrar borusu deliğinin ve içinin ilaç püskürtülerek uyuşturulması sağlanır.


Sistoskopi Gerektiren Durumlar

sistoskopi-nedir-002.jpg

 • İdrardan kan gelmesi,
 • İdrar yolu tıkanıklıkları, (üretral darlık, striktür)
 • İdrar kaçırma
 • Sperm içeriğinde kan olması,
 • Sonda takılamaması,
 • Mesanede kanser şüphesi,
 • İdrar yapma sırasında ağrı ve zorlanma,
 • Sürekli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları,
 • Taş veya yabancı cisim çıkarılması,
 • Açıklanamayan karın ağrıları,
 • Travma ve yaralanmalar,
 • Radyolojik (ultrasyon, tomografi, MR gibi) olarak gösterilen mesane anormallikleri

Sistoskopi Öncesi Hazırlık Aşamaları

sistoskopi-nedir-003.jpg

 • Hamile olma olasılığınız var ise sistoskopi işlemi öncesinde gereken test ve tahlilleri yaptırmalısınız.
 • Sistoskopi işleminden önce bol bol sıvı için.
 • İşlem öncesinde alınan idrar örneği için mesanenizi boşaltmadan gelmeniz önerilir.
 • Sistoskopi işlemi öncesinde koruyucu olarak antibiyotik iğne yapılır.
 • Sistoskopi öncesinde yapılacak işleme ve hastanın sağlık durumuna göre lokal, bölgesel veya genel anestezi uygulanabilir.
 • Yapılacak anestezi türüne ve yapılacak olası işleme göre kan tetkikleri, akciğer grafisi ve kalp ekokardiyografisi istenebilir.

Sistoskopi Nasıl Yapılır?

sistoskopi-nedir-004.jpg

Sistoskopi işleminde sistoskop adı verilen ve ucunda kamera bulunan bir alet ile idrar yolundan girilerek mesane ve üretra incelenir. İşlem öncesinde genellikle genel veya lokal anestezi uygulanır. Steril ortamda gerçekleştirilmesi önerilen sistoskopi işleminde hastaya özel bir giysi giydirilir. Hasta, masaya sırt üstü yatırılır ve bacakları iki yana açılır. Uygulama yapılacak bölge antiseptik sıvı ile temizlenir. İdrar yoluna plastik şırınga yardımıyla jel kıvamında bir madde enjekte edilir. Bu sayede uygulama sırasında hastanın rahatsızlık hissetmesi engellenir. Hemen hemen kalem genişliğinde olan sistoskop adı verilen tüp ile idrar kesesine kadar girilir. Daha sonra sistoskop yardımıyla idrar kesesi sıvı ile doldurularak genişlemesi sağlanır ve inceleme yapılır. Uygulama sırasında gerek duyulursa genel anestezi uygulanır.

Sistoskopi süresi işlemin amacına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Basit sistoskopi işlemleri, genellikle 10-30 dakika arasında sürer. İşlem öncesinde sabah saatlerinde anestezi ile ilgili bazı tetkikler yapılır. Bu nedenle hastaneye aç gelmeniz önerilir. İşlem sırasında genel anestezi uygulandıysa hastanın uyanması beklenir ve hastanede yatarak takip sonrası taburcu edilir. Hasta genellikle ertesi gün günlük yaşamına geri dönebilir. Sistoskopi işlemi sonrasında idrar yolunu temizlemek ve enfeksiyon oluşumunu engellemek adına her gün 7-8 bardak su içmeniz önerilir. Ayrıca sistoskopi işlemi sonrasında idrarınızda bir miktar kan görebilirsiniz. İdrarda görülen kan 24 saat içinde ortadan kalkar. İşlem sonrasındaki ilk 1-2 gün idrar yaparken yanma hissedebilir ve her zamankinden daha sık idrara çıkabilirsiniz.


Hangi Durumlarda Doktoru Aramalısınız?

sistoskopi-nedir-005.jpg

 • Hiç idrar yapamıyorsanız,
 • İdrar yaparken hissedilen ağrı ve yanma hissi 2 günden uzun sürüyorsa,
 • 38oC’nin üzerinde ateşiniz varsa,
 • İdrarınızın yoğun kırmızı renkte ve parlak olması gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız. 

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
207
109
65
27
161
48
28
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.