Propaganda Modeli

Propaganda Modeli
03.06.201517:48

Edward Herman ve Noam Chomsky, birlikte Amerikan medyasında haber üretiminin ekonomi politiğini inceledikleri Propaganda Modeli'ni geliştirmişlerdir.

Haber güncelleme tarihi 12.06.2017 10:56

Propaganda Modeli'ne göre, kapitalist toplumlarda bütün iş alanları gibi iletişim, medya ve kültür alanı da kapitalizmin yasalarına göre örgütlenmiştir. Kapitalist toplumların yapısal özelliği, bu dallardaki faaliyetlerin alanını ve bu alanda etkinlikte bulunanların sayısını sınırlar. En başından kapitalist sınıfın tekeli olması açısından bu alanlar ve bu alnaların ürettiği ürünler antidemokratik bir yapıya sahiptir. 

chomsky propaganda modeli

İletişim ve kültür endüstrileri, insanların neyi göreceğine, duyacağına ve ne hakkında konuşacağına karar verir. Böylece çok farklı medyalar oluşabilir. Örneğin eğlenceye yönelik gazeteler popüler ürünlerdir ve hedefi geniş kitlelerdir.Bunun yanında bir de elit medya vardır ki bu medya toplumun gündemini kurar çünkü bunlar kaynaklara sahiptir ve insanların içinde olacağı entelektüel çerçeveyi oluşturur. Örneğin New York Times ve CBS

Kitle medyasının amacı insanların dikkatini ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel konulardan başka alana çekmektir. İnsanların sporla, seks skandallarıyla veya ünlülerin hayatlarıyla ilgilenmelerini sağlar.

medya

Chomsky'e göre halkla ilişkiler faaliyetlerinin amacı da halkın zihnini denetlemektir. Chomsky'e göre kapitalist ülkelerdeki medyanın amacı, halka 24 saat propaganda yaparak egemen değerleri topluma aşılamaktır. Propaganda medyanın tek işlevi olmasa da en önemli işlevlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Neyin haber olduğunu tanımlayarak haberleri biçimlendiren ve medyayı belli bir düzen içinde tutmak üzere girişimlerde bulunan kişiler hükümet, iş adamları, medya kuruluşlarının sahipleri ve üst düzey yöneticilerdir.

Propaganda Modeli'nin Haber Eleme Süzgeçleri

1.Süzgeç: Medyanın büyüklüğü, mülkiyeti ve kâr amaçlı oluşu.

2.Süzgeç: Reklam ruhsatı

3.Süzgeç: Haber kaynakları

4.Süzgeç: Tepki ve yaptırımcı kurumlar

5.Süzgeç: Bir denetim mekanizması olarak antikomünizm

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
3
1
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.