Cevdet Yılmaz Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Cevdet Yılmaz, 1 Nisan 1967'de Bingöl'de doğdu. Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Cevdet Yılmaz Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Cevdet Yılmaz, 1967 yılında Bingöl'de doğdu. Annesinin adı Fatma, babasının adı Kemal olan Cevdet Yılmaz, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Evli ve iki çocuk babası olan Cevdet Yılmaz, 2015 yılında Başbakan yardımcılığı yaptı. 2018 yılında Bingöl'den milletvekili seçilen Yılmaz, halen görevinin başındadır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Cevdet Yılmaz Kimdir?

1983 yılında lise eğitimini tamamlayan Yılmaz, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Kamu Yönetimi Bölümü'ne girdi ve 1988 yılında birincilikle mezun oldu. 1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı'nda çalışmaya başladı.

Yılmaz, 1992 yılında ABD'ye giderek Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi tamamladı. DPT'deki görevine 1995-2003 yılları arasında devam ederken aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde doktora eğitimi aldı ve 2003 yılında doktora tezi kabul edildi. Aynı yıl AB İlişkiler Genel Müdürlüğü görevine atandı ve Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümerhalı'da Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi olarak görev yapan Yılmaz, aynı zamanda Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanıdır.

Siyasi Hayatı

Cevdet Yılmaz Kimdir?

Siyasi hayatı AK Parti ile başlayan Cevdet Yılmaz, 2007 yılında Türkiye genel seçimlerinde Bingöl milletvekili olarak TBMM'ye girdi.

60. Türkiye hükumeti kabine değişikliğinde GAP-DAP Projesi ve Kalkınma'dan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmaya başladı.

2011 yılında tekrar Bingöl milletvekili olarak meclise girdi ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulan 61. Türkiye Hükûmeti'nde Kalkınma Bakanı olarak görev aldı.

Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, hükumet kurma görevini Ahmet Davutoğlu'na verdi ve Cevdet Yılmaz, 62. Türkiye Hükûmeti'nde Kalkınma Bakanı olarak görevini sürdürdü.

2015 yılındaki Türkiye Genel Seçimleri'nde Diyarbakır milletvekili olarak meclise girdi, ancak hiçbir partinin tek başına iktidar olması gereken sandalye sayısına ulaşamadı ve koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamadı, bu nedenle erken seçime gidildi. Cevdet Yılmaz, Davutoğlu başkanlığındaki seçim hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi ve bu görevini Kasım 2015 tarihine kadar sürdü. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar Bingöl milletvekili olarak meclise girdi.

2018 seçimlerinde yeniden Bingöl Milletvekili adayı olan Cevdet Yılmaz, tekrar seçildi ve hala görevine devam etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mehmet Şimşek Kimdir?

Cevdet Yılmaz kaç yaşında?

1967 yılında doğan Cevdet Yılmaz, 55 yaşındadır.

Cevdet Yılmaz'ın babası kimdir?

Cevdet Yılmaz'ın babası Kemal Yılmaz'dır.

Cevdet Yılmaz kiminle evlendi?

Cevdet Yılmaz, Tülay Yılmaz ile evlidir.

Cevdet Yılmaz hangi görevde?

Cevdet Yılmaz, 2018 yılından beri Bingöl Milletvekilidir.

Cevdet Yılmaz nereli?

Cevdet Yılmaz, Bingöllüdür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.