Refleksoloji Nedir, Nasıl Uygulanır, Nerelerde İşe Yarar?

Refleksoloji Nedir, Nasıl Uygulanır, Nerelerde İşe Yarar?
23.05.201505:06

Reflekseloji, sinir noktalarını belirli tekniklerle uyararak yapılan destekleyici ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.

Haber güncelleme tarihi 22.09.2022 17:23

Refleksoloji Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, gündelik hayattaki koşturmaca ve birçok etken yüzünden artan stres, insanların karşılaştığı en önemli sorunlardan biridir. Stresi kan dolaşımını yavaşlatan bir etmendir.

Refleksoloji

Refleksoloji ile kan dolaşımının hızlanması sağlanır, böylece vücut besin alır ve toksin atımı hızlanır. Refleksoloji, Uzak Doğu’da çok eski zamanlara dayanan bir sağlık uygulamasıdır. Genelde, pek çok nörolojik hastalıkta uygulanan bu tedavi şekli, son yıllarda ülkemizde hızla uygulanmaya başlamıştır. 

Refleksoloji, psikolojik rahatsızlıklarda destekleyici olarak uygulandığı gibi, engellilerde ve hatta sağlıklı kişilerde de uygulanabiliyor. Refleksoloji, beyindeki sinirlerin vücuttaki son noktası olan el ve ayaklara uygulanır. Bu noktalara baskı uygulanarak beyindeki sinirler ve kan dolaşımı uyarılıyor. Böylece iyileşme gerçekleşiyor.

Refleksoloji Nasıl Uygulanır?

Ayak tabanında bulunan noktalara basınç ile uygulanan masaj tedavisidir. Tedavi başlamadan önce, hasta bir noktaya oturur ve doktor, ayağın altında bulunan noktalara basınç uygulamaya başlar. Ayağımızın altında her organımız ve hastalık için bir refleks noktası vardır. Bu noktalara uygulanan basınç ile tedavi uygulanır.

Refleksoloji

Refleksoloji masajına başlamadan önce, rahatlatıcı yağlarla ayak tabanına hafif bir masaj uygulanır. Ayaklara baskı yapılarak kan akışı hızlandırılır. Hastalığa denk gelen bölgeye uyarım yapılması sağlanır.

Yaklaşık 35-40 dakika kadar sonra uygulama bırakılır. Uygulama sırasında bir miktar acı olması normaldir. Daha sonra hastadan bol su içmesi istenir. Hastanın sağlık durumuna göre, yaklaşık 2-3 seans kadar uygulama yapılır.

Refleksoloji Teknikleri 

Refleksoloji de uygulanan beş adet baskı tekniği vardır. Bunlar; başparmak hareketi, parmak hareketi, ovma, sıvazlama ve sıkma hareketidir. Bu hareketler, ellere ve ayaklara uygulanmaktadır. Hastanın fiziki durumu, yaşı ve o andaki sağlık durumuna göre uygulama yapılmaktadır.

İri yapılı kişilere kuvvetli, zayıf, yaşlı ve çocuklara normal bası hareketleri yapılır. Aslında uygulama, başparmak veya bir parmağın kenarıyla basınç uygulanması ve saat yönünde döndürülmesinden meydana gelmektedir.

Refleksoloji

Her seans, 10-40 dakika kadar sürer ve seanslar hastalığın durumuna göre belirlenir. İç organlarımız, vücut yüzeyinde deri bölgeleriyle temsil edilirler. Bu deri kısmı, aynı sinirleri organlarla paylaşırlar.

Bir organı temsil eden deriyi uyarmak, bu organ üzerinde fizyolojik bir tesir yaratır. Organlarımız her iki ayakta ve elde temsil edilirler. Ağrıyan taraf, vücudun sol kısmındaysa sol ayağa ve ele, sağ taraftaysa sağ el ve ayağa masaj uygulanmaktadır.

Refleksoloji Hangi Hastalıklarda İşe Yarar?

Refleksoloji

Refleksoloji panik atak, depresyon, uykusuzluk, bel ve boyun fıtığı, otizm, felç, migren, hormon sorunları, romatizma, astım, hazımsızlık ve regl ağrıları gibi durumlarda uygulanmaktadır. Üstelik, regl ağrılarında yaklaşık %50 oranında başarıya sahiptir.

Hamilelikte, kanser ve damar tıkanıklığı olanlarda, varis sorunu yaşayanlarda, şeker hastalarında refleksoloji tavsiye edilmemektedir. Refleksoloji konusunda eğitim almayan, fizyoloji ve anatomi bilgisi olamayanlara kesinlikle yaptırılmamalıdır. Bu durumda çok büyük zararlar görülebilir.


Refleksoloji nedir hangi hastalıklara iyi gelir?

Refleksoloji ayaklarda ve ellerdeki refleks alanlarının dokulara, organlara ve salgı bezlerine karşılık geldiği ilkesine dayanan bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Migren, sindirim sistemi, bronşit, astım, yüksek tansiyon, romatizma hastalığının tedavisinde kullanılır.

Refleksoloji kimler yapabilir?

Refleksoloji terapisini günümüzde bilmeyen kişilerin uygulamaması gerekir. İlk olarak bunun eğitimi alınır daha sonrasında terapiden vücuda fayda sağlanır. Öğrenmesi ise oldukça basit olan bir tedavi yöntemidir.

Refleksoloji kimlere uygulanmaz?

Refleksoloji enfeksiyonu, akut hastalığı, kalp krizi riski, bayılma olasılığı, ateş yüksekliği, bacak toplar damarlarında pıhtı sorunu olan kişilere uygulanmamalıdır. Uygulama alanlarında yarası bulunan veya gebeliğin ilk 3 ayında olan hastalara da refleksoloji uygulanmaz.

Refleksolog nasıl olunur?

Refleksolog olmak için Uluslararası Refleksoloji Enstitüsü Refleksoloji Eğitimleri Müfredata bağlı 6 aylık eğitim sürecini tamamlamak gerekir. Bunun sonunda refleksolog diploması verilir. Uygulayan kişinin refleksolog olması için gerekli eğitimleri kabul eden geçerliliği belgelenen kurumlardan eğitim alması gerekir.

Refleksoloji hangi ayağa yapılır?

Refleksoloji uygulamasını sol ayağa yaptığınızda vücudun sol tarafına ve orada bulunan tüm organlara etki eder. Sağ ayağa yapılırsa da aynı şekilde sağ taraftaki organların üzerinde etkili olur.

Refleksoloji gerçek mi?

Bölge terapisi olarak bilinen refleksoloji ayaklarda ve ellerdeki belirli noktalara basınç uygulanmasına verilen isimdir. Refleksolojinin herhangi tıbbi durum için etkili olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Yapıldığında ise rahatlama sağlayabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.