Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?
11.09.201522:01

Sıkça rastlanan bir göz kusuru olan astigmat hakkındaki tüm detaylar, merak edilenler ve bilinmesi gerekenleri bu içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 06.08.2022 18:32

 Astigmat Nedir?

Kelime anlamı Yunan dilinde “noktasızlık” olan astigmat, göze gelen ışınların tek bir noktada kesişememesidir.

Sağlıklı bir gözde kornea top şeklinde iken astigmatlı gözde kornea yumurta şeklindedir. Bu nedenle göze gelen ışınlar farklı noktalarda kırılır ve bulanık bir görüntü elde edilir. Korneanın yapısının bozularak ışığı doğru biçimde kırmamasıyla birlikte gözün daha bulanık görmesine denen astigmat, bir diğer değişle gözün değişik meridyenlerinde ışığı farklı noktalarda kırmasıyla iki odak noktasının oluşmasıdır.

Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Yani gözün iki farklı açısı farklı numaralarla net görüş sağlar. Astigmat, yatay ve dikey eksenlerin görüntüsünün aynı olmamasıdır. Örnek vermek gerekirse astigmatlı bir kişi pencerenin dik kenarlarını daha net görürken yatay kenarlarını daha bulanık görmektedir.

Astigmatın bir diğer özelliği ise tek bir gözde hem miyop hem de hipermetrobun bulanabilmesidir. Bu tip astigmata sahip olan kişiler hem yakın hem de uzağı görmede problem yaşarlar. Ancak astigmat miyop veya hipermetrop olarak tek başına bulunabilir.

Göz kaslarının net görüş sağlamak adına kendini zorlaması baş ağrısının en büyük nedenlerindendir. Astigmat, göz ve baş ağrılarını büyük oranda tetiklemektedir.

Astigmat Hastalığının Çeşitleri

Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Düzenli (Regüler) Astigmat

En sık görülen astigmat türüdür. Kornea veya lensin yapısından dolayı kaynaklanır. Gözlük veya lens kullanımı ile net görüş sağlanır.

Düzensiz (İrregüler) Astigmat

Korneadaki bir yaralanmanın sonucunda veya kristal lensin yapısındaki bir bozulma nedeniyle meydana gelen astigmattır. Düzensiz astigmatta gözün iki odak noktası 90 derecelik bir eğimde değildir. Bu tip astigmatlarda gözlük tedavisi yetersiz gelmektedir. Bu nedenle net görüşün sağlanması adına lens kullanımı önerilmektedir. Düzensiz astigmat tedavisinde yumuşak özellikte sert kontakt lens kullanılmaktadır. Lens ve göz arasında göz yaşı tabakası oluşturarak kornea üzerindeki düzensizlikleri dengeler. Nadiren görülen bir astigmat türüdür.

Astigmatın farklı eksenlerde farklı görüş değerlerine sahip olduğunu belirtmiştik. Yani gözün bir ekseni hipermetrop (+ haneli) bir numaraya ihtiyaç duyarken, gözün diğer ekseni ise miyop (- haneli) bir numaraya ihtiyaç duymaktadır.

Astigmatı bu yönden incelemek gerekirse birçok türde astigmattan söz etmek mümkün. Astigmatın diğer türleri;

Astigmatismus myopicus compositus: Her iki kırılma yönü miyoptur.

Astigmatismus myopicus simplexs: Bir kırılma yönü miyop iken diğer kırılma yönü numarasızdır.

Astigmatismus mixtus: Bir kırılma noktası miyop iken diğeri hipermetroptur.

Astigmatismus mixtus symmetricus: Miyop ve hipermetrop olmak üzere iki odak noktasına sahip olan bu astigmat türünde miyop ve hipermetrobun dereceleri biribirine eşittir.

Astigmatismus hyperopicus simplex:  Bir kırılma değeri hipermetrop iken diğer kırılma yönü numarasızdır.

Astigmatismus hyperopicus compositus: Her iki kırılma yönü de hipermetrop olan astigmat türüdür.

Astigmat Neden Olur?

Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Her yöne eşit miktarda bombesi bulunan korneada gelen ışık her yöne eşit miktarda kırılır ve net görüş sağlanır. Ancak kornea bombesinin düzensiz bir eğime sahip olması gelen ışığın farklı noktalarda kırılarak bulanık görme elde edilmesini sağlamaktadır.

Kısacası korneanın yapısında meydana gelen bozukluk net görüş alınmasını engeller. Kornea yapısının bozulmasıyla birlikte tam yuvarlak şeklinde olan kornea elips şeklini alır ve birbirine dikey ve yatay yönlerde farklı ışık kırılmalarına neden olur.

Kornea yapısındaki farklı bombeleşme ışığın bir tarafta daha erken kırılmasına neden olurken diğer tarafta daha geç kırılmasına neden olur. Bir gözde iki farklı odak noktasının bulunması görme sapmalarına ve bakıyormuş gibi görüntü elde etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle görmede meydana gelen dalgalanmalar ve bozulmalar astigmat olarak adlandırılır. 

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Genellikle bir yere dikkatli bakarken gözleri kısma, bulanık görme, TV seyrettikten sonra veya bilgisayarda vakit geçirdikten sonra baş ağrısı, çok yakından yazı okuma, göz kürelerinde meydana gelen ağrı ve gözlerin kızarması gibi durumlar gözlemlenebilir.

