Miyop Nedir? Nasıl Oluşur ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Miyop Nedir? Nasıl Oluşur ve Tedavisi Hakkında Bilgi
12.09.201500:40

Hipermetrop ve astigmat gibi bir göz kusuru olan miyop, uzağı görme sorunudur. Miyop hakkındaki tüm detayları bu içeriğimizde bir araya getirdik. İşte miyop hakkında bilinmesi gerekenler!

Haber güncelleme tarihi 14.12.2018 17:42

Miyop Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Miyop, mercekte kırılan ışığın sarı nokta üzerine düşmesi sonucunda meydana gelen uzağı görememe sorunudur. Astigmat ve hipermetrop gibi bir göz kusuru olan miyop, yakın mesafede net görüş sağlarken uzak mesafede görmeyi kısıtlar. Yansıyan ışık görme merkezinin önüne düşerek uzaktaki nesnelerin bulanık görünmesine neden olur. Miyopta göz küresinin ön ve arka çapının gereğinden uzun olması merceğin belirli sınırların ötesindeki eğriliğini azaltamaz. Genetik etkenlerin etkili olduğu miyop, çocuğun büyüme çağında ilerlemeye devam eder. Çocuğun büyümesinin tamamlanması ile birlikte durağanlaşan miyopta gözlük ve lens tedavisi uygulanmaktadır.

miyop-004.jpg


Miyop Nedir?

Kişi, yakın mesafedeki işleri rahatlıkla yaparken uzağındaki nesneleri ve yazıları okumakta zorlanır. Bu nedenle miyop olan kişilerde uzaktaki tabelayı okumada, okul tahtasındaki yazıları okumada ve trafik işaretlerini seçme gibi durumlarda zorlanarak gözlerini sürekli kıstıkları gözlemlenir. Bu nedenle miyop olan kişilerin gözlük kullanmaları oldukça önemlidir. Genetik etkenlerin önemli bir rol oynadığı miyop, genellikle 8-14 yaş arasındaki çocuklarda farkedilmektedir. Meslek gereği yakın mesafede dikkat gerektiren işlerle uğraşanlar, çok sık ve uzun süreli kitap okuyanlar, saatçiler ve kuyumcularda en sık rastlanan göz kusurlarından olan miyop, yaş ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Miyop olan kişilerin gözlerini sürekli olarak dinlendirmeleri, yakın mesafede dikkat gerektiren bir işte çalışıyorlarsa mutlaka gözlük kullanmaları oldukça önemlidir. Aksi halde göz kasları yakın mesafede gösterdiği performansı uzak mesafede göstermekte zorlanır. Ancak gözlük kullanımı öncesinde mutlaka doktora danışmalı ve doktorun muayene sonrasında verdiği reçeteye uygun olarak kullanılmalıdır. Doktor muayene sonrasında dereceye göre gözlüğün kullanım zorunluluğu hakkında gerekli bilgiyi verecektir.

miyop-cesitleri.png


Miyop Çeşitleri Nelerdir?

Basit Miyop: En sık görülen miyop türlerindendir. Çevresel ve genetik etkenlerin oldukça etkili olduğu bu miyop türünde çok sık olarak yakın mesafede dikkat gerektiren işlerle ilgilenmek, miyopun ilerlemesine neden olur.
Gece Miyopu: Gündüzleri oldukça iyi olan görme kalitesi, geceleri ışığın şiddetine ve derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Gençlerde ve yaşlılarda sıkça görülen miyop türlerinden olan gece miyopu, özellikle gece araba kullanma esnasında oldukça tehlikelidir. Bu nedenle geceleri araba kullanırken mutlaka gözlük kullanılmalıdır.
Yalancı Miyop: Göz kaslarında meydana gelen spazmlara bağlı olarak meydana gelen görme sorunudur.
Aksiyal Miyop: Gözün ön ve arka çapındaki artış nedeniyle meydana gelen miyoptur.
İkincil Miyop:  Çeşitli sağlık sorunları ve kullanılan ilaçlar nedeniyle mercek yapısında meydana gelen bozukluk miyop oluşumuna neden olur.

gece-miyopisi-.jpg


Miyop Neden Ortaya Çıkar?

Yapılan araştırmalarda eğitim ve zeka seviyesinin artması ile birlikte miyop sorununda da artış gözlemlenmiştir. Uzun süre okuma ve yazma işleri ile ilgilenen kişilerde miyop görülme olasılığı oldukça yüksektir. Yakın mesafede yapılan işler miyopu tetikleyen en önemli unsurlardandır. Miyop nedenlerini tıbbi açıdan değerlendirmek gerekirse, merceğin kırma gücünün normalden yüksek olması ve gözün önden arkaya doğru daha uzun olması miyopu oluşumuna neden olan faktörlerdendir. Miyopa neden olan etkenlerden bir diğeri ise gözün eksenlerinde meydana gelen uzunluk değişimleridir. Miyopta yapısal etkenlerin rolü kadar çevresel ve genetik etkenler de önemli bir rol üstlenmektedir. Miyop rahatsızlığı görülen anne ve babanın çocuklarında miyopi görülme riski daha fazladır. Aynı zamanda çeşitli hastalıklar ve kullanılan ilaçlar da miyopi oluşumunu tetiklemektedir. Her rahatsızlıkta olduğu gibi miyopide de stres etkili bir rol oynamaktadır. Stres, yorgunluk ve göz kaslarını aşırı yorma nedeniyle yalancı miyopi görülmektedir.

miyop-nedenleri.jpg


Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop sorunu olan kişiler yakını oldukça net bir şekilde görürken uzak görüşü oldukça zorlaşmaktadır. Kişi sürekli olarak gözlerini kısarak bakma gereği hisseder. Özellikle televizyon izlerken veya uzaktaki bir nesneye bakarken öne doğru eğilerek gözlerini kısar. Refleks olarak gerçekleşen bu davranış kişinin miyop olabileceği hakkında ipucu vermektedir. Sürekli olarak yakın mesafeye odaklanan kişilerde sıkça rastlanılan miyop göz ve baş ağrısına neden olmaktadır. Yakın mesafede oldukça kaliteli bir görüş elde eden kişi, uzağa bakarken göz kaslarının kendini zorlaması nedeniyle gözlerinde ve başında ağrı hisseder.

miyop-belirtileri.jpg


Miyop Tanısı ve Tedavisi

En çok tercih edilen ve önerilen tedavi yöntemlerinden biri de gözlük kullanımıdır. Bu nedenle miyopun ilerlemesini engellemek, göz kaslarını daha az yormak ve en önemlisi kaliteli bir görüş elde etmek adına mutlaka gözlük kullanılmalıdır. Gözlüğün yanı sıra sıkça kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise lens kullanımıdır. Özellikle son dönemlerde çıkan oksijen geçirgenliği yüksek olan lensler oldukça kaliteli bir görüş imkanı sunmaktadır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur doktor reçetesine uygun olarak gözlük temin etmektir. Öncelikle bir uzmana başvurmalı ve gerekli muayeneyi yaptırmalısınızGözlük ve lens kullanımında her 6 ayda bir mutlaka doktor kontrollerini tekrarlamalısınız. Göz numaranızda değişim olması söz konusu olabilir. Özellikle 9-12 yaş aralığındaki çocuklarda miyop derecelerinde sıklıkla değişim gözlemlenmektedir. Bu nedenle gözlük kullanımı kadar muayenelerin tekrarlanması da oldukça önemlidir. Son dönemlerde talebin arttığı tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise lazer operasyonudur. Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurlarının tedavisinde kullanılan lazer yöntemi, göz kusurlarının düzeltilmesini sağlayarak görüş kalitesini yükseltir. Lazer ameliyatı sonrasında hasta gözlük ve lens kullanımına gereksinim duymaz. Ancak lazer operasyonu için 18 yaşından büyük olmak yeterli değildir. Göz yapısının uygun olması lazer operasyonunun gerçekleştirilmesi için oldukça önemlidir. Kornea kalınlığı, kornea şekil bozukluğu ve göz iltihabı gibi sorunlar mevcut ise lazer operasyonu söz konusu yapılmaz. Aynı zamanda diyabet hastaları ve hamileler için lazer operasyonu uygulaması önerilmemektedir. 

Önerilen İçerik;

 Katarakt Nedir? Hakkında Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
24
24
24
24
24
24
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.