Fitoterapi Uzmanlarına Göre Rezenenin Faydaları | 15 Etkisi

Alternatif tıbbın yüzyıllarıdır tercih ettiği rezenenin faydaları nedir? Ne işe yarar? Nelere iyi gelir? İşte rezenenin insan sağlığına mucizevi etkileri
Fitoterapi Uzmanlarına Göre Rezenenin Faydaları | 15 Etkisi

Maydanozgiller familyasına ait olan rezene, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen otsu bir bitkidir. Tüm yıl boyunca bulunabilen bu bitki, sarı renkli çiçeklere sahip, kokulu bir bitkidir. Tohumlarının ezilerek suda kaynatılmasıyla elde edilen çayı vücut sağlığı bakımından oldukça faydalıdır.

Türk kimyager, akademisyen, biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı İbrahim Saraçoğlu, "Rezene bebeklikten tutun, orta yaş, yaşlılık ve ihtiyarlığınıza kadar sizi takip edebilecek bir bitkidir. Özellikle rezene gaz deirir, yorgunluğu alır, hassas mideleri korur, anne sütünü artırır, öksürüğe iyi gelir, sindirimde mikrobiyota yani bağırsak floranız bozulmuşsa kötü bakterilerin sayısını azaltır." diyor. 

 

Çok eski yıllardan beri şifa kaynağı olarak görülen rezene çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan rezenenin içeriğinde kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum ve fosfor bulunmaktadır.

Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğine sahip olan rezene aynı zamanda anne sütünü arttırıcı özelliği ile de bilinmektedir. Uzun yıllardır hem mutfaklarımızda hem de tıp alanında tercih edilen rezene, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Rezenenin Faydaları

SıraFaydasıSağlık Puanı
1Bağışıklık Sistemi10/9.5
2Solunum Yolları10/9.3
3 Vücut Direnci10/9.4
4Sindirim Sitemi10/9.4
5Hazımsızlık 10/9.4
6Adet Sancısı 10/9.3
7Kalp Ritmi10/9.2
8Doğurganlık10/9.1
9Cilt Sağlığı10/9.4
10Anne Sütü10/9.3
11Kemik Sağlığı10/9.1
12Göz Sağlığı10/9.2
13Kan Basıncı10/9.3
14Kilo10/9.4
15Kanser10/9.1

Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan rezene aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Mikrop ve bakterilere karşı güçlü bir silah olan rezene, soğuk algınlığı, öksürük, mide kasılmaları, gaz problemi ve cilt sağlığı bakımından oldukça önemli ve etkilidir.

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Rezenin Faydaları

Doğal bir antibiyotik olan ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğine sahip olan rezene, antik Yunan’da uzun ömrün sembolü olarak bilinirdi. Rezene tohumlarının güçlü içeriği sayesinde birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağlamaktadır.

Virüslere, mikrop ve bakterilere karşı oldukça etkili bir silah olan rezene çeşitli bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı direnç sağlar. Bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı koruma sağlamakla birlikte kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.

2. Astım ve diğer solunum rahatsızlıklarını azaltır

Rezenin Faydaları

Uzmanlar günde 1 fincan rezene çayının tüketilmesini önermektedir. Ancak kronik bir hastalığı olan veya sürekli ilaç kullanan kişilerin uzman kontrolünde tüketmeleri önerilmektedir. Düzenli ve doğru şekilde tüketilen rezene çayı, bronşların açılmasını sağlar ve astıma iyi gelir.

3. Vücut direncini yükseltir

Rezenin Faydaları

İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde çeşitli nedenlerle oluşmuş enfeksiyonların tedavisinde olumlu ve hızlı sonuçlar vermektedir. Enfeksiyon sonucunda yükselen ateşin düşürülmesine yardımcı olurken aynı zamanda vücut direncini yükseltir.

4. Sindirim sistemini iyileştirir

Rezenin Faydaları

Düzenli ve doktor onayıyla kullanılan rezenenin sindirim sistemi hastalıklarına karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Sindirim sisteminde meydana gelen problemlere bağlı olarak gelişen rahatsızlıkların tedavisinde zengin bir lif kaynağı olan rezene çayı tercih edilmektedir.

5. İshal ve gaz problemlerini ortadan kaldırır

Rezenin Faydaları

Mide krampları, gaz, hazımsızlık ve ishal gibi problemlerin önüne geçerek bu rahatsızlıkların tedavisi için rezene çayı tüketilebilir. Aynı zamanda sürekli ağlayan ve gaz problemi olan bebekler için de doktor kontrolünde rezene çayı kullanılmaktadır. Bebeğin rahatlamasını sağlarken gaz problemini de gidermektedir.

6. Adet sancısını hafifletir

Rezenin Faydaları

Yapılan araştırmalar sonucunda rezene çayının güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra hıçkırık tedavisinden adet sancılarına kadar birçok rahatsızlığın çözümü olduğu belirtilmektedir.

7. Kalp ritmini düzenler

Rezenin Faydaları

Birçok rahatsızlığa karşı koruma ve direnç sağlayan rezene aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlamaktadır. İçerik bakımından oldukça zengin olan rezene tohumu, kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayan nadir bitkilerdendir.

Kan hücrelerinin çoğalmasını sağlamasının yanı sıra kan basıncını ve kalp atışını da dengeler. İçeriğindeki zengin potasyum ile kalp atışını ve kan basıncını dengede tutmaktadır. Kalp damar sağlığı bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan rezene, kalp krizi riskinin azalmasını sağlar. Aynı zamanda zengin bir lif kaynağı olan rezene damar tıkanıklığını önler ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

8. Doğurganlığı artırır

Rezenin Faydaları

Kadınlık hormonu östrojeni taklit eden fitoöstrojenler açısından zengin olan rezene, adet döngüsünün uyarılmasına ve düzenlenmesine yardımcı olur. Bunun doğurganlık üzerinde doğrudan bir etkisi olabilir.

9. Cildi canlandırır ve ışıltı verir

Rezenin Faydaları

Antimikrobiyal özelliklerinden dolayı rezene, eski zamanlardan beri çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Antioksidan özellikleri, sağlıklı cilde saldıran serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Cildi canlandırır ve ışıltı verir. Rezene ayrıca kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olan yaşlanma karşıtı özelliklere de sahiptir.

10. Anne sütü üretimini teşvik eder

Rezenin Faydaları

Rezene tohumlarında bulunan anetol, emziren annelerde anne sütü üretimini artıran östrojen hormonunun işlevini taklit eden doğal galaktagog özelliklerine sahiptir.

11. Osteoporoz riskini azaltır

Rezenin Faydaları

Rezene doğada anti-osteoporotik olarak bilinir. Östrojen hormonunu taklit eden fitoöstrojenlerin varlığı, kemik sağlığında çok önemli bir rol oynar. Östrojen kemikleri kırılmalara karşı korur ve kalsiyum ve fosfor gibi mineraller kemikleri güçlendirir. Bu nedenle rezene tüketimi kemik sağlığı için faydalıdır ve osteoporoz riskini azaltır.

12. Görmeyi iyileştirir

Rezenin Faydaları

Zengin bir A vitamini kaynağı olan rezene, sağlıklı görüşü destekler. Rezene tohumlarında bulunan anetol bileşiğinin, lensin protein içeriğini iyileştirdiği ve kataraktın ilerlemesini yavaşlattığı bilinmektedir. Ayrıca sulu ve iltihaplı gözlerin tedavisinde de yardımcı olur.

13. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur

Rezenin Faydaları

Rezene tohumları, asit-baz dengesini doğal olarak kontrol etmeye yardımcı olan, kalp atış hızını düzenleyen, kan damarlarını genişleten ve kan basıncını stabilize eden bir besin olan iyi bir potasyum kaynağıdır. Rezene tohumlarını çiğnemek, kan basıncını korumak için doğal bir çare olarak da işlev gören nitrit salınımını uyarır.

14. Kilo vermenize yardımcı olur

Rezenin Faydaları

Sağlıklı bir diyet ve iyi aktivite seviyelerine ek olarak, kilo vermek için rezene tohumlarını kullanabilirsiniz. Her şeyden önce, rezene tohumları sindirim sürecini kolaylaştırarak, yağ yakma sürecini hızlandırmak için en önemli gereksinim olan vücudun metabolizmasını geliştirir. İkincisi, zengin bir lif kaynağı olması nedeniyle rezene tohumları tokluk sağlar ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olan açlığı azaltır. Ek olarak, rezene tohumları doğada idrar söktürücüdür ve vücuttaki çeşitli toksinleri ve ekstra sıvıyı temizlemenize yardımcı olur.

15. Kanserden korur

Rezenin Faydaları

Birçok çalışma, rezene tohumlarının kanser önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Serbest radikalleri nötralize eden ve oksidatif stresi yenen güçlü antioksidan özelliklere sahiptirler. Kanser gelişimini engelleyen sebep bu olabilir.

Rezene Besin Değeri Tablosu

BesinDeğeri
Kalori1
Su90,21 g
Karbonhidrat7.3 g
Protein1.24 g
Toplam yağ0.2 g
Kalsiyum49 mg
Lif3.1 g
Toplam şeker3.93 g
Demir0.73 mg
Magnezyum17 mg
Fosfor50 mg
Potasyum414 mg
Çinko0.2 mg
Sodyum52 mg
Tiamin0.01 mg
C Vitamini12 mg
Riboflavin0.03 mg
Niasin0.64 mg
B-6 Vitamini0.05 mg
Folat27 µg
A Vitamini48 µg
E Vitamini0.58 mg
D Vitamini0 IU
K Vitamini62.8 µg
Toplam Doymuş0.09 g
Tekli Doymamış0.07 g
Çoklu Doymamış0.17 g
Yağ Asitleri0 g
Kafein0 mg
Kolesterol0 mg

Yukarıdaki tabloda 100 gram rezenenin besin değerleri belirtilmiştir. Rezene: C vitamini , diyet lifi , potasyum ve kalsiyum , fosfor ve sodyum gibi diğer temel minerallerin kaynağıdır. Az miktarda demir, magnezyum, çinko, niasin ve K vitamini sağlar. Ayrıca B vitaminleri, beta karoten, A vitamini , flavonoller içerir.

Rezene Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Rezene tohumu ve rezene çayı tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur tüketim miktarıdır. Kontrollü ve düzenli tüketildiği takdirde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak altta yatan herhangi bir hastalık veya uzun süreli ve sürekli olarak kullanılan ilaçlardan dolayı mutlaka doktordan onay alınmalıdır.

Yanlış ve aşırı miktarda tüketilen rezene çeşitli yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Aşırı miktarda rezene çayı tüketiminin neden olduğu yan etkiler genellikle mide bulantısı ve karın ağrısı şeklinde olmaktadır. Ancak aşırı tüketimin devam etmesi durumunda nefes darlığı, kusma, nöbetler, cilt sorunları, kalp çarpıntısı ve akciğer ödemi gibi problemler söz konusu olabilir.

Anne sütünü arttırıcı özelliği olan rezene, tüketilmeden önce doktordan onay alınmalıdır. Aksi halde anne veya anne adayının kan şekerini olumsuz yönde etkileyebilir. Rezene fitoöstrojenler açısından zengin olduğundan, normal fetal gelişimi engelleyebileceğinden hamile kadınlar tüketmekten kaçınmalıdır. Rezeneyi tüketmemesi gereken kişiler ise; safra kesesi, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerdir.


İlginizi Çekebilir
Rezene Çayının FaydalarıNanenin Faydaları

Rezene nedir?

Rezene, hoş kokulu 3 metre boyunda büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Ayrıca küçük, sarı çiçekleri ve içi boş sapları vardır. Rezene bir bitki olarak sınıflandırılır ve tarihçiler bunun Akdeniz'den geldiğine inanır. Eski Romalılar, rezene "kokulu saman" anlamına gelen "foeniculum" adını verdiler. 

Rezenenin faydaları neler?

Antik çağlardan beri doğal tıbbi ve mutfak özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan rezenenin faydaları arasında: bağışıklık sistemini güçlendirmesi, solunum problemlerine iyi gelmesi, vücut direncini artırması, gaz problemlerini çözmesi, adet sancısını gidermesi, kalp ritmini düzenlemesi, doğurganlığı ve anne sütünü artırması yer alıyor. 

Rezenenin potansiyel yan etkileri ve sağlık riskleri neler?

Nadiren de olsa rezene bazı bireylerde alerjik reaksiyonlara, kızarıklık, şişme ve kaşıntıya, cilt reaksiyonlarına, halüsinasyonlara, kadınlarda erken üreme gelişimine ve güneş zehirlenmesine neden olabilir. 

Rezene yağının faydaları neler?

Rezene esansiyel yağındaki aktif bileşen, vücuttaki bakteriyel ve inflamatuar aktivitelerin azaltılmasına yardımcı olabilecek trans-anetol olarak adlandırılır. Rezene esansiyel yağı da bazen kilo kaybı için kullanılır. Ancak rezene yağının yutulması, solunması veya cilde uygulanmasının (taşıyıcı yağda) herhangi bir önemli kilo kaybı olabileceğini destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Rezene nerede muhafaza edilmeli?

Birçok formda bulunan rezene, çoğunlukla çay, esansiyel ya ve tohum olarak satılmaktadır. Rezene ayrıca takviyeler, kuru otlar ve uçucu yağlar olarak satılmaktadır. Bu rezene formlarını, bozulmalarını önlemek için dolap gibi serin ve karanlık yerlerde saklayın.

Rezene kilo verdirir mi?

Rezene yemek, A ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve magnezyum gibi hayati besinleri almanın iyi bir yoludur. 1 fincan porsiyon, yetişkinler için önerilen günlük değerin yaklaşık yüzde 11'i kadar iyi bir lif kaynağıdır. Sağlıklı bir diyetin parçası olduğunda , rezene gibi lif açısından zengin sebzeler sizi daha az kaloriyle daha tok tutarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Rezene bebeklerde ne için kullanılır?

Rezene bebeklerde; mide ekşimesi , bağırsak gazı, şişkinlik, iştahsızlık ve kolik gibi çeşitli sindirim sorunları için kullanılır . Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonları, öksürük, bronşit, kolera, sırt ağrısı, yatak ıslatma ve görme sorunları için de kullanılır.

Rezene tohumlarının beslenme profili nedir?

Kurutulmuş rezene tohumları, düşük kalorili ve farklı mikro ve makro besinlerde yüksek olan çeşitli besinlerin bir deposudur. İçerisinde C vitamini, E vitamini, K vitamini, Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, Potasyum, Selenyum ve Demir, Polifenol gibi antioksidanlar, lif ve Anetol gibi organik bileşikler barındırır.

Fitoterapi nedir?

Fitoterapi, bilime dayalı bir tıbbi uygulamadır ve bu nedenle tıp gibi diğer daha geleneksel yaklaşımlardan farklıdır. Hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan bitki kaynaklı ilaçlardır. Bir bitki uzmanının yaklaşımı genellikle kontrollü klinik deneylerde veya titiz biyomedikal araştırmalarda değerlendirilmemiştir, buna karşın belirli fitoterapötik preparatların sayısız denemesi ve farmakolojik çalışması mevcuttur.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum