Politik Yönetim Biçimleri

Politik Yönetim Biçimleri
16.06.201515:20

Günümüzde her ne kadar demokratik yönetim biçimi yani halk tarafından yönetilme biçimi olsa da diğer politik yöntemlerde varlığını sürdürüyor. Politik yönetim biçimleri ve özellikleri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 16.06.2015 15:22

Tarih boyunca toplumlar birçok politik sistemlerle yönetildiler. Toplumlar, bir çok yönetim şekline güvendiler ya da güvenmek zorunda bırakıldılar. Bakıldığında toplumları yönetmek çok eskiye dayanır. İnsanlığın doğuşuyla birlikte, en az iki kişinin olduğu bir yerde bile bir yönetim biçimi hakimdi.Toplulukların oluşumuyla birlikte bu daha belirgin hal aldı. Düşünelim, toplumun en küçük yapı taşı olan ailede, bile yönetilen ve yöneten söz konusudur. Tabi bunların yönetilme şekilleri vardır. Üç temel politik sistem türü vardır: Monarşi, demokrasi ve yetkecilik.

Tek Başkanlık Monarşi

Monarşi, ailesinden kuşaktan kuşağa geçen gücü devralan tek kişinin başkanlık ettiği yönetim şeklidir. Antikçağ’da bir çok bölgede monarşi sistemi tercih ediliyordu. Başta olan kral ya da başkan gelenek temelinde veya bir ilahi güce dayanarak topluma hükmediyordu. Monarşilerin otoritesi hukuktan daha çok geleneğin gücü tarafından meşrulaştırılıyordu. Britanya ve Belçika gibi çağcıl devletlerde monarklar, kral ve kraliçeler olsa da bunlar göstermelikten ibarettir. Ancak politik olayların gidişini nadiren etkiler. Monarkların, Suudi Arabistan, Fas ve az sayıdaki diğer ülkelerde hükümet üzerinde bir dereceye kadar etkileri vardır.

Çağcıl devletlerin çoğu cumhuriyetçidir yani kral ve kraliçe yoktur.

Halkın Sesi Demokrasi

“Demokrasi” sözcüğünün kökeni, yunanca’daki demos (halk) ile kratos (yönetim) parçalarından oluşuyor. Yani demokrasinin en açık anlamı, monarkların ya da aristokratların değil, halkın yönettiği bir politik sistemdir.

Demokrasinin Özellikleri

Politik eşitliği sağlamak

Bağımsızlığı ve özgürlüğü korumak

Ortak çıkarları savunmak

Vatandaşların ihtiyacını savunmak

Kişilerin ahlaki gelişimini desteklemek ve herkesin çıkarlarını göz önünde bulunduruyor.

Demokrasi en başta bir halk gücü biçimi, kendi yönetimini kendi tahin etme, durumundan ortaya çıkar. Katılımcı ve temsili demokrasi olarak ikiye ayrılıyor.

Yetkecilik

Demokrasi, vatandaşların politik olaylara aktif olarak katılmasını teşvik ederken, yetkeci devletlerde halk katılımı reddedilir ya da sınırlandırılır. Böyle toplumlarda, devletin çıkarları halkın çıkarlarından üstün tutulur; ayrıca hükümete karşı çıkmak ya da bir lideri yönetimden indirmek için yasal bir mekanizma yoktur. Günümüzde, yetkeci olupta demokratik olduğunu söyleyen bir çok ülke vardır. Yakın tarihimizde en iyi örnek; Saddam Hüseyin liderliğindeki Irak, karşı görüşleri bastırarak ve ulusal kaynakları seçkin azınlığın yararına kullandığı bir yetkeci bir devlet profili çizmiştir. Şuanda bir çok Orta Doğu devletlerinde de görülmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.