Nikotini Temizleyen Besinler, Bitkiler ve Yiyecekler

Vücuttan nikotini temizleyen egzersizleri, içecekleri, gıdaları, yiyecekleri, bitkileri ve besinleri içeriğimizde detaylıca inceledik.
Nikotini Temizleyen Besinler, Bitkiler ve Yiyecekler

Nikotini Temizleyen Besinler

Kalp hızını, kan basıncını, kan şekerini ve solunum sayısını arttıran nikotin sağlığa çok zararlı bir maddedir. Uzun vadede kalp krizi, felç ve damar hastalıklarına neden olan nikotini bir an önce vücudumuzdan atmalıyız.

Nikotine ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak yiyecekleri, bitkileri, içecekleri, egzersizleri ve meyveleri öneriyoruz. Nikotini temizlemek için yiyeceklerden havucu, bitkilerden ıspanağı, içeceklerden havuç suyunu, egzersizlerden yürüyüşü, meyvelerden ise kiviyi öneriyoruz.

Nikotini Temizleyen Yiyecekler

nikotini temizleyen besinler

Vücuttan nikotini atan yiyecekler havuç, bal kabağı, kivi, portakal, brokoli, yeşil biber, kayısı, kara lahana ve ıspanaktır. Bu yiyecekleri tüketerek vücudunuzdan nikotini temizleyebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz yiyecekleri tüketerek kanınızdaki nikotinden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ancak tekrardan sigara kullanmamalı ve nikotin içeren yiyecekleri tüketmemelisiniz. Karnabahar, domates ve biber nikotin içeren yiyeceklerden öne çıkanlarıdır.

Vücuttan Nikotin Atan Bitkiler

nikotini temizleyen besinler

Nikotini temizleyen bitkiler ıspanak, zencefil, ısırgan otu, çam yaprağı, havuç ve yeşil biberdir. Bu bitkileri tüketerek nikotinin etkilerini azaltabilirsiniz.

Düzenli olarak bu bitkileri yemeklerinizle birlikte ya da yanında tüketirseniz kanınızdaki nikotin oranını düşürebileceğinizi söyleyebiliriz. Bu sayede nikotinin zararlı etkilerinden kendinizi korumuş olmanın yanı sıra kalbinizin daha sağlıklı çalışmasını sağlarsınız. Böylece uzun vadede karşınıza çıkabilecek kalp damar hastalıklarının oluşumunu önlersiniz.

Nikotini Temizleyen İçecekler

nikotini temizleyen besinler

Vücuttan nikotini atan içecekler havuç suyu, su, portakal suyu, kivi suyu ve zencefil çayıdır. Bu içecekler sayesinde vücudunuzdaki nikotin oranını düşürebilirsiniz.

Bazı içecekler bulunuyor ki vücudumuzdan nikotini söküp atıyor. Yukarıda saymış olduğumuz içecekler bu gıdalara en büyük örnektir. Sağlığımıza büyük zararları olan nikotini vücudumuzdan atan bu içecekler düzenli olarak tüketildiği takdirde kısa sürede etkisini göstermesiyle biliniyor. Bu sayede nikotinin tüm zararlarından kısa bir zaman diliminde kurtulmuş olursunuz.

Vücuttan Nikotini Atan Egzersizler

nikotini temizleyen besinler

Vücuttan nikotini temizleyen egzersizler arasında yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve hafif koşu yapmak bulunuyor. Bu egzersizleri yaparak vücudunuzdaki nikotini hızlı bir şekilde atabilirsiniz.

Özellikle yürüyüş yapmayı kanından nikotini atmak isteyen okurlarımıza öneriyoruz. Yürüyüş yapmak tüm vücut fonksiyonlarını çalıştırdığı gibi kalbinizin de daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bu sayede kanınızdaki nikotin oranı kısa süre içerisinde düşer.

Nikotini Temizleyen Meyveler

nikotini temizleyen besinler

Kivi, portakal, nar ve kayısı nikotini temizleyen meyveler arasında öne çıkmaktadır. Bu meyveleri tüketerek nikotinin etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Ara öğünlerde tüketebileceğiniz meyvelerle de nikotinden kurtulabilirsiniz. Özellikle kivi nikotini söküp atmada oldukça başarılıdır. Düzenli olarak bu meyveyi tükettiğiniz takdirde kanınızdaki nikotin oranının yavaş yavaş azalacağını söyleyebiliriz.


İlginizi Çekebilir
Sigarayı Bırakma YollarıAkciğere İyi Gelen Besinler

Kandaki nikotini en hızlı ne temizler?

Kandaki nikotini en hızlı şekilde temizlemek istiyorsanız bol bol sıvı ve yoğurt tüketmelisiniz. Bu iki besin ile evde nikotini hızlı bir şekilde vücudunuzdan atabilirsiniz.

Vücuttaki nikotini ne temizler?

Vücutta biriken nikotini atmak için bol bol su tüketmenizi öneriyoruz. Vücutta bulunan zararlı radikalleri dışarı atmada önemli rol oynayan su, kanınızdaki nikotin oranını da düşürmektedir. 

Nikotin ciğerlere zarar verir mi?

Yapılan araştırmalara göre nikotinin sağlıklı insanlarda akciğer fonksiyonunu bozduğu kanıtlanmıştır. Dolayısıyla nikotin içeren hem normal hem de elektronik sigara sağlığınıza zararlıdır.

Sigara kandan ne kadar sürede temizlenir?

Sigarayı bırakan kişide vücut 8 saat sonra kendini yenilemeye başlar. Kan oksijeni normal düzeye çıktıktan sonra 24 saat içerisinde karbondioksit vücuttan atılır. 48 saatten sonra ise nikotin vücutta artık saptanamaz. 

Yoğurt kandaki nikotini temizler mi?

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre süt ve süt ürünleri kandaki nikotini temizlemektedir. Dolayısıyla bol bol yoğurt tüketiminin kanınızdaki nikotini temizleyeceğini belirtelim.

Akciğerleri sigaradan ne temizler?

Akciğerleri temizlemek için zencefil bitkisini sizlere önerebiliriz. Hava kirletici maddeleri ve diğer tahriş edici maddelerin ciğerleri etkilemesini engelleyen zencefil aynı zamanda tıkanıklığı azaltır. Bu sayede dolaşım artarak vücudunuzu daha sağlıklı yapıya kavuşturur.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum