Nurettin Canikli Kimdir? & Hakkında Bilgi

65. Türkiye Hükümeti'nde Başbakan Yardımcı olarak atanan Nurettin Canikli, 15 Mayıs 1960'da Giresun Alucra'da doğmuştur. Babasının adı Şevket, annesinin adı Ayşe'dir. İşte sizler için derlediğimiz Nurettin Canikli hakkında bilgiler.
Nurettin Canikli Kimdir? & Hakkında Bilgi

Nurettin Canikli Biyografisi

Başbakan Yardımcılığından Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen Nurettin Canikli 15 mayıs 1960'da Giresun şehrinin Alucra ilçesinde doğmuştur. Annesinin adı Ayşe babasının adı Şevket olan Nurettin Canikli'nin eşinin adı Hatice Canikli, çocuğunun adı Furkan Canikli' dir.

nurettin-canikli-biyografisi.jpg


Nurettin Canikli Eğitim Hayatı

Nurettin Canikli İlk ve orta öğrenimini Alucra'da tamamlamıştır. 1974 yılında Giresun İmam Hatip Lisesinde okumuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi'nde para-banka-finansman alanında tamamladı.

nurettin-canikli-egitim-hayati.png


Nurettin Canikli Çalışma Hayatı

Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Defterdarı Vekili olarak görevler üstlendi. Yeni Şafak gazetesinde ekonomik konularda köşe yazarlığı yaptı. Yeminli mali müşavirlik şirketinin ortağı olarak faaliyette bulundu.

nurettin-canikli-calisma-hayati.jpg


Nurettin Canikli Siyasi Hayatı

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi olan Canikli, 22 ve 23. Dönemde Giresun Milletvekili seçildi. 22. Dönemde TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi oldu.

62. Türkiye Hükûmeti'inde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak 29 Ağustos 2014'de kabineye girmiştir. 26. dönemde Ak Parti Giresun Milletvekili olarak meclise yeniden girmiştir. Nurettin Canikli, 24 Mayıs 2016 tarihinde hükümeti kurma görevinin Binali Yıldırım'a verilmesinin ardından , 65. Türkiye Hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı olarak atandı.

nurettin-canikli-siyasi-hayati.jpg


Önerilen İçerik;

 Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeleri

NeOldu.com

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.