Refleksoloji Nedir ve Refleksoloji Hakkında Bilgi

Refleksoloji Nedir ve Refleksoloji Hakkında Bilgi
23.05.201505:06

Reflekseloji,sinir noktalarını belirli tekniklerle uyararak yapılan destekleyici ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.Bu tedavi yönteminin faydalarının sıralandığı yazımızda refleksolojinin hangi durumlarda uygulanabileceğini hakkında bilgi edinebilirsiz.

Haber güncelleme tarihi 10.11.2018 14:50

Refleksolji Nedir? Refleksoloji Hakkında Bilgi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, gündelik hayattaki koşturmaca ve birçok etken yüzünden artan stres, insanların karşılaştığı en önemli sorunlardan biridir. Stresi kan dolaşımını yavaşlatan bir etmendir. Refleksoloji ile kan dolaşımının hızlanması sağlanır, böylece vücut besin alır ve toksin atımı hızlanır. Refleksoloji, Uzak Doğu’da çok eski zamanlara dayanan bir sağlık uygulamasıdır. Genelde, pek çok nörolojik hastalıkta uygulanan bu tedavi şekli, son yıllarda ülkemizde hızla uygulanmaya başlamıştır. 

refleksoloji

Refleksoloji, psikolojik rahatsızlıklarda destekleyici olarak uygulandığı gibi, engellilerde ve hatta sağlıklı kişilerde de uygulanabiliyor. Refleksoloji, beyindeki sinirlerin vücuttaki son noktası olan el ve ayaklara uygulanır. Bu noktalara baskı uygulanarak beyindeki sinirler ve kan dolaşımı uyarılıyor. Böylece iyileşme gerçekleşiyor.

el-ve-ayaklara.jpg


Refleksoloji Nasıl Uygulanır?

Ayak tabanında bulunan noktalara basınç ile uygulanan masaj tedavisidir. Tedavi başlamadan önce, hasta bir noktaya oturur ve doktor, ayağın altında bulunan noktalara basınç uygulamaya başlar. Ayağımızın altında her organımız ve hastalık için bir refleks noktası vardır. Bu noktalara uygulanan basınç ile tedavi uygulanır.

refleksoloji-nasil-uygulanir.jpg

Refleksoloji masajına başlamadan önce, rahatlatıcı yağlarla ayak tabanına hafif bir masaj uygulanır. Ayaklara baskı yapılarak kan akışı hızlandırılır. Hastalığa denk gelen bölgeye uyarım yapılması sağlanır. Yaklaşık 35-40 dakika kadar sonra uygulama bırakılır. Uygulama sırasında bir miktar acı olması normaldir. Daha sonra hastadan bol su içmesi istenir. Hastanın sağlık durumuna göre, yaklaşık 2-3 seans kadar uygulama yapılır.

refleksoloji-masaji.jpg


Refleksoloji Teknikleri 

Refleksoloji de uygulanan beş adet baskı tekniği vardır. Bunlar; başparmak hareketi, parmak hareketi, ovma, sıvazlama ve sıkma hareketidir. Bu hareketler, ellere ve ayaklara uygulanmaktadır. Hastanın fiziki durumu, yaşı ve o andaki sağlık durumuna göre uygulama yapılmaktadır. İri yapılı kişilere kuvvetli, zayıf, yaşlı ve çocuklara normal bası hareketleri yapılır. Aslında uygulama, başparmak veya bir parmağın kenarıyla basınç uygulanması ve saat yönünde döndürülmesinden meydana gelmektedir.

refleksoloji-teknikleri .jpg

Her seans, 10-40 dakika kadar sürer ve seanslar hastalığın durumuna göre belirlenir. İç organlarımız, vücut yüzeyinde deri bölgeleriyle temsil edilirler. Bu deri kısmı, aynı sinirleri organlarla paylaşırlar. Bir organı temsil eden deriyi uyarmak, bu organ üzerinde fizyolojik bir tesir yaratır. Organlarımız her iki ayakta ve elde temsil edilirler. Ağrıyan taraf, vücudun sol kısmındaysa sol ayağa ve ele, sağ taraftaysa sağ el ve ayağa masaj uygulanmaktadır.

ayaga-masaj-uygulanmak.jpg


Refleksoloji Hangi Hastalıklarda İşe Yarar?

Refleksoloji panik atak, depresyon, uykusuzluk, bel ve boyun fıtığı, otizm, felç, migren, hormon sorunları, romatizma, astım, hazımsızlık ve regl ağrıları gibi durumlarda uygulanmaktadır. Üstelik, regl ağrılarında yaklaşık %50 oranında başarıya sahiptir. Hamilelikte, kanser ve damar tıkanıklığı olanlarda, varis sorunu yaşayanlarda, şeker hastalarında refleksoloji tavsiye edilmemektedir. Refleksoloji konusunda eğitim almayan, fizyoloji ve anatomi bilgisi olamayanlara kesinlikle yaptırılmamalıdır. Bu durumda çok büyük zararlar görülebilir.

refleksoloji-hangi-hastaliklarda-ise-yarar.jpg

Önerilen İçerik;

 Masajın Faydaları ve Uzakdoğu Masajları

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER