Gündem Belirleme

Gündem Belirleme
03.06.201516:58

İngilizce karşılığı agenda-setting olan bu kavram Türkçe'de gündem oluşturma ya da gündem kurma gibi çevirilere de sahiptir.

Haber güncelleme tarihi 13.06.2017 14:00

Bu kavramın isim babaları Maxwell E. McCombs ve Donald L. Shaw'dır. 1968 yılındaki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimi döneminde, medya gündemindeki konuların önemlilik sıralaması ile seçmenlerin zihnindeki önemlilik sıralaması arasında ilişki olup olmadığını sorgulayan bilim insanları gündem belirleme kavramını tanımlayıp bundan kitle medyasının bir işlevi olarak behsetmişlerdir.

gündem oluşturma

İlk çalışma Walter Lippmann'a ait olup 1922 tarihli Public Opinion (Kamuoyu) adlı çalışmasıdır. Bu çalışmasında Lippmann, medya görüntüsünde baskın olan unsurların medyayı izleyenlerin zihninde de baskın hale geldiğini öne sürmüştür. Bernard Cohen'in 1963'te, "Basın, çoğu zaman insanlara ne düşüneceklerini söylemede başarılı olmayabilir fakat okurlara ne hakkında düşüneceklerini söylemede fevkalade başarılıdır" demesi de benzer bir düşünceyi tanımlamış olur. Gündem belirleme kavramı, medyanın önemlilik ya da öncelik verdiği konuların kamunun zihninde de önemli ya da öncelikli konular haline getirilmesidir.

gündem yaratma

Gündem belirleme kavramı ile medyanın insanlar üzerindeki etkisi açıklanır ve burada ilk aşama farkında olma ya da farkına varma aşamasıdır. İkinci aşama bilgi edinme aşamasıyken; üçüncü aşama ise tutum geliştirme aşamasıdır. Dördüncü aşama ise iletişimi en çok ilgilendiren davranış değişikliği aşamasıdır. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
3
2
0
6
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.