Orman Zengini 10 Ülke

Orman Zengini 10 Ülke
19.06.201505:15

Ormanların canlı yaşamına sağladığı katkılar saymakla bitmez. Peki, Dünya'nın en geniş orman sahalarına sahip ülkelerini biliyor musunuz? Biz sizler için orman zengini ülkeleri derledik. Haydi beraber göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 29.01.2020 09:56

İnsanın yaşam kaynağı oksijendir. Bu oksijeni de büyük oranda ormanlardan karşılamaktayız. Ormanlar sadece insanlar açısından değil tüm canlılar için son derece önemlidir. Çünkü ormanların genişliği hayvanların yaşam alanını artıracaktır. Ayrıca ormanlar yakıt kaynağı, iş sahası ve ruhsal olarak insanlara fayda sağlamaktadır. Ormanlar toprağı kavrayarak erozyonu da önler. ‘Dünya’nın orman bakımından en zengin ülkeleri’ aşağıdakilerdir:


1. Rusya

Rusya yüz ölçümü bakımından Dünyanın en büyük ülkesidir. Aynı zamanda Dünyanın en geniş orman bölgelerini bünyesinde bulunduran ülkedir. Rusya’da yaklaşık 8 milyon metrekarelik orman alanı var. Bu rakam; Rusya’nın 17 milyon kilometrekarenin üzerinde yüz ölçüme sahip olduğu düşünüldüğünde neredeyse ülkenin yarısının orman sahalarıyla kaplı olduğunu gösteriyor.

rusya-ormanlari.jpg


2. Brezilya

Brezilya çok geniş orman alanlarını içinde barındıran bir ülkedir. Dünyanın Akciğerleri olarak kabul edilen Amazonlar da Brezilya’da bulunuyor. Orman alanlarının fazla oluşu ülkede orman ürünleri sanayisinin de gelişmesini sağlamıştır. Ülkede 5 milyon kilometrekarenin üzerinde ormanlık alan bulunmaktadır. Brezilya’nın yaklaşık yüzde 60’ı ormanlardan oluşmaktadır. 

brezilya-ormanlari.jpg


3. Kanada

'Geleceğin ülkesi’ olarak tabir edilen Kanada zengin yer altı ve yer üstü kaynaklara sahiptir. Ülkedeki orman alanlarının yoğunluğu turizmi de olumlu yönde etkilemektedir. Kanada’da yaklaşık 4,5 milyon kilometrekarelik orman sahaları mevcut. Kanada’nın neredeyse yüzde 45’i ormanlarla kaplı. Üçüncü sıradaki Kanada ise 4 milyon 455 bin kilometrekareliktir. 

kanada-ormanlari.jpg


4. ABD

Amerika’nın yaklaşık üçte biri ormanlardan oluşuyor. Ülkede yaklaşık 3 milyon kilometrekare orman bulunuyor. ABD’deki teknolojik üstünlük orman ürünleri sanayisinin ülke ekonomisine katkısını üst seviyelere çıkarıyor.

abd-ormanlari-6.jpg


5. Çin Halk Cumhuriyeti

1,5 milyarın üzerinde nüfusuyla Dünya nüfusunun yaklaşık beşte birini teşkil ediyor. Çin’deki ormanlık alanlar ülke yüzölçümünün yaklaşık yüzde 15’ine tekabül ediyor. Çin’de yaklaşık olarak 1 milyon 140 bin metrekarelik ormanlık alan bulunuyor.

cin-ormanlari-3.jpg


6. Endonezya

Endonezya’nın ekonomisinde orman ürünleri büyük pay sahibidir. Her yıl büyüme kaydeden Endonezya’da bu büyümenin kaynağı yer altı zenginlikleri ve geniş orman sahalarıdır. Endonezya ağaç ve ağaç mamulleri ihracatında üst sıralarda yer almaktadır. Ülkede yaklaşık 1 milyon 100 bin metrekarelik orman alanları yer almaktadır. Bu da ülke nüfusunun neredeyse yüzde 60’ına denk gelmektedir.

endonezya-ormanlari-3.jpg


7. Kongo-Zaire

Ülke zengin yer altı ve yer üstü kaynaklara sahip olmasına rağmen idari ve sosyal sıkıntılar yaşamaktadır. Orman alanları ülkede 1 milyon 90 bin kilometrekarelik alanı kapsamaktadır. Bu oran ülkenin yarısını teşkil etmektedir.

kongo-ormanlari-3.JPG


8. Peru

1.285.216 kilometrekarelik yüzölçüme sahip ülkenin yaklaşık 700 bin kilometrekarelik ormanlık bölgeye sahiptir. Bu da Peru’nun yüzde 60ından fazlasının ormanlardan oluştuğunu gösteriyor.

peru-ormanlari-5.jpg


9. Hindistan

Hindistan Çin’den sonra yaklaşık 1 milyon 200 binlik nüfusuyla dünyanın en fazla nüfusa sahip olan ikinci ülkesidir. Ormanlık alanlar ülke yüzölçümünün yaklaşık yüzde 22’sini teşkil ediyor. Ülkenin ormanlık alanı 550 bin kilometrekarenin üzerinde.

hindistan-ormanlari-6.jpg


10. Meksika

Meksika’nın büyük bölümü yüksek kayalıklı dağlardan ve çöllerden oluşmaktadır. Ancak buna rağmen ülkede 500 bin kilometrekare civarında orman bulunmaktadır. Bu da ülke yüzölçümünün yaklaşık dörtte birine denk geliyor.

meksika-ormanlari-5.jpg

Önerilen İçerik: Adını Bile Duymadığınız Ülkeler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
776
664
42
44
69
34
224
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.