Ak Parti MYK Üyeleri - Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri

Ak Parti MYK Üyeleri - Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri
17.11.201817:24

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin güncel Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve üyeler hakkında derlediğimiz kısa bilgileri bu içeriğimizde sizlerle paylaşıyoruz. İşte AK Parti Merkez Yürütme Kurulu üyeleri!

Haber güncelleme tarihi 07.12.2018 12:37

Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeleri

Bu içeriğimizde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin güncel Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve kısa biyografilerini sizler için derledik. İşte AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri;


1. Recep Tayyip Erdoğan

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıktı ve % 49,8 oy alarak 61. Hükümeti kurdu. 10 Ağustos 2014 Pazar günü, Türk siyasi tarihinde ilk kez doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi. 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde % 52.59 oy oranıyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Recep Tayyip Erdoğan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

recep-tayyip-erdogan-032.jpg


2. Numan Kurtulmuş 

1959’ da Ordu, Ünye’de doğdu. Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. 1992 yılında İktisat Doktoru, 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doçent ünvanını aldı.Kurtulmuş, 29 Ağustos 2014 tarihinde 62. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı olarak görevine başladı. AK Parti 6. Olağan Kongresi’nde MKYK üyeliğine seçilen Kurtulmuş, halen AK Parti Genel Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir. Numan Kurtulmuş, evli ve üç çocuk babasıdır.

numan-kurtulmus .jpeg


3. Hayati Yazıcı

1952’de Rize Çayeli’nde doğdu. İlkokulu Buzlupınar Köyü’nde okudu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi`nin kuruluş sürecinde yer alan Hayati Yazıcı, partinin Kurucu Üyesi oldu.03 Kasım 2002 seçiminde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Kasım 2002`den itibaren beş yıl süre ile AK Parti`nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Yazıcı, Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.01 Kasım 2015 günü yapılan genel seçimde İstanbul Milletvekili seçildi. Yazıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır. Ailenin 3 torunu vardır.

hayati-yazici.jpg


4. Erkan Kandemir

1981 yılında İstanbul’da doğan Erkan Kandemir aslen Rizelidir. Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra İngiltere’de Kingston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisans eğitimi almıştır. 2014 yılında Başbakan Danışmanlığı görevine getirilmiştir. Aynı yılın Ekim ayında ise Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına, Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır. Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine devam etmektedir. Kandemir evli ve 1 çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. 

erkan-kandemir.jpg


5. Ali İhsan Yavuz

Ali İhsan Yavuz, 7 Temmuz 1969'da Trabzon Yomra'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Sakarya Barosuna bağlı olarak 10 yıl kadar serbest avukatlık yaptı. 24. 25. 26 ve 27. dönemde Sakarya Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyeliği, İnsan Haklarını İnceleme Komisyon üyeliği, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Ayrıca Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığında 7 yıl Başkan Yardımcılığı, Eylül 2017’den Ağustos 2018 tarihine kadar AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevini üstlendi. 6. Olağan Kongrenin ardından Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Yavuz, evli ve 4 çocuk babasıdır.

ali-ihsan-yavuz.jpg


6. Mahir Ünal

Mahir Ünal, 1966'da Kahramanmaraş Elbistan'da doğdu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini 1991 yılında bitirdi. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. 2011 Genel Seçimlerinde Grup Başkanvekilliği görevine getirildi. 64. Hükümette Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır. AK Parti Tanıtım ve Medya'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Arapça ve İngilizce bilen Ünal, evli ve 1 çocuk babasıdır.

mahir-unal.jpg


7. Cevdet Yılmaz

Cevdet Yılmaz, 1967'de Bingöl'de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. 21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen 3. Olağanüstü Büyük Kongre’de yeniden MKYK üyeliğine seçilmiştir. Şuan da Dış İlişkiler'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır.

cevdet-yilmaz.jpg


8. Fatma Betül Sayan Kaya

Fatma Betül Sayan Elektrik-Elektronik Mühendisi, Tıp Doktorudur. Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde burslu olarak okudu, şeref derecesiyle mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.  2009 yılındaki 5. Olağan Kongre ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Daha sonra kurucu Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'la 2012 yılına kadar AK Parti Genel Başkan Danışmanı olarak çalıştı. Kaya, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçim ile 27. dönem İstanbul Milletvekili seçildi. Şuan da Sosyal Politikalar'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Evli, 2 çocuk annesi. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor.

fatma-betul-sayan-kaya-001.jpg


9. Mehmet Özhaseki

1957 yılında Kayseri’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Buradan mezun olduktan sonra, Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı. Ancak avukatlık mesleğini icra etmedi. Tekstil üzerine faaliyet yürüten aile şirketinin başına geçti. 1994 yılına kadar ticaret hayatının içinde aktif olarak yer aldı. 18 Ağustos 2018 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı. Halen bu görevini sürdürmektedir. Evli ve 4 çocuk babası olan Mehmet Özhaseki, İngilizce ve Arapça biliyor.

mehmet-ozhaseki.jpg


10. Lütfi Elvan

Lütfi Elvan, 1962 yılında Karaman’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. 65. Hükümette Kalkınma Bakanı olarak kabinedeki görevine getirildi ve şuan da Ekonomi İşleri'nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Elvan, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

lutfi-elvan.jpg


11. Jülide Sarıeroğlu

Jülide Sarıeroğlu, 7 Haziran 1979 tarihinde Adana’da doğdu. Gazi Üniversitesi, İİBF, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 2009-2014 yılları arasında Çankaya Belediyesi AK Parti Belediye Meclis üyeliği yaptı.  25. ve 26. Dönem AK Parti Ankara (1. Bölge) Milletvekili olarak seçildi.18 Ağustos 2018’de yapılan AK Parti’nin 6. Olağan Büyük Kongresinde yeniden MKYK üyesi olarak seçildi.

julide-sarieroglu.jpg


12. Leyla Şahin Usta

Leyla Şahin Usta, 1973 tarihinde İstanbul’da  doğdu.1993 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Fakültedeki başarı derecesi ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yaparak eğitimine İstanbul’da devam etti. Şuan da İnsan Hakları'ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır.

leyla-sahin-usta.jpg


13. Vedat Demiröz

Vedat Demiröz, 1 Mart 1956'da Bitlis'te doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. AK Parti Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Orta düzeyde İngilizce bilen Demiröz, evli ve 3 çocuk babasıdır.

vedat-demiroz.jpg


14. Çiğdem Karaarslan 

Çiğdem Karaarslan 1979 yılında doğdu. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümünü yüksek şeref öğrencisi olarak bitirdi.  25. ve 26. Dönem Samsun Milletvekili olan Çiğdem Karaaslan, 5.Olağan Büyük Kongre ile Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. İyi derecede İngilizce bilen Karaaslan, evli ve iki çocuk annesidir.

cigdem-karaarslan .jpg


15. Hamza Dağ

1980 tarihinde Manisa’nın Demirci ilçesinde doğdu. 1996 yılında ise Simav İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Üniversiteyi Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Hamza Dağ, 2000 yılında mezun oldu. AK Partinin 4. Büyük Olağan Kongresinde Yedek MKYK üyeliğine seçilen Dağ, 30 Mart 2014 seçimleri ile birlikte boşalan üyeliklerin yerine MKYK’ya girmiş ve Seçim işleri biriminde başkan yardımcılığı görevine getirilmiştir. Ardından gerçekleşen AK Parti 5.Olağan kongresinde ve 2. ve 3. Olağanüstü Kongresinde de MKYK üyeliklerine seçilmiştir. Evli ve 3 çocuk babası olan Dağ, orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir.

hamza-dag.jpg


16. Fatih Şahin

Fatih Şahin, 1979’da Çanakkale Çan’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 12 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen 5. Olağan Büyük Kongrede MKYK üyesi seçildi. 26. Dönemde tekrar Ankara Milletvekili seçilerek Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı oldu. Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Halen Ak Parti Genel Sekreterliği görevini yürütmekte olan Şahin, evli ve iki çocuk babasıdır.

fatih-sahin.jpg


17. Ömer Çelik

Ömer Çelik, 1968'de Adana'da doğdu. Siyaset Bilimci, Stratejist ve Dış Politika Uzmanı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi alanında yaptı. 13 Eylül 2015 tarihinden sonra Tanıtım ve Medya'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevini yaptı.65. Hükümette Avrupa Birliği Bakanı olarak kabinede yer almaktadır. Şuan da Parti Sözcüsü olarak görevini sürdürmektedir. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Çelik, bekârdır.

omer-celik-001.jpg


18. Mehmet Naci Bostancı

Mehmet Naci Bostancı 1957'de Amasya'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Bölümünde tamamladı. 1990'da doçent, 1996'da profesör oldu. 27.Dönem AK Parti Grup Başkanı'dır. İyi düzeyde İngilizce bilen Bostancı, 2 çocuk babasıdır.

mehmet-naci-bostanci.jpg


19. Mehmet Emin Akbaşoğlu

Aslen Çankırılı olan Muhammet Emin Akbaşoğlu, 06.10.1968'de İstanbul Gaziosmanpaşa'da doğdu. 2011 yılında Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcılığına atandı. 2012 yılında gerçekleşen Uluslarası Adli Tıp Kongresi'nin (IALM) organizasyonunda yer aldı. Avrupa ülkeleri ile birlikte gerçekleştirilen Geliştirilmiş Bilirkişilik Projesi'nde Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. İngilizce ve Arapça bilen Akbaşoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

mehmet-emin-akbasoglu.jpg


20. Özlem Zengin

1969 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. 12 Mayıs 2012 ‘de, Üçüncü Olağan İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi’nde AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı’ na seçildi ve 14 Mart 2015 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. İyi derecede İngilizce bilen Özlem Zengin, 3 çocuk annesidir.

-ozlem-zengin.jpg


21. Bülent Turan

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı görevinin ardından iki dönem AK Parti İstanbul Teşkilatlanmadan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 26. Dönem’ de AK Parti Grup Başkanvekili seçilen Bülent Turan, 27.Dönemde de görevine devam etmektedir. İngilizce bilen Turan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

bulent-turan.jpg


22. Cahit Özkan

1976 yılında Denizli’nin Çivril ilçesinde doğdu. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kurucusu olduğu Özkan Hukuk Bürosu’nda serbest avukatlık yaptı. 26. Dönem Denizli Milletvekili olan Cahit Özkan, İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.  

cahit-ozkan.jpg


23. Mehmet Muş

1982'de Trabzon Sürmene’de doğdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Ak Parti 24.Dönem İstanbul Milletvekili olarak TBMM Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Plan ve Bütçe Komisyon Üyeliği, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği ve Ak Parti Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekonomi İşleri Başkanı görevini yürüttü. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Mehmet Muş, evli ve 1 kız çocuğu babasıdır.

mehmet-mus.jpg


24. Lütfiye Selva Çam

Lütfiye Selva Çam, 5 Eylül 1970’de Şanlıurfa’da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 25. Dönem Ankara Milletvekili olan Çam, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Yönetim Kurulu üyesidir. 22 Eylül 2015 tarihinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı olarak atanmıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce, temel düzeyde Fransızca ve Arapça bilmekte olup, evli ve 3 çocuk annesidir.

lutfiye-selva-cam.jpg


25. Ahmet Büyükgümüş

1990 doğumlu olan Ahmet Büyükgümüş, Türkiye 30’uncusu olarak Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’ne girdi. Akademik çalışmalarının yanı sıra AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak üç dönem çeşitli siyasi görevlerde bulundu. 11 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen Genel Merkez Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresi’nde AK Parti Gençlik Kolları Başkanı seçildi. 27. Dönem Yalova Milletvekilidir.

ahmet-buyukgumus.jpg

Önerilen İçerik;

 AKP-ADALET ve KALKINMA PARTİSİ MERKEZ DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ
NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.