Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur?

Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur?
11.09.201522:01

Sıkça rastlanan bir göz kusuru olan astigmat hakkındaki tüm detaylar, merak edilenler ve bilinmesi gerekenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik. İşte astigmat ile ilgili her şey!

Haber güncelleme tarihi 15.12.2018 15:54

Astigmat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kelime anlamı Yunan dilinde “noktasızlık” olan astigmat, göze gelen ışınların tek bir noktada kesişememesidir. Sağlıklı bir gözde kornea top şeklinde iken astigmatlı gözde kornea yumurta şeklindedir. Bu nedenle göze gelen ışınlar farklı noktalarda kırılır ve bulanık bir görüntü elde edilir. Korneanın yapısının bozularak ışığı doğru biçimde kırmamasıyla birlikte gözün daha bulanık görmesine denen astigmat, bir diğer değişle gözün değişik meridyenlerinde ışığı farklı noktalarda kırmasıyla iki odak noktasının oluşmasıdır. Yani gözün iki farklı açısı farklı numaralarla net görüş sağlar. Astigmat, yatay ve dikey eksenlerin görüntüsünün aynı olmamasıdır. Örnek vermek gerekirse astigmatlı bir kişi pencerenin dik kenarlarını daha net görürken yatay kenarlarını daha bulanık görmektedir. Astigmatın bir diğer özelliği ise tek bir gözde hem miyop hem de hipermetrobun bulanabilmesidir. Bu tip astigmata sahip olan kişiler hem yakın hem de uzağı görmede problem yaşarlar. Ancak astigmat miyop veya hipermetrop olarak tek başına bulunabillir. Göz kaslarının net görüş sağlamak adına kendini zorlaması baş ağrısının en büyük nedenlerindendir. Astigmat, göz ve baş ağrılarını büyük oranda tetiklemektedir.

astigmatli-kornea.jpg


Astigmat Hastalığının Çeşitleri

Düzenli (Regüler) Astigmat

En sık görülen astigmat türüdür. Kornea veya lensin yapısından dolayı kaynaklanır. Gözlük veya lens kullanımı ile net görüş sağlanır.

Düzensiz (İrregüler) Astigmat

Korneadaki bir yaralanmanın sonucunda veya kristal lensin yapısındaki bir bozulma nedeniyle meydana gelen astigmattır. Düzensiz astigmatta gözün iki odak noktası 90 derecelik bir eğimde değildir. Bu tip astigmatlarda gözlük tedavisi yetersiz gelmektedir. Bu nedenle net görüşün sağlanması adına lens kullanımı önerilmektedir. Düzensiz astigmat tedavisinde yumuşak özellikte sert kontakt lens kullanılmaktadır. Lens ve göz arasında göz yaşı tabakası oluşturarak kornea üzerindeki düzensizlikleri dengeler. Nadiren görülen bir astigmat türüdür.

astigmat-turleri-.jpg

Astigmatin farklı eksenlerde farklı görüş değerlerine sahip olduğunu belirtmiştik. Yani gözün bir ekseni hipermetrop (+ haneli) bir numaraya ihtiyaç duyarken, gözün diğer ekseni ise miyop (- haneli) bir numaraya ihtiyaç duymaktadır. Astigmatı bu yönden incelemek gerekirse birçok türde astigmattan söz etmek mümkün. Astigmatın diğer türleri;

Astigmatismus myopicus compositus: Her iki kırılma yönü miyoptur.

Astigmatismus myopicus simplexs: Bir kırılma yönü miyop iken diğer kırılma yönü numarasızdır.

Astigmatismus mixtus: Bir kırılma noktası miyop iken diğeri hipermetroptur.

Astigmatismus mixtus symmetricus: Miyop ve hipermetrop olmak üzere iki odak noktasına sahip olan bu astigmat türünde miyop ve hipermetrobun dereceleri biribirine eşittir.

Astigmatismus hyperopicus simplex:  Bir kırılma değeri hipermetrop iken diğer kırılma yönü numarasızdır.

Astigmatismus hyperopicus compositus: Her iki kırılma yönü de hipermetrop olan astigmat türüdür.

astigmat-sorunu.png


Astigmat Neden Olur?

Her yöne eşit miktarda bombesi bulunan korneada gelen ışık her yöne eşit miktarda kırılır ve net görüş sağlanır. Ancak kornea bombesinin düzensiz bir eğime sahip olması gelen ışığın farklı noktalarda kırılarak bulanık görme elde edilmesini sağlamaktadır. Kısacası korneanın yapısında meydana gelen bozukluk net görüş alınmasını engeller. Kornea yapısının bozulmasıyla birlikte tam yuvarlak şeklinde olan kornea elips şeklini alır ve birbirine dikey ve yatay yönlerde farklı ışık kırılmalarına neden olur. Kornea yapısındaki farklı bombeleşme ışığın bir tarafta daha erken kırılmasına neden olurken diğer tarafta daha geç kırılmasına neden olur. Bir gözde iki farklı odak noktasının bulunması görme sapmalarına ve bakıyormuş gibi görüntü elde etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle görmede meydana gelen dalgalanmalar ve bozulmalar astigmat olarak adlandırılır. 

astigmat.jpg


Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Genellikle bir yere dikkatli bakarken zleri kısma, bulanık görme, TV seyrettikten sonra veya bilgisayarda vakit geçirdikten sonra baş ağrısı, çok yakından yazı okuma, göz kürelerinde meydana gelen ağrı ve gözlerin kızarması gibi durumlar gözlemlenebilir. Astigmatta bu belirtilerin yanı sıra herhangi bir belirtinin gözlemlenmediği durumlar da söz konusu olabilir. Görme probleminin yanı sıra başta ve gözlerde meydana gelen ağrı, astigmatın öncelikli belirtilerindendir. Bu nedenle görme problemiyle birlikte baş ve göz ağrısından şikayetçi olan kişilerin bir an önce bir uzmana başvurmaları ve detaylı bir muayeneden geçmeleri önerilmektedir. Bazı uzmanlar astigmatın doğuştan herkeste az da olsa var olduğunu ancak uzun süre bilgisayarda vakit geçirme ve uzun süre TV seyretme gibi gözleri yoran aktivitelerin ilerlemesine neden olduğunu belirtmektedir. Özellikle öğrencilerin başarı oranını büyük oranda etkileyen görme sorunları dikkatin sürekli olarak bozukmasına neden olur ve başarıyı olumsuz yönde etkiler.

astigmat-belirtileri.jpg

Önerilen İçerik;

 Hipermetrop Nedir ve Nasıl Oluşur?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
6
15
4
5
0
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.