Mutlak Üstünlük Teorisi

Mutlak Üstünlük Teorisi
26.05.201514:09

Adam Smith'in savunduğu teorilerden biridir. Bir malın rakiplerden daha düşük maliyetle üretilmesi ya da daha yüksek fiyattan satılması buradaki mutlak avantaj olarak ifade edilebilir.

Haber güncelleme tarihi 09.05.2018 01:38

Adam Smith bu teorisinden 1776 yılında iktisatın başlangıcı olarak da kabul edilen Ulusların Zenginliği adlı kitabında bahsetmiştir. Adam Smith bu eserinde, serbest ticaretin hem ülkelerin hem de dünya refahının artması için yararlı olacağını söylemiştir. Bu teoride dünyada iki ülkenin olduğu ve toplam iki mal üretildiği varsayılır.

Bir ülke hangi malda avantajlı ise o malda uzmanlaşıp diğerlerini başka ülkelerden alıp onlar ile dış ticaret yapar. Böylece bu durumdan iki ülke de kârlı çıkacak. Bunu bir örnekle açıklayalım:

 

                              Kumaş                         Şarap

İngiltere                     4                                   1

Portekiz                    1                                    2

 

İngiltere kumaşta daha iyi olduğu için kumaşta uzmanlaşacak ve Portekiz de şarapta daha iyi olduğu için şarapta ujzmanlaşacak. Daha sonra dış ticarette birbirleriyle ilişkiye geçecekler. (Zaman statik, yani durağandır)

İngiltere'nin 1 litre şarap ürettiği sürede Portekiz 2 litre şarap üretir. İngiltere'nin 4 metre kumaş ürettiği sürede Portekiz 1 metre kumaş üretir. İngiltere'nin kârı 3 litre şarap olurken; Portekiz'in kârı 2 metre kumaş olmaktadır. Varsayımlar altında (işbölümü ve uzmanlaşma) iki ülke de kârlı çıkar. Aynı zamanda toplam üretim de artacağı için dünya refahı da yükselecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
12
16
3
11
7
15
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.