Siğil Neden Çıkar Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil Neden Çıkar Ve Nasıl Tedavi Edilir?
07.07.201518:23

Çocuklarda yetişkinlerde sıklıkla rastlanan ve bulaşıcı olan siğiller hakkında her şeyi sizler için derledik. İşte siğil neden çıkar ve nasıl tedavi edilir? Hadi hep birlikte siğil nedir bakalım, öğrenelim.

Haber güncelleme tarihi 25.02.2020 09:56

Siğil Nedir?

İyi huylu olan  HPV (human papillomarivus) virüsünün deri üstüne yerleşerek ortaya çıkardığı kabarcıklardır. Siğil olarak adlandırılan bu kabarcıklar bulaşıcı olabilmekle birlikte pürüzlü, sert ve ten renginde olurlar. Ellerde ve ayaklarda sıklıkla rastlanan siğiller tehlikeli değillerdir. Ancak kesik ve yara gibi kazalardan dolayı bulaşan virüs siğile neden olabilirken bulaşıcı özelliği çok fazladır. Temas ettiği bölgelerde virüsün yayılmasına neden olur. El, ayak ve bazende genital bölgede görülen siğiller ağrıya neden olabilir. Özellikle ayak tabanındaki siğiller düz yapıda olduklarından nasırla karıştırabilir. Ayak tabanındaki siğiller sürekli olarak baskı gördükleri için yürüdükçe iltihap içeri doğru itilir ve ağrıya neden olur.

sigil-nedir.jpg


Siğil Neden Çıkar?

Siğiller HPV virüsü nedeniyle ortaya çıkar. Herhangi bir tehlikesi olmayan siğiller genellikle çocukluk dönemlerinde oluşurlar. Kesik ve yaralanma gibi nedenlerle virüsün vücudumuza girmesi daha kolay olmaktadır.  Bulaşıcı olan bu virüs temas halinde başkalarına bulaşması ile birlikte vücudun diğer bölgelerine de bulaşmaktadır. Siğiller nemli ve ıslak alanları sevdikleri için siğil çıkması durumunda havlu ve terlik gibi eşyalarınızı kesinlikle başkaları ile paylaşmayınız. Vücut direnci siğilin bulaşmaması konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Vücut direnci kuvvetli olan kişilere siğil bulaşma oranı oldukça düşüktür.


Siğil Nedenleri

 • Tırnak yeme alışkanlığı
 • Siğile doğrudan temas
 • Cinsel temas
 • Vucüt direncinin düşük olması ve vücut direncini düşüren ilaç kullanımı
 • Deride bulunan kesik ve yaralar
 • Cildin sık sık traş edilmesi
 • Toplu kullanım alanlarındaki hijyen (kuaförlerde dahil)
 • Havuz, hamam ve kaplıca gibi alanların hijyeni
 • Havlu, terlik ve ayakkabının ortak kullanımı

Siğil Çeşitleri

Yarattığı etkiye göre siğillerin farklı türleri bulunur. Bazı siğiller yalnızca elde ve ayak parmaklarında oluşabilirken bazı siğiller genital bölgede meydana gelebilir. Oluştuğu bölgeye göre siğil tedavisi de farklılık gösterir.


Yaygın Siğiller

Çocuklarda yaygın olarak görülmekle birlikte tırnak yeme ve yolma gibi nedenlerle el ya ayak bölgelerinde görülmektedir.

cocuklarda-sigil.jpg


Ayak Tabanı Siğilleri

Ayak tabanında bulunan bu siğillerde sürekli baskıya uğradıklarından dolayı ağrı görülmektedir. Ağrının şiddeti siğilin büyüklüğü ve uygulanan baskıya göre artmakta veya azalmaktadır.

ayak-tabani-sigilleri.jpg


İpliksi Siğiller

İpliksi siğiller ağız çevresinde, burunda ya da boyunda ve çenenin alt kısmında meydana gelir.

ipliksi-sigiller.jpg


Düz Siğiller

Diğer siğil çeşitlerinin aksine genellikle yüz ve saç diplerinde görülmektedir. Düz olmaları nedeniyle kendilerini çok fazla belli etmezler. Şekil itibari ile düz, küçük ve yumuşak olurlar.

duz-sigiller-.gif


Genital Siğiller

Genellikle erişkinlerde görülmekle birlikte genital organların hemen dışında veya kadınlarda serviks adı verilen genital bölgenin iç kısmında tek veya çoklu olarak meydana gelebilir. Kadınlarda genital bölge siğilleri tedavi edilmediği takdirde kansere neden olmaktadır. Genital bölge siğilleri genellikle cinsel temas yoluyla ortaya çıkmaktadır.

genital-sigil.png


Siğil Tedavisi

Psikolojik nedenlere bağlı olarak heyecanlanma ve korkma gibi nedenlerle ortaya çıkan siğiller iz bırakmadan kendiliğinden iyileşmektedir. Tekrar eden siğil sonucunda virüs uyku durumuna geçer ancak genital bölge siğilleri için mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir. Siğil tedavisinin en önemli unsuru bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücut direncinizi arttırmaktır.

sigil.jpg


Siğil Tedavi Yöntemleri

 • Salisilik asit içeren ilaçlar
 • Korter ile yakma (elektrokoterizasyon)
 • Dondurma (kriyoterapi) ve lazer
 • Cerrahi yöntemler 

sigil-tedavisi.Jpeg


Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İşte doğal ve bitkisel siğil geçirme yöntemleri şunlardır;


1. İncir

Dalından koparılan incirin sıvısı günde birkaç kere siğil üzerine damlatılır.

incir-007.jpg


2. Sarımsak ve Karanfil

Sarımsak ve karanfil lapası siğil üzerine uygulanır.

sarimsak-003.PNG


3. Lahana Suyu

Siğil üzerine günde birkaç kere lahana suyu damlatın.

lahana-suyu.jpg


4. Muz

Muz kabuğunun içi siğile iyi gelmektedir.

muz.Jpeg


5. Fesleğen

Fesleğen içerindeli birçok anti-virüs bileşeni ile siğile iyi gelmektedir.

feslegen-004.jpg

Önerilen İçerik; Sivilce ve Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
101
10
147
25
10
5
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.