Rusya' nın Savaş Uçakları

Rusya' nın Savaş Uçakları
25.11.201518:30

Rus uçağının Hayat sınırında düşürülmesinin ardından ne olacağı konuşulurken, Rus Hava Kuvvetlerinin envanterinde olan savaş uçakları neler? İşte Rusya' nın savaş uçakları...

Haber güncelleme tarihi 07.06.2017 13:04

Rus Ordusu' nun Kullandığı Savaş Uçakları

Rusya' nın Su-24 tipi savaş uçağının Hatay sınırında Türk hava sahası ihlali sebebiyle F-16 savaş uçaklarımızla düşürülmesinden sonra gündem değişti. Rusya ile gerilen ilişkiler ve savaş mı çıkıyor dedikoduları arttı.

Tüm bunlar bir yana Rusya ordu envanterinde bulunan savaş uçaklarının hangi modellerden ve kaç adet olduğunu araştırdık. İşte Rusya' nın kullandığı savaş uçakları...

 

1) Sukhoi Su-24

İlk olarak 1965 yılında geliştirilen Su-24, Rusya' nın sert iklim koşullarına uygun bir uçak arayışıyla tasarlandı. Her iklim koşuluna uygun olmasının yanında düşman hattına alçaktan uçarak sızabilecek bir uçak da olmalıydı.

Alçak irtifada ses hızıyla uçabilmesi için gerekli olan 2 adet Tumansky R-27F-300 turbojet ve kısa mesafelerde inip kalkabilmesi için çalışacak 4 adet Kolesov RD-36-25 turbojet kullanılması konusunda fikir birliğine varıldı. 

Radar kabiliyeti için geliştirilmiş olan ve nispeten daha geniş Orion radar burun kısmında kulanıldı. Bu genişliğin sonucu olarak pilotların arka arkaya değil yan yana oturacak şekilde pozisyon alması sağlandı. Buna göre tasarımı yapılan uçak 1967 yılında ilk kez uçuruldu. 

1967 yılında başlayan test uçuşları 4 sene devam etti ve 1971 yılında kanat kısımlarında yapılan son düzenlemelerden sonra son test uçuşlarını gerçekleştirdi. Ancak hükümetin incelemeleri ve uçağın gelişmiş özelliklerinin o dönemde test edilmesi 4 yıl kadar sürdü. 

1975 yılının Şubat ayında resmi olarak tescillenen uçak resmi olarak hizmete girdi. 1400 adet üretilen uçak başta Rusya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Özbekistan ve Ukrayna oeduları tarafından kullanılmaktadır.

Rusya ordu envanterinde 415 adet Su-24 uçak hala kullanılmaktadır.


2) Sukhoi Su-25

Çift motoru bulunana ve tek mürettabat tarafından uçurulan yakın hava desteği ve saldırı tipi savaş uçağıdır. İlk test uçuşunu 1975 yılında yapan uçak resmi olarak 1979 yılında hizmete girmiştir. 

Geniş kanatları olan ve ufak gövdesi olan uçak yüksek manevra kabiliyeti ve alçak hızlarda uçabilmesi sayesinde tanklara karşı etkili bombardımanlar yapabilmektedir. 

20 ülke tarafından kullanılan uçağın Rusya ordusu envanterinde net olmamkla birlikte yüzden fazla olduğu bilinmektedir. Güncellemeler geçiren uçak Su-39 olarak görev almaya devam etmektedir.


3) Sukhoi Su-27

İlk çalışmalarına 1977 yılında başlanan ve 1984 yılında resmi hizmete alınan Sovyetler' in 4. nesil savaş uçağıdır. Geniş kanatlara sahip uçak uzun menzili ve yüksek hızlara çıkabilmesiyle ün kazanmıştır.

Uçak arkada çift dik kanat ve çift jet motora sahiptir. Kanat yapısı geniş ve delta kanat tipindedir. Tam manada delta olmasa da yapısı itibariyle benzemektedir.

Uçağın gövdesi hafiflemesi için ve daha dayanıklı olması için kompozit yerine yüksek oranda titanyum kullanılmıştır. %30 oranda kullanılan titanyum rakipleri arasında kullanılan en yüksek orandır.

Uçak, havadan karaya, havadan havaya ve bombardıman gibi özelliklere sahip olmasına rağmen asıl tasarlanış amacı yüksek hızlara çıkarak önleme uçaklarını atlatmak ve radar uçağı olan Awacslar ile havada yakıt ikmali yapılan tanker uçakların düşürülmesine yönelik tasarlanmıştır.

2.35 mach hıza çıkabilen Su-27 ler yaklaşık 14 ton silah ve yakıt taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca yakıt için ayrılan kısım ile birlikte 3.500 km menzile ulaşabilmektedir.

Su-27, Sovyetler Birliği tarafından 680 adet üretilmiştir. Bunların 400 tanesini kendi için üretmiş diğerlerini çeşitli ülkelere satmıştır. Günümüzde Rusya tarafından hala geliştirilen uçaklar en son Meksika ve Venezuela tarafından sipariş edilmiş ve teslimatları henüz bitmemiştir.


4) Sukhoi Su-30

Su-27 lerin geliştirilmiş versiyonudur. 1996 yılında kullanıma giren uçak çift motora sahiptir. İki pilot tarafından kullanılan uçakta ön tarafta pilot, arka tarafta ise silah subayı yer alır. Arkadaki pilotun yüksekte konumlandırılması görüş açısını arttırmak içindir. Tüm modeller iki pilotlu olarak üretilmektedir.

Ameriak Birleşik Devletleri' nin F-15 tipi savaş uçaklarına karşı geliştirilen Su-30 hem hava kabiliyeti hem silah teknolojisi hem de uçuş menziliyle öne geçmiştir. Bunu Amerikalı yetkililer de kabul etmişlerdir.

2 mach hıza çıkabilen uçağın menzili 3.000 km. ve azami yük taşıma kapasitesi yaklaşık 17 tondur. Rusya, Çin ve Hindistan hava kuvvetlerinde görev alan uçaklar son olarak Endonezya hava kuvvetleri tarafından sipariş edilmiştir.


5) Sukhoi Su-33

Su-27 lerin geliştirilmiş ve uçak gemileri için kullanıma uygun hale getirilen modelleridir. Havada yakıt ikmali ile 10 saat aralıksız uçabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Uçak gemisinden kalkabilmesi için güçlendirilen motorlara sahiptir. Geniş kanatları yardımıyla da katapult olmaksızın gemiden havalanabilmektedir.

Geliştirilmiş gece görüş özellikleriyle donatılan uçaklar Çin tarafından da sipariş edilmiştir. Su-33 uçak gemilerinde kullanılmak üzere tasarlandığı için Su-27 lere göre biraz daha ufak tasarıam sahiptir.

3.000 km menzile sahip uçak 2.17 mach hıza çıkabilmektedir. 


6) Sukhoi Su-34

Su-24 lerin yerini almak üzere gece ve gündüz uçuşları yapabilen, yerdeki ve havadaki hedeflere hassas atışlar yapabilen aynı zamanda nükleer silahlar taşıyabilen bir uçak olarak olarak tasarlanmıştır.

Arkadaki çift dik kanat ile güçlü manevra yeteneği olan araç Su-24' e göre daha uzun uçuş menziline sahiptir. Uzun uçuş testlerinde aynı mesafesi Su-24 ler 3 kez yakıt ikmali ile gerçekleştirirken Su-34 ler iki kez yakıt ikmali ile tamamlamıştır.

Uçak 1990 yılında tasarlanmış olsa da Sovyetlerin dağılma sürecei sebebiyle proje artelenmiş ve 2012 yılında ilk uçaklar teslim edilmiştir. Şuan itibariyle 40 uçak Rusya ordusunda görev yapmaktadır ve 2020 yılına kadar sayının 124 olması planlanmaktadır.

1.8 mach hıza ulaşabilen ve 4.000 km menzili olan Su-34 yaklaşık 22 ton yakıt ve ekipman yüküyle havalanabilmektedir.


7) Sukhoi Su-35

1988 yılında resmi kulanıma sunulan Su-35 süper manevra kabiliyetine sahip çift motorlu ve çift dik kanatlı uçaktır. Avcı-önleme grubunda yer alan uçak hava kabiliyetiyle göz doldurmaktadır.

Uçağın geliştirilme aşamasında bazı sorunlarla karşılaşılmış olsa da güçlendirilmiş motorlar kullanılarak 2.3 mach hıza çıkabilecek şekilde revizyon yapılmıştır.

Su-35, havadan kara hedeflerini de tam isabetle vurabileceek gelişmiş radar sistemleriyle donatılmıştır. Önde ve arkadaki radar sistemleri güncellenerek günümüzde kullanılmaya devam eden uçak için Brezilya, Çin, Hinsitan ve Güney Kore sipariş vermişlerdir. Rus ordusunda 48 adet Su-35 olduğu tahmin edilmektedir.


8) Sukhoi Su-47

Su-47 deneysel avcı uçağı olarak geliştirilmiştir. İleri ok açılı farklı kanat yapısıyla dikkat çeken uçak ilk 2002 yılında uçurulmuş ve deneysel olmaktan çıkarak avcı uçağı olmasına karar verilmiştir. 

İleri ok açılı kanatları ile geri açılı kanatlı uçaklara göre daha kısa kalkış mesafesine, yüksek kapasiteli it dalaşı manevra kabiliyetine, ses altı hızlarda uçarken yakıt tasarrufuna, yüksek hızlardaki saldırı açılarında kolaylık sağlamaktadır.

Henüz geliştirilmeye devam eden ve kaynak arayışını Hindistan' dan gelen haber ile olumlu sonuçlandıran Sukhoi firması uçakların ne zaman hazır olacağı hakkında bilgi vermemiştir.

3.3000 km menzile sahip Su-47 1.2 mach hıza ulaşabilmektedir. Çift motorlu yapısı ve tek kokpit tasarımı olan uçağın diğer adı da "Altın Kanatlı Kartal" anlamına gelen "Berkut" tur.


9) Sukhoi T-50 (PAK FA)

Rusya' nın 5 . nesil savaş uçağı olacak PAK FA T-50 ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştirmiştir. Uçak yeni jenerasyonda Amerikan F22 ve aralarında Türkiye'nin de olduğu 11 ülke tarafından geliştirilen F35 savaş uçaklarının rakibi olarak geliştirilmiştir.

Rusya 200 adet üretim planı yaparken, Hindistan 25 milyar dolar yatırım yapmayı teklif etmiş ve 250 adet uçak siparişiyle birlikte üretimin iki ülke tarafından birlikte gerçekleştirileceği açıklanmıştır.


10) MiG-25

Sovyetler tarafından 1970 yılında resmi ghizmete alınan uçak hakkında batılı ülkeler 1974 yılına kadar bilgi sahibi olamamıştır. Uçak basit ve işlevsel malzemeler kullanılarak tasarlanmıştır.

2 jet motorlu yapısıyla ses hızının üstüne çıkabilen uçaklarda karşılaşına ısınma sorunu alüminyum kullanımına izin vermemktedir. Buna Amerika tarafından titanyum gibi pahalı malzemeler ile çözüm üretilirken Sovyetler nikel ve çelikten ürettikleri materyaller ile sorunu daha ucuz yolla çözmüşlerdir.

Uçak dönemine göre hızlı olsa da günümüzdeki nesiller kaşısında geri teknolojili olarak kalmış ve genelde eğitim uçışları için kullanılmaktadır.

1.190 adet üretilen Mig-25, Amerika' nın Irak' a saldırdığı zmanlardaki performansıyla gözden düşmüştür. Rusya ordusunda mevcut 70 adet uçağın 40 adedi keşif amaçlı kulllanılmaktadır.


11) MiG-29

F15, F16 ve F18 modeli Amerikan uçaklarının rakibi olarak üretilen MiG-29 çift motorlu ve tek kokpitli yapıya sahiptir. Uçuzu menzilleri kısa olmasına rağmen yüksek manevra kabiliyetine sahip olmalarıyla iyi bir hava muharebe uçağıdır.

Uçağın manevra kabiliyetiyle 11 G kuvvete kadar çok rahat çıktığı görülmektedir. Daha fazla G kuvvetine pilotlar dayanamadığı için uçağın ne kadar yüksek G kuvvetli manevralar yapabildiği konusunda net ölçüm yapılamamıştır.

Uçağın üzerinde yapılan geliştirmeler ile kısa olarak eleştirilen menzili 3.500 km olarak revize edilmiştir. Yakıt dahil 9 ton ağırlığa kadar ekipman yüklenebilen uçak nükleer başlıklı mühimmat taşıma ve fırlatma yeteneğine de sahiptir.


12) MiG-31

Yükek manevra kabiliyetli tasarlanan ve özellikle casus uçaklar, nükleer saldırılar ile bombardıman uçaklarını imha etmek, hava savunması yapmak için üretilmiştir.

Yüksek hızlara ulaşabilmesinin yanında bu hızlarda manevra yapabilmesine imkan sağlayan çok sağlam gövdeye sahiptir. 3 mach hıza çıkabilen uçak, yaklaşık 400 adet üretilmiştir.

Rusya ordusu tarafından sayısı belli olmamakla birlikte hala kullanımda olduğu bilinmektedir.


13) Tupolev TU-160

Sovyetler' in ürettiği süpersonik özellikli ağır bombardıman uçağıdır. Uçak değişken geometrili kanat yapısına sahiptir. Manevra kabiliyeti ve radara karşı yansıtma yapmayan özel beyaz boyası sebebiyle bu uçağa "Beyaz Kuğu" lakabı takılmıştır.

Uçak yaklaşık 250 ton yakıt ve mühimmat taşıma kapasitesine sahip yapısıyla yüksek irtifada uzun menzilli uçuşlar yaparak ağır bombardıman yapabilmektedir.

36 adet üretilen Tupolev TU-160' ın 16 adedi aktif olarak Rus ordusu tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca 2016 yılı itibariyle 14 adet daha üretimin yapılması planlanmaktadır.

İlkay Engin

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
0
0
0
0
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.