Çek Cumhuriyeti'nin Başkenti Prag Hakkında 20 İlginç Gerçek

Çek Cumhuriyeti'nin Başkenti Prag Hakkında 20 İlginç Gerçek
23.10.201913:49

Çekya'nın ticaret ve turist merkezi Prag'ın geçmişten günümüze uzanan yolculuğunu araştırdık. Prag hakkında daha önce hiç duymadığını ilginç gerçekler...

Haber güncelleme tarihi 10.09.2022 14:31

Çekya'nın Başkenti Prag Hakkında 20 İlginç Gerçek

Prag, Orta Avrupa ülkesi Çek Cumhuriyeti'nin en kalabalık şehri ve ülkenin başkenti olarak bilinmektedir. Avrupa ticaret yollarının kesişim noktası olarak Prag, Orta Çağ'dan bu yana ticaretin kalbi olmuştur. Günümüzde Çekya'nın ekonomi merkezi olarak bilinen kent, eşsiz mimarisi ve kültürel etkinlikleriyle 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir.

İşte mimarisi ve tarihiyle zengin Prag şehri hakkında 20 ilginç bilgi;

1. Prag, 1.3 milyon nüfusuyla Çek Cumhuriyeti'nin en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Kent, her yıl 6 milyondan fazla turist ağırlamaktadır.

Prag Hakkında Bilgiler

2. Kentin en önemli turizm kaynakları arasında yer alan Vltava Nehri, Prag şehir merkezinden geçerek Elbe Nehri'yle birleşmektedir. Toplamda 430 kilometre uzunluğa sahip nehir, Prag kentini ikiye bölmektedir.

Prag Hakkında Bilgiler

3. Romalılar tarafından kurulan Prag şehri Rönesans, Barok dönemlerinde gelişme göstererek Bohemya Krallığı'nın başkenti olmuştur. Kent özellikle Charles IV gibi birçok Kutsal Roma İmparatoru'nun ana ikametgah yeri olarak seçilmiştir.

Prag Hakkında Bilgiler

4. Prag şehrinin en önemli tarihi eserleri arasında yer alan Charles Köprüsü, eşsiz mimarisi ve tarihinin yanı sıra matematiksel bir öneme sahiptir. Eski Çek kralı Charles IV, köprünün ilk taşını 9 Temmuz 1357'de tam olarak saat 05:31'de yerleştirmiştir. Batıl inançlı bir adam olarak bilinen kral, astroloji ve numerolojiye olan hayranlığıyla bilinmektedir. İşin garip kısmı ise palindromik sayı dizisi 1-3-5-7-9-7-5-3-1 rakamlarının soldan sağa ve sağdan sola artışının aynı olmasıdır.

Prag Hakkında Bilgiler

5. Otuz Yıl Savaşı sırasında Çekoslovakya'nın başkenti olan Prag, sayısız istila ve kuşatmaya ev sahipliği yapmıştır. Kent 1993 yılında Çekoslovakya'nın bölünmesinden sonra Çekya'nın başkenti olmuştur.

Prag Hakkında Bilgiler

6. Prag, dünyanın en büyük kalesine ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişi 9. yüzyıla kadar uzanana Prag Kalesi, etkileyici görünümü ve devasa büyüklüğüyle 18 dönümlük bir alan üzerine kurulmuştur. Kalenin içerisinde katedraller, şapeller, kraliyet sarayı ve muhteşem süs bahçeleri yer almaktadır. Prag Kalesi Guinnes Dünya Rekorlar Kitabı'nda yer almaktadır.

Prag Hakkında Bilgiler

7. Ünlü Charles Köprüsü'nün yanı başında yer alan taş sette, "Sakallı Adam" veya "Çene Adam" olarak tercüme edilen Bradac adından bir adamın kafa heykeli bulunmaktadır. Vltava Nehri'nin suyu figürün sakallarına yükselirse, nehir kenarındaki mahallelerin boşaltılması gerektiği anlamına gelmektedir.

Prag Hakkında Bilgiler

8. Prag şehir merkezinde yer alan John Lennon ve The Beatles graffiti duvarı, 1980 yılından bu yana yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Duvarda yer alan resimler, ünlü müzik gurubu The Beatles ve John Lennon'un sözleriyle donatılmıştır. Duvar günümüzde John Lennon Duvarı olarak bilinmektedir.

