Olası Bir Nükleer Saldırıda Nasıl Hayatta Kalınır?

Olası Bir Nükleer Saldırıda Nasıl Hayatta Kalınır?
23.10.201812:46

Nükleer savaş, nükleer silahların kullanıldığı acımasız ve ölümcül savaşlara denir. Günümüzde nükleer savaş, bu silahlara sahip devletlerin tehditleşmesi durumudur. Peki ya olası bir nükleer saldırında sağ kalmak için neler yapılabilir?

Haber güncelleme tarihi 12.11.2019 12:10

Olası Bir Nükleer Saldırıda Yanımızda Bulundurmamız Gereken Şeyler

Olası bir nükleer patlamanın etkisinden kurtulmayı başaran insanlar patlama sonrası ortaya çıkan radyoaktif serpintiden olumsuz bir şekilde etkilenir. Kapalı bir alanda maruz kaldığınız radyasyon seviyesini doğru bir acil durum planı azaltabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz şehirde  ya da yakınlarınızda bir nükleer kaza, patlama ya da saldırı gerçekleştiyse nasıl bir önlem alacağınıza dair bilgileri; Federal Acil Durum Yönetim Kurumu(FEMA) ve AFAD’dan derlediğimiz bilgiler ışığında açıklıyoruz. 

nukleer-patlama.gif


10. Radyo

Pille çalışan bir radyo, olası bir nükleer saldırı sonucunda hayati bilgiler alabilmeniz için yanınızda bulunması gereken en önemli araçlardan biridir. Hazırlık yaparken mutlaka yanınızda bulunması gerekenler listenizde olmalı!

radyo-001.jpg


9. Bir Galon Su

Nükleer saldırının ardından toplamda en az üç gün yetecek kadar su bulundurulmalıdır. Ailedeki her bireyin günlük en az birer galon suya ihtiyacı vardır. 

bir-galon-su.jpg


8. Kuru Gıda

Nükleer saldırı esnasında barınacağınız bölgede sizi 3 gün boyunca enerjik tutabilecek gıdaya stoğunuz bulunmalı. Aynı zamanda bu besinlerin dayanıklı olması gerekmektedir. Genellikle bu gibi durumlarda bakliyat ağırlıklı yiyecekler daha mantıklı bir tercih olacaktır. 

kuru-gida.jpg


7. İlk Yardım Çantası

Saldırı sonrası hayatta kalan insanları yeni tehlikeler bekliyor olabilir. Başınıza gelebilecek hastalık ve yaralanmalara karşı mutlaka ilk yardım çantası bulundurmanız gerekir. İlk yardım çantanızın içerisinde ağrı kesici, ateş düşürücü vb. gibi ilaçların bulunması ve son kullanma tarihlerinin geçmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Saldırı gününü beklemeden kullanım süreleri doldukça eskilerinin yenileriyle değiştirilmesi gerekir.

ilk-yardim-cantasi.jpg


6. Düdük 

Saldırıda muhtemelen etrafınızdaki insanlardan haber almanız zor olacaktır. Olası bir saldırı anında tanıdık tanımadık her insana ihtiyaç duyabilirsiniz. Yanınızda bulundurduğunuz düdük sayesinde yardım çağrısında bulunabilmeniz oldukça kolay olur.

duduk .jpg


5. Gaz Maskesi

Gaz maskesi saldırı esnasında ve sadırı sonrasında kullanılması gereken en önemli ihtiyaçtır.

gaz-maskesi.jpg


4. Islak Havlu

Hijyenin sağlanması özellikle kalabalıkların aynı ortamlarda yer aldığı zamanlarda oldukça önemlidir. Saldırı sonrasında nerede ne durumda olacağınız tamamen bir bilinmezdir. Hastalıklardan veya mikroplardan korunmanın en basit uygulamalarından biri bu olacaktır. 

islak-havlu.jpg


3. Konserve Açacağı

Kuru gıdaların saklandığı konserveleri açmak için olmazsa olmaz gereksinimlerinizden biridir. Zaten zor şartlarda yaşanan bu günlerde insanların kendilerini yaralamaları hiçte mantıklı bir hareket olmayacaktır. 

konserve-acacagi.jpg


2. Harita

Bölgesel verilerin olduğu bir harita ihtiyaç listesinin en önemli parçalarından biridir. O hengamede çok iyi bildiğinizi düşündüğünüz sokaklarda bile nerede ne var sizin için hatırlanması zor bir şey haline gelecektir.

harita-004.jpg


1. El Feneri

Sığınakta geçirilecek süre için en önemli gereçlerden biri el feneridir. Elektrik kullanımı o an için nasıl olur bilinmez. Riske atmamak amaçlı yanımızda bulundurmamız gereken en önemli araçlardan biridir.

el-feneri.jpg

Önerilen İçerik: Olası 3. Dünya Savaşında Neler Olacak?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.