Dünya Üzerindeki Kayıp Şehirler

Time Dergisi’nden David Plot dünyadaki en muhteşem 9 kayıp şehri derlerdi. Listede Türkiye’den 2 kayıp şehir bulunuyor. İşte efsanevi kayıp şehirler...
Dünya Üzerindeki Kayıp Şehirler

Efsanevi Kayıp Şehirler

Dünya düzenini değiştiren, filmlere ve romanlara konu olmuş şehirler yer almaktadır. Efsanevi şehirlerin kimisi bir daha hiçbir zaman gün yüzüne çıkmadı, kiminin kalıntıları ise günümüze kadar geldi.

İşte efsaneleri anlatılan dünyaca ünlü kayıp şehirler ve gizemli öyküleri;

1. Çernobil’in Hayalet Kentleri - Ukrayna

Kayıp Şehirler

Belarus sınırına yakın, Ukrayna'nın kuzeyinde Kiev iline bağlı şehirdir. 1986'da Çernobil reaktör kazası nedeni ile boşaltılmıştır. Aradan 20 yıldan fazla geçmesine rağmen şehirler hala terk edilmiş durumda. Şimdi buralarda hiç kimse yaşamıyor.

2. Termessos - Türkiye

Kayıp Şehirler

Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Termessos’un, huzur veren ve el değmemiş görünümüyle diğer antik şehirlerden daha farklı ve etkileyici bir havası vardır. M.Ö. 333'de Büyük İskender bu şehri istila etmeye çalışmış, ancak zor olacağını anlayınca çekilip seferine devam etmiştir. Şehir M.Ö. 200’lerde terk edilmiş.

3. Baia Kenti Batıkları - İtalya

Kayıp Şehirler

Roma İmparatorluğu için önemli bir kentti. Daha sonra terk edilmek zorunda kalındı. Su altı dalışlarıyla bu kentin su altındaki yapılarını ziyaret edilebilir.

4. Gedi Ruins - Kenya

Kayıp Şehirler

Afrika'daki en muhteşem gizemli kentlerden biridir. Ayrıca burası Kenya kıyılarındaki en gelişmiş kentlerden de biriydi. Bu kentte bir camii, büyük bir saray, taş evler ve topluma suyu temin edebilecek kuyu mevcuttu. 16. yüzyılın başlarından kent terk edildi.

5. Ani - Türkiye

Kayıp Şehirler

Ani Türkiye'nin Kars ilçesindedir. Bu şehir Bağdat ve İstanbul’un tek rakibiydi. 961-1045 yılları arasında Ermeni hükümdarlarının başkenti olmuştur. Ermeni yerleşkesinden geriye sadece çok güzel kiliselerin iskeletleri kaldı.

6. Geamana - Romanya

Kayıp Şehirler

Bu muhteşem kentte 1978 yılında bakır bulundu. Köyde bulunan bakır madenini basan siyanid dolu sular, köyün bulunduğu vadiyi bastı ve yok etti.

7. Herakleion Hayalet Şehri - Mısır

Kayıp Şehirler

Dünya’nın en harika liman şehirlerinden biri ve Mısır’ın giriş kapısı. Tarihi 2200 yıl öncesine dayanıyor. Mısır'da 1000-1200 yıl önce meydana gelen depremle Akdeniz'in derinliklerine gömüldü. Şehir Fransız arkeologlar tarafından 2000 yılında tekrar keşfedildi.

8. Nan Madol Kalıntıları - Mikronezya Federal Devletleri

Kayıp Şehirler

Pasifik Okyanusundaki Mikronezya adasına kurulmuş, yapımı 1000 yıl sürmüş olan bir kenttir Nan Madol. Yüzyıllar önce terk edilen bu yerleşimde bulunan yapıların tümünün dini, törensel ya da yönetsel yapılar olduğu düşünülmektedir.

Benzeri gizemli yerle için "Dünyada Girilmesi Yasak Olan 11 Yer" içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

9. Neversink - ABD

Kayıp Şehirler

Batmayan anlamına gelen bu şehir 1798’de keşfedilmişti. Toplamda 2,000 kadar nüfusa ulaşmış. Ancak 1953 yılında içinde bulunduğu New York eyaleti yeni bir rezervuara ihtiyaç duyduğunu fark etmiş. Bunun üzerine rezervuara dönüştürülen bölge terk edilen şehirler arasına girmeyi başarmış.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum