Özgür Özel Kimdir? Özgür Özel Nereli ve Hakkında Bilgi

1074 yılında Manisa'da doğan Özgür Özel hakkında detaylı bilgi öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. İşte Özgür Özel'in biyografisi...
Özgür Özel Kimdir? Özgür Özel Nereli ve Hakkında Bilgi

Manisalı siyasetçi ve eczacı Özgür Özel, 1974 yılında dünyaya gelmiştir. Talat ve Şükran çiftinin oğludur. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitiren Özel, Didem Özel'le evlidir ve İpek adında bir kızı vardır.

24., 25., 26. ve 27. dönem Manisa Milletvekili olarak görev yapmıştır ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili olarak görevine devam etmektedir. Başkanvekilliği görevini 24 Haziran 2015 tarihinden beri sürdürmektedir.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Özgür Özel Kimdir?

Özgür Özel, Manisa'da doğmuştur ve İlkokulu Manisa Merkez Gazi İlkokulu'nda tamamladı. Orta ve lise öğrenimini İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nde geçirdi. Son yılında Manisa Lisesine geçerek oradan mezun oldu. Bornova Anadolu Lisesi Almanca bölümü ve Manisa Lisesi'nden sonra, 1997 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu.

Özgür Özel, mezuniyetinden sonra serbest eczacılık mesleğini yürütmüştür ve 2011 yılındaki seçimlerde milletvekili seçildi. Türk Eczacıları Birliği (TEB)'de yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan Özel, iki dönem de genel sekreter olarak görev yaptı. Eczacılık kariyeri boyunca 163 kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri sunumları ve panel yöneticiliği görevlerinde bulundu. Uluslararası Eczacılık Federasyonu ve Avrupa Birliği Eczacılık Grubu ile Avrupa Eczacılık Forumu'nun da üyesidir.

Siyasi Hayatı

Özgür Özel Kimdir?

2009 yılında Manisa Belediye Başkan Adayı olan Özel seçilemedi.

2011 yılında CHP'den aday olarak girdi ve Manisa Milletvekili seçildi.

2014 yılında tekrar Manisa belediye başkanı adayı olsa da yine seçilmedi.

Özel, Soma'daki maden ocaklarının güvenliği ve denetimi konusunda endişelerini belirtmek amacıyla, CHP Manisa milletvekilleriyle birlikte meclis tarafından bir inceleme komisyonu kurulmasını teklif etti. 29 Nisan 2014 tarihinde yapmış olduğu konuşma, Soma maden faciasından sonra ülke gündeminde uzun süre tartışılan konular arasında yer almıştır.

Haziran ve Kasım 2015 genel seçimlerinde tekrar Manisa Milletvekili olarak meclise girdi.

CHP Grup Başkanvekili olarak görev yapmaktadır ve 2015 yılında Uğur Mumcu Yılın Siyasetçisi ödülünü almıştır.

18. Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayı'nda parti meclisi üyesi seçildi.

Milletvekilleri dönemi boyunca Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu üyesi ve CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu üyesi olarak görev yaptı.

24 Haziran 2015 tarihinde ise CHP Grup Başkanvekili seçildi.

Özel aynı zamanda, 2015 Uğur Mumcu Yılın Siyasetçisi Ödülü'nü Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından almıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Engin Özkoç Kimdir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.