Ömer Çelik Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Ömer Çelik, 15 Haziran 1968'de Adana'da doğdu. Eski Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Ömer Çelik Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Ömer Çelik, 15 Haziran 1968 tarihinde Yusuf Ziya ve Dudu çiftinin oğlu olarak Adana'da doğmuştur. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuştur. Türk siyasetçi, gazeteci ve eski Türkiye Avrupa Birliği Bakanıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) üyesi olan Çelik, 2002 Türkiye genel seçimlerinde Adana milletvekili seçildi ve daha sonra 2013-2015 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır. 65. Türkiye Hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak atandı ve 2016 yılında Binali Yıldırım tarafından kurulan hükümette görev aldı.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Ömer Çelik Kimdir?

Adana Motor Teknik Lisesi'nden başlayan lise eğitimini Adana Erkek Lisesi'nde tamamladı ve Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından yüksek lisansını Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "Türkiye'de çoğulculuğun yeni görünümleri" başlıklı tez ile tamamladı.

Çelik, mezuniyetinin ardından siyaset bilimi ve gazetecilik alanlarında çalıştı ve Bilgi ve Hikmet Dergisi'nin Ankara Sorumlusu olarak görev yaptı. Aynı zamanda Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak ve Star gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı ve farklı dergilerde yazıları yayınlandı.

Siyasi Hayatı

Ömer Çelik Kimdir?

Ömer Çelik, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) katılarak siyasi kariyerine başlamıştır.

2002 Türkiye genel seçimlerinde Adana milletvekili olarak meclise girmiş ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevinde bulunmuştur.

2007 ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde tekrar Adana milletvekili olarak meclise girmiş ve Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı seçilmiştir.

2002-2013 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi danışmanı olarak görev yapmış ve 2010 yılında AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı seçilmiştir.

Ömer Çelik, 2013 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı.

2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın 62. hükümetinde tekrar görev yaptı.

2015 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) parti sözcüsü olarak atandı ve bu görevini 28 Ağustos 2015 tarihine kadar yürüttü.

Ömer Çelik, 2015 yılındaki Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana milletvekili olarak meclise girdi.

65. Türkiye Hükûmeti kurulmasının ardından, Çelik Avrupa Birliği Bakanı olarak görev yapmaya başladı.

Davutoğlu'nun istifasından sonra Binali Yıldırım tarafından kurulan hükûmette, Çelik görevinin devralıcısı olarak Avrupa Birliği Bakanlığı görevini sürdürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Volkan Bozkır Kimdir?Yalçın Topçu Kimdir?

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum