Libya'nın Başkenti Trablus Hakkında 11 İlginç Gerçek

Libya'nın Başkenti Trablus Hakkında 11 İlginç Gerçek
11.10.201916:10

Libya'nın sermaye kenti Trablus'un kuruluşundan günümüze kadar uzanan yolculuğunu araştırdık. Günümüzde Libya'nın en büyük şehri ve başkenti olma özelliğine sahip Trablus hakkında ilginç gerçekleri sıralıyoruz.

Haber güncelleme tarihi 26.07.2020 08:30

Trablus Hakkında Hiç Duymadığınız 11 İlginç Gerçek

Trablus, Kuzey Afrika ülkesi Libya'nın en büyük şehri ve başkenti olarak bilinmektedir. Fenikeliler tarafından kurulan ve sayısız işgale ev sahipliği yapan kent, Osmanlı döneminde Trablusgarp olarak anılmıştır. Günümüzde Libya'nın en önemli liman kenti haline gelmiş Trablus şehri hakkında ilginç gerçekleri sıraladık. Yakın tarihte iç savaşla anılan Libya'nın başkenti Trablus hakkında ilginç gerçekler!

1. Trablus, M.Ö 7. yy'da Fenikeliler tarafından kurulmuştur. Günümüzde Trablus, Libya'nın başkenti ve en büyük şehridir.

Trablus Hakkında Bilgi


2. Fenikeliler tarafından kurulan Trablus, başlangıçta "Oea" olarak adlandırılmıştır. Şehir eski zamanlarda Tripolis, Sabratha ve Leptis Manga şehirlerinden oluşmuştur.

Trablus Hakkında Bilgi


3. Eski Fenike'nin kardeş şehri olan Tripoli, Lübnan'dan ayırt edilebilmesi için "Batı'nın Trablus'u" olarak anılmıştır.

Trablus Hakkında Bilgi


4. Trablus olarak da bilinen Tripoli, Yunan ismi "Tripolis" adından gelmektedir. Tripolis Yunanca'da "Üç Şehir" anlamına gelmektedir.

Trablus Hakkında Bilgi


5. Fenikeliler tarafından kurulan Tripoli şehri, Romalılar tarafından uzun bir süre yönetilmiştir. Şehir sonrasında  5. yy'da Vandallar, 6. yy'da Bizans İmparatorluğu ve 1510 yılında İspanyollar tarafından işgal edilmiştir.

Trablus Hakkında Bilgi


6. 1551 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından kuşatılan Trablus, Malta Şövalyeleri'nin elinden alınarak Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu bu şehre "Trablusgarp" adını vermiştir.

Trablus Hakkında Bilgi


7. İtalyan hükumeti 1927 yılında Trablus Uluslararası Fuarı'nı kurmuştur. Libya'nın en büyük şehri Trablus'da bulunan bu fuar Afrika'nın en eski ticaret fuarı olma unvanına sahiptir.

Trablus Hakkında Bilgi


8. Trablus şehir merkezinde yer alan "Trablus Hayvanat Bahçesi", farklı bitki çeşitleri ve ağaçlarıyla kentin en büyük yeşil alanını oluşturmaktadır. Ne yazık ki günümüzde Trablus Hayvanat Bahçesi Libya'daki iç savaştan en çok etkilenen yerlerin başında gelmektedir. 

Trablus Hakkında Bilgi


9. Trablus şehrinin kendi motor yarış etkinliklerini düzenlediği Trablus Grand Prix'si bulunmaktadır. İtalyan Tripolitania'nlar tarafından şehir merkezine kurulan pist, yalnızca 1925 ile 1940 yılları arasında kullanılmıştır.

Trablus Hakkında Bilgi


10. Trablus Arkeoloji Müzesi olarak da bilinen Kızıl Kale Müzesi, UNESCO ile birlikte tasarlanarak yeniden hayata geçirilmiştir. Kızıl Kale Müzesi 5.000 yıllık geçmişiyle Libya'nın en eski ve ulusal müzesi olarak bilinmektedir. 

Trablus Hakkında Bilgi


11. Kuzey Afrika ülkesi Libya, 2011 yılında büyük bir iç savaşın içerisine sürüklenmiştir. İsyanların giderek artış gösterdiği kent, Muammer Kaddafi'nin ölümüyle sonuçlanmıştır. Kentte geçen 3 senenin ardından Libya Parlementosu, Libya Ulusal Konseyi ve militanlar arasında çatışmalar devam etmiştir.

Trablus Hakkında Bilgi

Önerilen İçerik; Dünya'nın En Pahalı 10 Kazası

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
0
0
3
3
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.