Astigmatta bu belirtilerin yanı sıra herhangi bir belirtinin gözlemlenmediği durumlar da söz konusu olabilir. Görme probleminin yanı sıra başta ve gözlerde meydana gelen ağrı, astigmatın öncelikli belirtilerindendir. Bu nedenle görme problemiyle birlikte baş ve göz ağrısından şikayetçi olan kişilerin bir an önce bir uzmana başvurmaları ve detaylı bir muayeneden geçmeleri önerilmektedir.

 Bazı uzmanlar astigmatın doğuştan herkeste az da olsa var olduğunu ancak uzun süre bilgisayarda vakit geçirme ve uzun süre TV seyretme gibi gözleri yoran aktivitelerin ilerlemesine neden olduğunu belirtmektedir. Özellikle öğrencilerin başarı oranını büyük oranda etkileyen görme sorunları dikkatin sürekli olarak bozulmasına neden olur ve başarıyı olumsuz yönde etkiler. 

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmatı tedavi etmek için gözlük, kontakt lens veya göz lazer ameliyatı tercih edilebilir. Gözlük ve lens astigmatın ilerlememesine yardımcı olurken lazer ameliyatı %95'e kadar tam görebilme olanağı sağlar.

Kontakt Lens

Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Gözlük takmaktan rahatsız olan astigmat hastaları kontakt lensleri tercih edebilir. Kontakt lensler, göz bebeğine yapıştırılır. Gece yatmadan önce çıkarılmalıdır. Kontakt lensi takarken ellerinizin son derece temiz olması gerekir. İlk başta zorlansanız da alışma sürecinden sonra kontakt lensi takıp çıkartmak basitleşecektir.

Gözlük

Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Gözlük camları sayesinde astigmat hastalığı dolayısıyla oluşan bozulmaları ortadan kaldırmak mümkündür. Gözlük takmak astigmat derecesini düşürmez veya yükseltmez. Sadece daha iyi bir görüş almanıza yardımcı olur. En basit yöntemlerden birisidir.

Lazer Ameliyatı

Astigmat Nedir ve Nasıl Oluşur, Tedavisi Nasıldır?

Gözlük ve lensi tercih etmek istemeyen kişiler göz lazer ameliyatı olarak astigmat sorununu %95'e kadar engelleyebilir. Lazer ameliyatı sonrasında %100 sıfır numara garantisi olamaz. 100 hastadan 95'i kontakt lenssiz ve gözlüksüz tam olarak görebilmektedir.

İlginizi Çekebilir
Miyop Nedir, Nasıl Oluşur? Tedavisi Hakkında Bilgi

Astigmat olan göz nasıl görür?

Astigmat olan göz hem uzağı hem de yakını bulanık görmenize neden olur. Astigmat kişiler yakını çok daha bulanık görürken uzağı yakına göre biraz daha net görebilir. Gözün en öndeki şeffaf tabakası doğuştan bozuktur.

Astigmat neyi göremez?

Astigmat, gözümüzün en önünde yer alan şeffaf tabakanın bozulmasından dolayı kaynaklanır. Astigmat olan kişiler hem uzağı hem de yakını net göremez. Astigmatı yüksek olan kişiler görmede ciddi sorunlar yaşar. Düşük olan kişilerde uzağı görmek biraz daha mümkün olabilmektedir.

Kaç derece astigmat gözlük gerekir?

Astigmatın 0.25 ile 4 arasında dereceleri vardır. Bazı durumlarda derece 4'ün üzerine çıkabilmektedir. 0.25 ile 1 arası derecelerde gözlüğe ihtiyaç duymak mümkün değildir. Ancak kişi görmekte zorluk çekiyorsa gözlük kullanabilir.

Astigmat gece nasıl görür?

Astigmat hastaları gece nesneleri kesin bir şekilde göremez. Kırık ve bulanık görür. Astigmata sahip kişiler bazı nesneleri çift dahi görebilmektedir. Astigmatta ışık göze daha çok parlamaktadır.

0.50 astigmat gözlük takmak gerekir mi?

0.50 numara astigmatı olan bir kişinin gözlük takması gerekmez. Eğer günlük yaşantısında rahat edemiyorsa gözlük takması önerilir. Bazı kişilerde astigmat çok fazla rahatsız etmeyen bir durumken bazılarında ciddi şekilde rahatsız edebilir.

Astigmat büyür mü?

Astigmatın büyüme gibi bir durumu söz konusudur. Yaş ilerledikçe astigmat büyümeye devam eder. Durdurmak için gözlük, ameliyat, kontakt lens kullanılabilir. Uzakta ve yakında bulanık görmeye yol açan astigmat yaş ilerledikçe tehlikeli bir hal alabilir.

Astigmat kaç yaşında durur?

Astigmat çok fazla ilerleyen bir göz hastalığı değildir. Uzun süreler boyunca çok yavaş bir şekilde ilerler. Yaşlılığa gelindiğinde ise gözlük kullanmak hastalar için daha iyi olacaktır. Doğar doğmaz izlenen astigmat ilk 3 yaş içerisinde biraz azalabilmektedir.

Astigmat göz ağrısı yapar mı?

Astigmat göz ağrısı, baş ağrısı, bulanık görme, çift görme, göz çevresinde ağrı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Genelde genetik olan astigmat sizi ciddi oranda rahatsız ediyorsa göz doktoruna görünmelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
7
18
5
6
4
10
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.