Prag Hakkında Bilgiler

9. Prag şehir merkezinde bulunan St. Vitus Katedrali, ülkenin en büyük ve en önemli kilisesidir. Prag Kalesi içerisinde yer alan ve birçok Bohemya kralı ve Kutsal Roma İmparatoru'nun mezarlarını içeren katedral, Çek hükumetinin özel mülkiyeti olarak bilinmektedir.

Prag'da gezilecek yerleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Prag Hakkında Bilgiler

10. Prag şehir merkezinde yer alan Charles Meydanı, bir zamanlar ortaçağ Avrupa'sındaki en büyük şehir meydanı olma özelliğine sahipti. Etkileyici olansa bu meydanın hala dünyanın en büyükleri arasında yer almasıdır. Meydan daha önceki dönemlerde "Sığır Pazarı" olarak adlandırılmıştır.

Prag Hakkında Bilgiler

11. Prag, dünyanın en çok bira tüketen ülkesi olarak bilinmektedir. Kentin yerli halkı yılda ortalama 155 litre bira tüketmektedir. Kent ilk bira yapımına MS 993'te Brevnov Manastırı'nda denenmiştir.

Dünyadaki en ünlü bira ülkeleri listesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Prag Hakkında Bilgiler

12. Prag, dünyanın en eski astronomik saatine ev sahipliği yapmaktadır. Eski Belediye Binası önünde yer alan Astronomik Saat, ölüm figürleri ve iskelet heykelleriyle 1410 yılında bu yana şehrin sembolü haline gelmiştir.

Prag Hakkında Bilgiler

13. Prag şehrinin ilk yüksek teknolojili mimarisi olan Zizkov Televizyon Kulesi, kenti dokuz ayrı bölmeden panoramik olarak seyretme olanağı sunmaktadır. 1985 yılında yapımına başlanan kule, 216 metre yüksekliğe sahiptir. Kule 2000 yılında sanatçı David Cerny tarafından bir dizi sürünen bebek heykelleriyle donatılmıştır.

Prag Hakkında Bilgiler

14. Prag, Avrupa'nın en eski aktif sinagoguna ev sahipliği yapmaktadır. Eski-Yeni Sinagog olarak adlandırılan ibadethane, Kudüs'teki Solomon Tapınağı'ndan taş içerdiği inancı taşımaktadır. 1270 yılında inşa edilen bu sinagog, halen Yahudilerin en önemli dua evi olarak kullanılmaktadır.

Prag Hakkında Bilgiler

15. Prag, sayısız Hollywood filmine ev sahipliği yapmış ender Avrupa ülkeleri arasında gösterilmektedir. Kentte çekilen filmler arasında Mission Impossible, xXx, Blade II, Alien, Doom, Hellboy, Dragons, Red Tails ve Van Helsing yer almaktadır.

Prag Hakkında Bilgiler

16. Prag, dünyanın en büyük pnömatik posta sistemine sahip son şehridir. 1889'da kurulan sistem, 2002 yılında meydana gelen sel felaketiyle onarılamaz hale gelmiştir.

Prag Hakkında Bilgiler

17. Prag'ın kişi başına düşen GSYİH'sı, ülke ortalamasının iki katına ve Lüksemburg hariç diğer tüm AB ülkelerinden daha yüksektir. Çek Cumhuriyeti, eski Sovyet Bloğu ülkeleri arasındaki en yüksek yaşam standardına sahiptir.

Prag Hakkında Bilgiler

18. Prag, Avrupa'nın en eski üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. 1348 yılında kurulan Charles Üniversitesi, Çek Cumhuriyetinin en büyük ve Avrupa'nın ilk üniversitesi olarak bilinmektedir.

Prag Hakkında Bilgiler

19. Yüzlerce Kulenin Şehri takma adına sahip Prag, renkli barok binaları, gotik kiliseleri ve eski şehir meydanıyla 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmiştir.

UNESCO hakkında ilginç bilgileri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Prag Hakkında Bilgiler

20. Pek çok insan Prag'ın Doğu Avrupa'da olduğuna ve yaşadığı sert kıştan dolayı çok kuzeyde olduğuna inanmaktadır. Görünüşe göre Prag şehri Frankfurt, Paris ve Kanada ile aynı enlemler üzerinde yer almaktadır. Kent şaşırtıcı bir şekilde ılıman iklime sahipken İsveç, Finlandiya ve Rusya'dan gelen Kuzey Kutbu rüzgarlarına maruz kalmaktadır.

Prag Hakkında Bilgiler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
124
2
40
1
4
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.