Ormanların ve Ağaçlandırmanın Önemi

Ormanların ve Ağaçlandırmanın Önemi
20.06.201504:34

Canlı yaşamına büyük katkı sağlayan ormanlar sürekli tahrip edilmektedir. Buna rağmen ağaçlandırma faaliyetleri tahribatı yakalayamıyor. Ormanların ve ağaçlandırmanın önemini sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 13.08.2022 09:01

Ormanların Dünyamıza sağladığı olanaklar oldukça fazladır. Oksijen kaynağı olmasının yanı sıra ormanlardan; orman sanayisinde, yakacak ihtiyacı olarak, turizm alanında getiri elde edilebiliyor. Ayrıca yaşadığımız bölgelerin sağlıklı ve temiz olması ormanların varlığıyla ilişkili bir durumdur. Ormanlar içme suyu ve doğal kaynak sularının da çıkışına zemin hazırlıyor. Yabani hayatın varlığına ve devamına imkan sağlıyor.

agaclandirilmis-bahce.JPG

'Her Yeri Ağaçlandırabilirsiniz'

Bu kadar faydasına rağmen yer küresinde orman alanları çeşitli sebeplerden dolayı her geçen gün tahrip edilmektedir. Üstelik ağaçlandırma çalışmaları da tahrip edilen alanlardan azdır. Ağaçlandırma yalnızca ormanlardaki ağaç sayısının arttırılmasıyla sınırlı tutulmamalıdır. Ağaçlandırmayı gerekli gördüğünüz herhangi bir yerde yapabilirsiniz. Her yaştan, her kesimden kişiler yaşadığınız yerleri ağaçlandırarak daha yaşanılabilir bir yer haline getirebilirsiniz. En basitinden kendi bahçenize, akarsu yakınlarına, boş bir alana yani büyümesini sağlayacak her yere ağaç dikebilirsiniz.

agaclandirilmis-alan.jpg

'Ağaçlandırmanın Önemi'

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ağaçların değerini, “Kıyamet bile kopsa elinizdeki fidanı dikin” sözüyle anlatmıştır. Aslında ağaç dikmek insanın kendisinden daha fazla diğer insanları ve doğayı düşünmesi olarak açıklanabilir. Günümüzde çeşitli sivil toplum kuruluşları ve hatta devlette ağaçlandırma konusuna ciddi değer veriyor. Ağaçlandırma için devletin bu konuyla ilgili müdürlüklerinden ve sivil toplum örgütlerinden ağaç temin edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
66
59
61
59
60
63
59
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.