Herkesin Merak Ettiği Hapşırmak Hakkında Bilinmeyenler

Herkesin Merak Ettiği Hapşırmak Hakkında Bilinmeyenler
25.05.201510:32

Gün içerisinde bazı nedenlerle hepimiz hapşırırız. Peki bunun nedenlerinin neler olabileceğini hakkında ne biliyorsunuz? İşte hapşırmak hakkında bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 08.12.2021 14:43

Hapşırmak Hakkında İlginç Bilgiler

Hapşırmak, burundaki sinirlerin uyarılması sonucu, ani ve istem dışı şekilde oluşan ağızdan ve burundan nefes vermek şeklinde oluşmaktadır. Hapşırırken burun kanallarındaki uyarılma psikolojik bir reaksiyonda olabilmektedir. Bizde sizlere hapşırmak hakkında ilginç ve şaşırtıcı bilgileri, hapşırmanın nedenlerini ve hapşırdıktan sonra neden çok yaşa denildiğini araştırdık. Hadi hep birlikte göz atalım.

İşte hakkında kulaktan dolma söylentilerin olduğu hapşırmak ile ilgili bilgiler;

1. Niçin Hapşırırız?

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Sinirlerin uyarılmasında birçok etken vardır. En çok görülen neden ise alerjik etkilenmelerdir fakat toz, duman, parfümler hatta aniden ışığa bakma gibi başka birçok nedenleri daha bulunmaktadır. Hapşırmadan önce sinir uçlarının ikaz göndermesi ile, burnumuzdan önce bir salgı gelmektedir. Genellikle biz bunun pek farkına varamayız.

2. Hapşırmak Faydalıdır

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Hapşırmanın amacı, yabancı partikülleri ve tahriş edici maddeleri geniz boşluğundan çıkartmaktır. Biz ne kadar utansak da bu durum aslında bizim için çok yardımcı bir olay.

3. Hapşırma Anında Ne Olur?

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Bu salgının ardından beyine giden ikaz neticesinde baş ve boynumuzdaki kaslar uyarılarak ani nefes boşanması olayı yaşanır. Ses tellerinin olduğu bölüm de kapanır ve buradaki havanın basıncı iyice yükselir. Sonra aniden açılarak hava yüksek bir sesle dışarı verilir.

4. Uyurken Hapşırır mıyız?

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Uyku sırasında özellikle rüya safhasında sinir sistemi kapalı olduğundan normalde hapşırma pek olmaz. Ancak uyarı çok kuvvetli ise olabilir ama anında uyanılır fakat bu beyin tarafından tehlike olarak algılanmaz.

5. Hapşırırken Gözler Açık Kalmaz

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Hapşırma refleksinin detayları tam bilinmese de kesin olarak bilinen bir şey var. Hapşırırken gözlerinizi açık tutamazsınız. Bilim insanları bunu vücudumuzda bir acı veya ağrı duyduğumuzda gözlerimizi kapatmamıza bağlıyorlar. Kibarlık olsun diye hapşırığı tutmaya çalışmak ise kesinlikle tavsiye edilmez.

6. Güneş Yüzünden Hapşırabilirsiniz

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Dünya nüfusunun en az yüzde 18'i güneş ışığı ile karşılaşınca hapşırma hassasiyetine sahip olduğu söyleniyor. Bazı bilim adamları hapşırma sayısının da genlerle alakalı olabileceğini ileri sürüyorlar.

7. Neden Çok Yaşa Deriz?

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

İnsanlara hapşırdıktan sonra "çok yaşa" deme adetinin kökeni Hıristiyanların "God bless you" yani "Tanrı seni takdis etsin" veya "Tanrının hayır duası üzerinde olsun" cümlesine dayanmaktadır. Veba salgını sırasında Papa tarafından söylenmesi zorunlu kılındı ve kanunlaştırılmıştı. Bu söz altıncı yüzyılda hapşıranlara vücutlarındaki şeytanı attıkları için tebrik anlamında söyleniyordu.

8. Kaşlarınızı Almanız Bile Hapşırmanıza Neden Olabilir

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Kaşlarınızı almanız hapşırmanıza sebep olabilir. Çünkü bu nazal boşluğuna bağlanan bir siniri tetikleyebilir. Bunun sonucunda da hapşırabilirsiniz.

9. Spor Yaparken Neden Hapşırırız?

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Spor yaparken hapşırmanız gayet doğal, çünkü yorulduğunuzda daha çok nefes alırsınız. Bu yüzden de ağzınız ve burnunuzun içi kuruyabilir. Burnunuz akmaya başlayarak cevap verir ve hapşırabilirsiniz.

10. Seks Yaparken Neden Hapşırırız

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Seks yaparken hapşırabilirsiniz. Bu durum zannettiğinizden daha sık görülmektedir. Parasempatik sinir sisteminin uyarılması cinsel aktiviteden keyif alınmasını sağladığı gibi bazı insanlarda hapşırmaya da neden olabiliyor.

11. En Çok Hapşıran Hayvan

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

En çok hapşıran hayvan iguanadır. Diğer hayvanlardan çok hapşırırlar. Sindirim süreçlerine katkı olarak tuzları vücutlarından atmak için hapşırırlar.

12. Bildiğiniz Aksine Hapşırırken Kalbiniz Durmaz

Hapşırmak Hakkında Bilgiler

Hapşırık yüzünden göğüs kasıldığında kan akışı bir anlığına engellenebilir. Bunun sonucunda da kalp ritmi değişir. Ancak bilindiği gibi değildir. Kalp kesinlikle durmaz!

Benzer İçerik Önerileri
Hapşırma Nasıl Gerçekleşir ve Önlenebilir mi?Neden Çok Yaşa Denir?
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
840
486
609
64
37
90
113
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.