Mekik Aleti Çeşitleri Nelerdir?

Mekik Aleti Çeşitleri Nelerdir?
15.04.201609:27

Mekik çekmek zor ve yorucudur. Bel kasları kuvvetli olmayanlarda ve fıtık rahatsızlığı olanlara ağrı ve acı verir. Bu işi kolaylaştırmak için üretilen mekik aleti çeşitlerine göz attık. Hangi mekik aleti iyi? Mekik aleti tavsiyeleri isteyenler buraya...

Haber güncelleme tarihi 21.02.2019 09:57

Evde Karın Kası Yapabileceğiniz Aletler & Mekik Çekme Aletleri

Karın kasları için evde en kolay uygulanabilecek egzersizler arasında mekik ön sıralarda yer alır. Daha sıkı bir görüntü için mekik hareketi gereklidir. Mekik hareketi yapılırken sadece karın kasları değil onunla birlikte bel, yan karın ve kalça kasları da çalışır. Bel bölgesini inceltmek için kullanılabilecek egzersizlerin başında gelir. Düz bir karın ve baklava görüntüsü mekik ister.

Mekik hareketi eskiden faydasıyla ön planda tutulan hareketlerden biriydi. Yıllar geçtikçe insan anatomisi üzerinde yapılan araştırmalar mekik hareketinin omurga yapısına büyük baskı uyguladığını ortaya koydu. Belinde fıtık rahatsızlığı olanların ve bel kasları zayıf olanların mekik yaptığı zaman ağrıları olduğu ve sonrasında acı çektikleri görülünce birtakım mekik aletleri geliştirilmeye başlandı. 

karin-egzersizi-001.jpg

Mekik çekme aletleri çeşitleri normal mekik işlevini kolaylaştıran ve bel ağrılarını önlemeye yarayan aletlerdir. Normal mekiğe göre kolaylık sağlamaları, hareketin daha fazla tekrar yapılması manasına gelir. Normalde 20 mekik çekebilen kişi için alet kullanılarak yapılan sayı bunun 2 ya da 3 misli olabilmektedir. İlk başlarda etki etmiyor gibi görünseler de spor ile uğraşmayan kişiler için oldukça faydalıdırlar. Tekrar sayısı arttıkça karın bölgesindeki yanma hissi doğru yolda olduğunuzu gösterecektir. 

Farklı tiplerde ve şekillerde tasarlanan mekik çekme aletlerine bakınca prensip olarak hepsinin birbirine benzediği söylenebilir. Temel amaç beli ve sırtı desteklemektir. Aletlerin detaylarına geçmeden önce bel ve omurga rahatsızlığı olanların mekik yerine squat egzersizi ile bel ve karın kaslarını güçlendirebileceğini hatırlatalım. İşte piyasada bulunan en etkili mekik aletleri ve mekik aletlerinin çeşitleri...

mekik çekme


1. Enseden Destekli Mekik Çekme Aleti

Enseden destekli mekik aletleri kolay tasarımları ve uygun fiyatlarıyla dikkat çekmektedir. Kabaca metal bir borunun şekil verilmesiyle oluşturulan bu aletler ensenizden destek sağlayarak mekik hareketini kolaylaştırırlar. Kollarınızla ittiğiniz zaman tahterevalli gibi sizi ensenizden kaldırmaya yardım ettiği için karın doğrudan beldeki kaslara yüklenmenizi önler. Belinde sorun olanlar için rahat kullanım sağladığı söylenebilir. 

Aletin yapısına ve mantığına yakından baktığınız zaman aslında tam ensenizden destek vermesi omurga için zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Ortopedistlere göre ellerin enseye kenetlendiği pozisyonda mekik çekmek omurga sağlığını tehdit eden hareketler arasındadır. Enseden alınan güç omurgaya bineceği için boyunda fıtık oluşumunu tetikler.

ense mekik aleti çeşidi

Bu mekik aletleri de kollarınızdaki gücü ensenize ileterek sırtınızın yerden kesilmesini sağlar. Bu noktada bütün yük karın kaslarınızda ve boyun omurlarınızdadır. Tekrar sayısı arttıkça yorulan kasın ve kol kaslarının etkisiyle özellikle son tekrarlara doğru boyun omurlarına binen yük daha da artacaktır. Bu açıdan bakmak gerekirse bu tarz mekik aletleri tehlikeli olabilmektedir.

ense mekik aleti çeşitleri


2. Bel Destekli Mekik Çekme Aletleri

Belden destek sağlayan mekik aletleri enseden destek sağlayanlara göre daha güvenlidir. Çalışma mantığına bakıldığı zaman, esnek bir malzemenin gerilim kuvvetinden yararlanılarak bel bölgesinin desteklenmesi ve hareketin kolaylaştırılması prensibine göre çalışır. Bu aletler özellikle bel fıtığı rahatsızlığı olan kişilerin ağrı ve acılarını azaltacak aletler arasındadır.

Belden destek sunması, bel omurlarına binen yükü azaltıyor olsa da hareketi yaparken sırt ve boyun kısmına daha fazla yüklenilmesi anlamına gelir. Hareket yapılırken enseden tutmak omurgaya zararlı olabileceği gibi sırt ağrılarına da sebep olabilir. Sırt kasları yeterince güçlü olmayan ya da sırtında sağlık sorunu olan kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmez.

bel destekli mekik aleti çeşitleri

Pratik tasarımı ile fiyatlarının uygun olması kullanıcıları cezbediyor olsa da bu türdeki mekik aletleri aşırı kilolu kişilerde fayda sağlamayacaktır. Basit yapıları nedeniyle pek fazla ayarlama imkanı sunmayan ve kişiye göre direnç ayarı yeterli olmayan bu aletler karın kaslarını çalıştırmak konusunda ense destekli olan aletlere göre daha iyi olsalar da her kullanıcıya hitap edemiyor olmaları bakımından tavsiye edilmemektedir.

bel destekli mekik aleti çeşitleri


3. Sırt Destekli Mekik Aletleri

Sahip olduğu yastıklar ile sırt bölgesini destekleyen mekik aletleri, çok önceki yıllardan beri piyasada bulunmaktadır. Farklı markaların farklı modelleri yıllarca satılmış olsa da sırt desteği sağlayabilmesi adına ilk başlarda sunta ya da düz platforma sahip oldukları için fazla yer kaplıyorlardı. Alan kişiler bu aletleri nereye koyacaklarını düşünüyor ve vazgeçiyorlardı. 

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yeni geliştirilen tasarımlar sayesinde daha küçük yapıda ve daha işlevsel tasarımlarla tekrar piyasaya sürüldüler. Yapılan araştırmalar omurga sağlığı için mekik hareketinin tehlikesini ortaya koyunca bu aletlere olumlu gözle bakan insan sayısı arttı. Deneyen kimselerin olumlu yorumları ve elde ettikleri başarılı sonuçlar, onları son dönemlerin en popüler mekik aleti yaptı. 

Bel ve boyun dahil bütün sırtı destekleyen bu mekik aletleri, omurga sağlığına zarar vermeyen yapısıyla dikkat çekiyor. Yenilikçi tasarımıyla hem yer kaplamıyor hem de belinde, sırtında ve boynunda sorun olan kişilerin mekik hareketini yapmasını sağlıyor. Özel direnç lastikleri sayesinde size uyguladığı yardımın seviyesini de ayarlayabiliyor olmanız bir başka güzel özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca yan mekik hareketi yapmayı ve adonis kasını geliştirmeyi mümkün kılan mekik aletleri uygun denebilecek fiyatlardan satışa sunuluyor.

sırt destekli mekik aleti çeşitleri


4. Ters Mekik Aletleri

Ters mekik, bacaklar kullanılarak yapılan mekik demektir. Üst beden sabit tutulur ve bacaklar bedene doğru çekilir. Bu yöntem ile daha çok alt ve orta karın kasları çalıştırılır. Hareketi yaparken sadece karın değil, bel ve kalça kasları da aktif şekilde kullanılır. Karnın düz durması ve göbeğin sarkmışsa toparlanması konusunda etkilidir. Yan kullanım imkanı da sunabilmesi sebebiyle yan yağların eritilmesine de yardımcı olur.

Ters mekik aletlerini kullanmak biraz daha zordur. Sırt destekli olanlar gibi destek sağlamazlar. Bacak kasları kuvvetli olan kişilerin daha kolay yapabileceği bu hareket, omurgaya fazla yüklenmeden yapılabilir. İnsan anatomisine ve omurga yapısına düz mekik hareketine göre daha uygundur. Ancak bu hareketi yaparken de dikkat edilmelidir. Alışkın olmayan ve aşırı kilolu olan kişilerin vücutları alışıncaya kadar daha dikkatli olmaları ve hareketleri ağır yapmaları sakatlanmamak açısından önemlidir.

ters mekik aleti çeşitleri


5. Tekerlek Ve Pilates Topu Mekik Aletleri

Karın kaslarını geliştirme konusunda ileri seviye kişilerin kullanımı için tasarlanan tekerlek çok eski zamanlardan beri kullanılan ve dayanıklı karın kasları için en önemli olan aletlerden biridir. Kollardan tutup öne uzanarak yapılan hareket ile dizler ve tekerlek arasında açılan vücudu düz tutabilmek için tüm karın, bel ve kalça kasları çalışır. Bu hareket oldukça zor ve ileri seviye bir harekettir. Çelik gibi sağlam karın kaslarına sahip olmanıza ve belinizin kuvvetlenmesine imkan sağlar.

tekerlek ve pilates çeşitleri

Pilates topu ise belinizi iyi destekleyen yapısıyla mekik hareketini yapmanızı sağlar. Topun içindeki hava ile belinizin ve sırtınızın şeklini alan şekli, omurga sağlığının korunması adına iyidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu çok geriye yatmamaktır. Çok geriye yatılması durumunda özellikle aşırı kilolu ve yeni mekik çeken insanların dengesini sağlaması zorlaşır. Bu yüzden bele daha çok yük biner ve sakatlıklara davetiye çıkarılır. Pilates topu üzerinde yapılacak mekik hareketinde karın kasları gergin halde tutularak çok fazla yatmadan ve tam oturma pozisyonuna kalkmadan küçük hareketler yapılmalıdır. Bu hem daha kolay hem de daha hızlı çalışmanızı sağlayacaktır.

pilates toplu karın kası mekik çeşitleri


En Çok Satan Mekik Aleti Fiyatları

Türkiye'de en çok satan mekik aletleri fiyatlarını sizler için aşağıda derledik. Sizler de eğer mekik aleti fiyatlarını merak ediyorsanız ve hangi mekik aletinin ne kadara satıldığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki en çok satanlar listesine bakabilirsiniz.

  • Voit Twisterli Rocket Mekik Aleti. 159,90 TL
  • Dynamic Strong Mekik Sehpası 174,90 TL
  • Universal Katlanabilir Mekik Sehpası 169,00 TL
  • Sportica Spr300 Mekik Aleti. 149,90 TL
  • Sportica Spr 200 Mekik Sehpası 119,90 TL
  • Altis Mk200 Eğimli Mekik Sehpası 199,00 TL

Önerilen İçerik:

► Vücut Geliştirme Antrenman Programları!

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.