Mehmet Şimşek Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967'de Batman Arıca'da doğdu. Eski Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Mehmet Şimşek Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Mehmet Şimşek, 1967 yılında Arıca (Kefre) köyünde doğdu. Batmanlı (eskiden Mardin) ailenin sekizinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Hasan, annesi Mehdiye idi ve Türkçe bilmiyorlardı. Kürtçe anadil olan Şimşek, İngilizceyi iyi derecede bilmektedir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olan Mehmet şimşek, 9 Ocak 2010 tarihinden beri Gaziantep peyzaj mimarı Esra Kara ile evli ve 3 çocuk sahibidir. Birçok siyasi görev üstlenen Mehmet Şimşek en son 43. ve 44. hükümette Başbakan yardımcısı olarak hizmet vermiştir.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek, ilkokula köyünde başladı ve okulun geri kalanını abisi Nazmi'nin öğretmen olduğu Batman'da tamamladı. Ortaokul ve lise eğitimini de Gercüş'te aldı. Üniversite eğitimi için Ankara'ya giderek 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. Üniversite sonrası araştırma görevlisi olarak bir yıl fakültede çalıştı. Etibank bursu sayesinde yüksek lisans eğitimi için İngiltere'ye gitti ve Exeter Üniversitesi'nde Finans ve Ekonomi dalında yüksek lisans derecesini aldı.

Yüksek lisanstan sonra Türkiye'deki mecburi hizmeti nedeniyle Etibank'ta çalıştı. Şimşek, 1993 yılında ABD Büyükelçiliği'nin ekonomist pozisyonu için açılan sınava girip, kıdemli ekonomist olarak 4 yıl çalıştı. 4 yıllık ABD büyükelçiliği dönemi sonrasında 1997 yılında ABD'de oturma izni aldı ve New York'a taşındı.

Union Bank of Switzerland'ın hisse senedi analiz birimi ve Deutsche Bank menkul değerler bölümünde çalıştıktan sonra, Merrill Lynch'te Akdeniz bölgesi sorumlu olarak görev aldı. Daha sonra Orta Avrupa ve Rusya'nın analizlerine eklenerek, başbakan ve başkan düzeyindeki yetkililerle görüşmeler yapıldı. 2005 yılında, Merril Lynch'ın gelişmekte olan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi ekonomik ve stratejik araştırmalar bölümü başkanlığına getirildi ancak Merkez Bankası başkanlığı pozisyonu onaylanmadı.

Siyasi Hayatı

Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek, Türkiye'deki genel seçimlerde Gaziantep milletvekili olarak AK Parti'nin adayı seçildi.

2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu gibi önemli üyelik görevlerini de üstlendi.

2009 yılında maliye bakanlığı görevine atandı ve 2011 ve 2015 seçimlerinde AK Parti'nin Batman ve Gaziantep milletvekili seçildi.

Kasım 2015 seçimlerinde Gaziantep milletvekili olarak tekrar seçildi ve Ahmet Davutoğlu'nun hükümetinde başbakan yardımcısı olarak atandı.

Şimşek, ayrıca Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü gibi önemli görevlerde bulundu. Ahmet Davutoğlu'nun istifası sonrasında Binali Yıldırım'ın kurduğu hükümette başbakan yardımcısı olarak tekrar görev yaptı, ancak Ekonomik Koordinasyon Kurulu başkanlığı görevi Binali Yıldırım'a verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cevdet Yılmaz Kimdir?

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.