Özgüven Eksikliği Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Özgüven Eksikliği Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi
07.06.201612:17

Bireyin hayatını olumsuz etkileyen özgüven eksikliğinin nedenlerini, belirtilerini, çözüm yöntemlerini ve tedavisini içeriğimizde detaylıca inceledik.

Haber güncelleme tarihi 19.01.2023 09:56

Özgüven eksikliği genel olarak küçük yaşlarda çocukların büyütülmesinde ve eğitiminde yaşanan sorunlar dolayısıyla ortaya çıkan bir durumdur. Özgüven eksikliği yaşayan bir kişide genel olarak karamsarlık, asosyallik, her şeye evet deme, sosyal fobi, depresyon, suçluluk duygusu, karşı cinse olan ilginin dışa vuramaması gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu içeriğimizde özgüven eksikliği nedir, neden oluşur, belirtileri nelerdir, nasıl aşılır ve tedavi süreci nasıldır gibi soruların cevabını vereceğiz.

İşte özgüven eksikliği hakkında bilinmesi gereken her şey...

Özgüven Eksikliği Nedir?

özgüven eksikliği

Özgüven, kişinin hayatıyla ilgili aldığı kararları gerçekleştirebilmesi için kişiye cesaret veren bir güçtür. Bir insanın mutlu ve başarılı bir hayat sürmesi için ihtiyaç duyduğu kişilik öğesi olan özgüvenin eksikliği durumunda bireyin kendinden şüphe duyması, olaylara karşı boyun eğmesi, pasif olması, yalnız kalması, güven duymaması, aşağılık duygusunun önde olması ve sevildiğini hissetmemesi gibi sorunlar oluşmaktadır.

Özgüven eksikliği kişinin aile, iş ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Alanında uzman psikolog ve psikiyatrlar ile çözülmeye çalışan bu problem için destek almanız durumunda normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Burada önemli olan nokta kişinin özgüven kaybı ile ilgili doğru tespit yapmaktır. Ondan sonra özgüven eksikliği problemini kendiniz bile çözebilirsiniz.

Özgüven Eksikliği Neden Oluşur?

özgüven eksikliği

Yapılan araştırmalara göre özgüven eksikliğinin dört ana sebebi bulunmaktadır. Bunlar kişilerin genetik yapıları, çocukluk deneyimleri, yetişkinlikteki yaşam koşulları ve etkilenilen toplumsal arka plandır. Uzmanlar bu dört etkenin özgüven kaybına neden olduğunu kanıtlamıştır.

Bazen elimizde olmayan durumlar yüzünden özgüven eksikliği yaşayabiliriz. Bu yüzden yaşadığımız çevre bu konuda oldukça önemlidir. Özgüven eksikliğine çevresel faktörlerin yanı sıra karamsarlığın da neden olduğunu belirtelim.

Özgüven Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

özgüven eksikliği

Özgüven eksikliği belirtileri arasında karar almada zorluk, sürekli başkalarına ihtiyaç duyma, kendi adlarına risk alamama, ilişkilerde sınır koyamama, hayır diyememe, sosyal ortamlardan kaçınma, fikrini söyleyememe, eleştirilere karşı hassas olma ve karamsarlık yer alıyor.

Eğer bu belirtiler sizde de varsa özgüven eksikliği problemi yaşıyorsunuz demektir. Bu problemi kendi kendinize çözebileceğiniz gibi bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken hayatın olumlu taraflarını görmektir. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Özgüven Eksikliği Tedavisi

özgüven eksikliği

Özgüven eksikliği olan bireyler bu durumu kendi kendine çözemiyorsa doktora başvurmalıdır. Uzman doktor sayesinde belirli bir zaman içinde özgüven eksikliği tedavi edilebilir. Bunun için psikolojik destek alınmalıdır. Bu durumda ilk olarak kişinin diğer kişilerle iletişim sağlaması gerekmektedir.

İletişim insan hayatında büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bireyin iletişim sorunu çözülmelidir. Olumsuz düşünceler, kişinin sorun yaşamasına neden olur. Bu nedenle bireyin olumsuz düşünceleri kafasından çıkarması sağlanmalıdır.

Özgüven eksikliği problemini tedavi etmek için doktor ilk olarak bu kaybın neyden kaynaklandığını teşhis etmesi gerekiyor. Bu yüzden doktora kendinizi tamamen açmanız büyük önem taşıyor. Daha sonra genel terapiler uygulanmalıdır. Bu terapiler sonucunda ise kişilerin özgüven eksikliği tümüyle ortadan kalkmaktadır.

Özgüven Eksikliği Nasıl Aşılır?

özgüven eksikliği

Özgüven eksikliğini aşmak için olumlu yanlarınızı keşfedin, elde ettiğiniz başarılarınızın listesini hazırlayın, sizin için önemli olan şeyleri belirleyin, hedeflerinizi belirleyin, görünüşünüze ve giyiminize özen gösterin, hobiler edinin, mükemmel olmaktan vazgeçin, şikayet etmekten ve kendinizi eleştirmekten vazgeçin.

Yukarıda saymış olduğumuz önerileri uyguladığınız takdirde özgüven eksikliği problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede hayata daha sıkı tutunursunuz ve hedeflerinizi gerçekleştirmede önünüzdeki tek engel de ortadan kalkar.


İlginizi Çekebilir
Özgüven Eksikliğine Çözüm Yolları

Özgüven eksikliği olan insanlar ne yapmalı?

Özgüven eksikliği yaşayan kişilerin yapabileceği birçok şey bulunuyor. Bunlar arasında olumlu yanlarınızı keşfetmek, görünüşünüze dikkat etmek, hobiler edinmek, sizin için önemli olan hedefleri belirlemek ve hayatta başardığınız şeylerin listesini yapmak yer alıyor.

Özgüven eksikliği olan insanlar nasıl davranır?

Özgüven eksikliği yaşayan kişiler hayatta daha pasif olurlar. Bu da kişilerin arka planda kalmasına neden olur. Özgüven eksikliği yaşayan kişiler en çok fikir belirtememe, karar almada zorlanma, sınır koyamama, sosyal ortamlara girememe, içe kapanma, utanç, suçluluk, pişmanlık, sevilmediğini hissetme, hayır diyememe ve sevilmediğini hissetme gibi davranışlar sergilerler.

Özgüven eksikliği nasıl tedavi edilir?

Özgüven eksikliğini kendiniz tedavi edebileceğiniz gibi uzman bir psikologdan da destek alarak da ortadan kaldırabilirsiniz. Doktorunuz özgüveninizi arttırmak için birçok farklı psikoterapi yöntemini uygulayacaktır. Bu sayede özgüven eksikliği problemini tedavi edebilirsiniz.

Özgüven ilacı var mı?

Toplumda cesaret hapı olarak bilinen Captagon'un özgüveni arttırdığını söyleyebiliriz. Bu hap cesareti arttırdığı için kişiler düşünmeden hareket etmektedir. Her ne kadar çok fazla düşünme zararlı olsa da hiç düşünmeme de bir o kadar problemlidir. Bu sebeple doktorunuzun onayı olmadan bu ilacı kullanmanızı önermiyoruz.

Özgüven neden azalır?

Özgüven eksikliğinin en çok karşılaşılan nedenleri sürekli olarak eleştirilmek, aşırı korumacı tavırlarla karşılaşmak ve hareket alanımızın kısıtlanmasıdır. Bu nedenler yüzünden kendimizi ortaya koyup bir şeyler deneyemiyoruz. Bu da özgüven kaybının en temel nedenidir.

Özgüven eksikliği genetik midir?

Özgüven eksikliği problemi genlerle bağlantılı olabilir. Yapılan bazı araştırmalarda karakterimizi oluşturan genlerin %25-50 arasında özgüvenle alakalı olduğu belirlenmiştir. Ancak yine de bu durum özgüven eksikliğinin nedeni diyemeyiz. Bu problemden kurtulmanın birçok yöntemi bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1730
277
410
2651
206
235
434
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 26
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.