Masallaşan Bir Aşk Hikayesi: Kızkumu Efsanesi

Marmaris'in Orhaniye köyünde bulunan muhteşem koyda efsaneleşen bir aşk hikayesi ortaya büyülü bir doğal güzellik çıkartmıştır. İşte Kızkumu efsanesi...
Masallaşan Bir Aşk Hikayesi: Kızkumu Efsanesi

Kızkumu Hikayesi ve Efsanesi

İlk duyduğumda ilgimi çeken ve aslında bir doğa olayı sonucu oluşan “Kız Kumu” gerçekten çok ilginç bir hikâyeye sahip. Orhaniye, Marmaris ilçesine bağlı bir köydür ve eski ismi Kırvasil’dir. Koyun ortasında Şövalye Adası ve adanın tepesinde de kale kalıntıları yer almaktadır. Dümdüz denizi ile insana huzur veren bu köy, Bybassios antik kentinin eteklerinde yer almaktadır. Orhaniye küçük bir yer olsa da turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Tarihi kalıntılar açısından zengin oluşu ve çevrede çok sayıda gezilecek yer olması bunun en önemli etkenidir. Daha da etkileyici özelliği ise mitolojik bir efsane olan Kız Kumu hikâyesidir.

İşte muhteşem güzelliğiyle efsanelere konu olan Kızkumu'nun oluşumu ve hikayesi;

Kızkumu Hikayesi 1

Kızkumu Hikayesi

Geçmiş zamanlarda köyde yaşayan genç bir kız karşı kıyıda yaşayan bir delikanlıya âşıktır. Ailesi ise onun için başkasını seçmiştir, delikanlıyı istemezler. Düğün gecesi geldiğinde genç kız sevdiğine kavuşmak için eteklerine doldurduğu taşları denize dökerek kendisine karşı kıyıya kadar yol yapmaya çalışır. Taşlar bittiğinde ise denizin ortasında kalmış ve peşinden gelen köy halkı tarafından öldürülmüştür.

Kızkumu Hikayesi 2

Kızkumu Hikayesi

Bybassios Kralı’nın kızı ile bir balıkçı birbirlerine âşıktır. Geceleri sahile inen prenses elindeki kandille balıkçıya işaret gönderir ve balıkçı karşı kıyıdan sandalıyla gelir. Böylece âşıklar buluşurlar. Kral bunu öğrendiğinde askerlerine emir verir. Emre göre kızı yakalayan askerler elindeki kandille balıkçıya işaret vererek onu tuzağa düşürüp yakalayacaktır. Kız askerlerin elinden kurtulduğunda genç adama yani denizin ortasına koşar ve her adımında denizde bir kumsal oluşur. Askerlerden biri balıkçıyı vurmak isterken okla kızı vurur. Balıkçı kızı sandalına alır ve bir daha onları kimse görmez. Efsaneye göre kumların rengi bu yüzden kızıldır, genç kızın kanı aktığı için.

Ayrıca bu yoldan yürüyerek dilek tutanların dileklerinin kabul olacağına dair bir inanış yaygındır.

Benzer İçerik Önerileri
Dünya Üzerindeki Kayıp ŞehirlerŞahmeran Nedir? Şah-ı Meran Efsanesi - Hikayesi ve Duası

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum