Orhaniye: Kızkumu Efsanesi

Orhaniye: Kızkumu Efsanesi
26.05.201511:50

Farklı hikâyelere sahip yerler her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Tatile gittiğimizde veya bir yerden tesadüfen geçtiğimizde oranın farklı bir hikâyesi olduğunu duyduğumuz zaman ilgimizi çeker ve hemen merakla dinlemeye koyuluruz.

Haber güncelleme tarihi 22.05.2018 00:46

İlk duyduğumda ilgimi çeken ve aslında bir doğa olayı sonucu oluşan “Kız Kumu” gerçekten çok ilginç bir hikâyeye sahip. Orhaniye, Marmaris ilçesine bağlı bir köydür ve eski ismi Kırvasil’dir. Koyun ortasında Şövalye Adası ve adanın tepesinde de kale kalıntıları yer almaktadır. Dümdüz denizi ile insana huzur veren bu köy, Bybassios antik kentinin eteklerinde yer almaktadır. Orhaniye küçük bir yer olsa da turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Tarihi kalıntılar açısından zengin oluşu ve çevrede çok sayıda gezilecek yer olması bunun en önemli etkenidir. Daha da etkileyici özelliği ise mitolojik bir efsane olan Kız Kumu hikâyesidir.

kızkumu

Oluşan kumul hareketleri sonucunda karadan itibaren 600 metre kadar koyu ikiye bölen bir sığlık oluşur. Burada denizin içinde yürünebiliyor. Hikâye ise şöyle anlatılıyor:

Geçmiş zamanlarda köyde yaşayan genç bir kız karşı kıyıda yaşayan bir delikanlıya âşıktır. Ailesi ise onun için başkasını seçmiştir, delikanlıyı istemezler. Düğün gecesi geldiğinde genç kız sevdiğine kavuşmak için eteklerine doldurduğu taşları denize dökerek kendisine karşı kıyıya kadar yol yapmaya çalışır. Taşlar bittiğinde ise denizin ortasında kalmış ve peşinden gelen köy halkı tarafından öldürülmüştür.

Hikâyenin başka bir anlatılışı ise şöyledir:

Bybassios Kralı’nın kızı ile bir balıkçı birbirlerine âşıktır. Geceleri sahile inen prenses elindeki kandille balıkçıya işaret gönderir ve balıkçı karşı kıyıdan sandalıyla gelir. Böylece âşıklar buluşurlar. Kral bunu öğrendiğinde askerlerine emir verir. Emre göre kızı yakalayan askerler elindeki kandille balıkçıya işaret vererek onu tuzağa düşürüp yakalayacaktır.  Kız askerlerin elinden kurtulduğunda genç adama yani denizin ortasına koşar ve her adımında denizde bir kumsal oluşur. Askerlerden biri balıkçıyı vurmak isterken okla kızı vurur. Balıkçı kızı sandalına alır ve bir daha onları kimse görmez. Efsaneye göre kumların rengi bu yüzden kızıldır, genç kızın kanı aktığı için.

Ayrıca bu yoldan yürüyerek dilek tutanların dileklerinin kabul olacağına dair bir inanış yaygındır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1001
1187
419
405
504
104
515
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.