Neden Çok Yaşa Denir

Neden Çok Yaşa Denir
24.05.201614:59

"Hapşuuu" sesinin karşılığı olarak hepimiz hapşıran kişiye çok yaşa deriz. Karşılığında aldığımız cevap sen de gör olur. Peki, hapşırana neden çok yaşa dendiğini biliyor muyuz? Tahminlerinizin doğru çıkması büyük olasılık... Gelin, bakalım.

Haber güncelleme tarihi 17.10.2020 11:33

Hapşıran bir kişiye neredeyse her kültürde çok yaşa denir. 

İngilizler: God bless you

Almanlar: Gesundheit

İtalyanlar: Felicita

Peki, bunun temelinde ne yatar? Biri hapşırdığında neden çok yaşa deriz?

Bu âdetin kökenine baktığımızda, çok eski zamanlara gidiyoruz. O zamanlar, hapşırmak insan için önemli bir tehlike olarak görülürdü. İnsanlar, yaşamın sebebinin ruh olduğuna ve ruhun ise insanın başı içinde olduğuna asırlar boyu inandılar. Bu inanca göre hapşırmak bu hayati güce zarar verebilirdi ve insanlar hapşırıklarını tutabilmek için her yola başvurdular.

Aristo ve tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat'ın öğretisiyle, M.Ö. 4. yüzyılda, hapşırmanın ne olduğunu öğrenen insanların hapşıran kişiye 'sağlıklı yaşa', 'çok yaşa' gibi sözler söyleme âdeti başlar. Buna göre hapşırma, başın yabancı maddelere karşı bir savunma refleksidir ve bir hastalığın başlangıcı olduğundan hastalığın sonunun kötü bitmemesi için bu sözler söylenir.

Yaklaşık yüz yıl sonra ise Romalılar hapşırmayla ilgili inançlarını şu şekilde değiştirdiler:

  • İyi bir şeydir.
  • İnsanları hastalıktan korur.
  • Hapşırığı tutmak hastalığın kuluçkaya yatmasına sebep olur.

Bu yüzden artık hapşıranlara tebrikler veya iyi şanslar denmeye başlandı.

hapsirmak-001.jpg

Hapşırmanın üzerine hapşıran kişiye çok yaşa denmesi, birçok kültürde yer alsa da İngilizlerin God bless you (Tanrı seni takdis etsin) demesi çok daha ayrı bir yerdedir. 6. yüzyılda bulaşıcı ve öldürücü veba hastalığı İtalya'da tüm şiddeti ile başlamıştır. Bu hastalığın belirtisi de kronik hapşırmadır. Bu sebeple Papa tarafından bir yasa yayınlanmıştır ve hapşıranlara God bless you denmesi mecbur kılınmıştır. Aynı zamanda bu yasa gereğince eğer kişinin çevresinde ona God bless you diyecek biri yoksa, kendi kendine God help me (Tanrı yardımcım olsun) demesi önerilmiştir.

Diğer bir âdet de çok yaşa diyen kişiye cevap olarak sen de gör demektir. Bu, benim uzun yaşadığımı görecek kadar çok yaşa anlamına gelir. Eğer çok yaşamaktansa iyi yaşamanın daha olumlu olduğunu düşünüyorsanız çok yaşa yerine sevdiklerinize iyi yaşa ya da her ikisi birden 'iyi ve çok yaşa' diyebilirsiniz :) 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
401
180
329
76
104
199
57
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.