Medyanın Gelişim Süreci

Medyanın Gelişim Süreci
02.06.201511:30

Medya hayatımıza girdikten sonra hızla büyüdü. Medya hızla büyürken geçirdiği aşamalar

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 17:25

Medyanın özellikle son 20 yılda gelişip değişme üzerinde iki önemli ana etmen olabilir. Bu etmenlerin birincisi kısaca küreselleşme olarak adlandırılan sürece Türkiye’nin eklemlenme sorunlarıdır. İkicisi, birinciyi tamamlayan ve kolaylaştıran bir etmen olarak, Türkiye’de artan simgesel meşruluk sorunlarının aşılmasında medyanın yapabileceği umulan katkılarıdır.

Kitleleri uydu haberleşme sisteminin tüketicisi kılabilecek olgu ise telekomünikasyon yanı sıra radyo ve televizyon alanlarında özelleştirmeye gidilmesidir. 1980'lerde başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada radyo-televizyon peyzajını değiştiren oluşumun nedeni budur. Özelleştirmeler ve deregülasyon politikaları sonucunda radyo-televizyon alanında kamusal tekeller kaldırılmış ve kamu hizmeti yayıncılığı büyük bir darbe yemiştir.

Bu gelişmeye koşut olarak sayıları yirmiyi geçmeyen, çoğu ABD yada AB çıkışlı dev medya kuruluşu tüm dünyada hakimiyet kurmuş ve "global medya"nın temelleri atılmıştır. Demokratik ortamda medya tarafından bilgilendirilmesi beklenen vatandaşlara bu imkân her zaman tam olarak sağlanmamaktadır. Yanlış haber aktarılması bazen de gerçeklerin kısmi olarak sunulmasıyla neticelenir ki, bu durumda haberin kendisi yanlış olmadığı halde okuyucuya ve seyirciye yanlış olduğu intibahı verilebilir.

Medyanın haber ve bilgi aktarım işlevini nasıl yerine getirmekte olduğu çok tartışılmış olan bir konudur. Eleştirel medya çalışmaları, liberal yaklaşımların öngördüğünün aksine, medyanın Kamuoyu'nu doğru, çok boyutlu, yansız, dengeli, hızlı ve yeterli bir biçimde bilgilendirmek yerine iktisadi, siyasi ve ideolojik olarak güçlülerin iktidarlarını pekiştirici bir biçimde haber aktarımı gerçekleştirdiğini ortaya koymaktadırlar.

medyanin-gelisim-sureci.jpg

Şimdilerde ise tüm medya çalışmaları medyanın pazarın isteklerine göre biçimlenip, etkinlikte bulunduğunda geleneksel haber ve bilgi aktarım işlevinin geri plana itildiğini kabul etmektedirler.

Özellikle görsel ve işitsel medyada içerik esas itibariyle eğlenceye, eğlendirmeye hasredilmektedir 1980’lerden sonra uydu yayınlayıcılığının gelişmesiyle, dünyanın her tarafına yayın yapabilen televizyonlar, coğrafi ve siyasal sınırları ortadan kaldırmıştır. Bütün dünya artık ‘küçük bir köy’ hükmüne girmiş durumdadır.

Medyanın gelişmesi dünyanın küçülmesi, küreselleşmesi başka araştırmacıların farklı bakış açılarıyla bu konu hakkında yeni fikirler ortaya koymasına sebep olmuştur. ‘küresel köy’ terimi yerine ‘küresel şehir’ terimi kullanılmıştır.

Terimler, bakış açıları farklı olsa da yine de ortak olabilecek bakış açısı medyanın gelişmesinin 'yabancılaşmaya' yol açtığı fikridir. Bu yabancılaşma fikrine aynı zamanda ev içerisindeki iletişimin azalması olarak da bakabiliriz.

Toplumsal gerçekliği kavramayı amaçlayan sosyal teori çalışmalarında medya konusuna günümüzde giderek daha fazla merkezi bir yer verilmektedir. Bunun nedeni medyanın bireysel ve toplumsal yaşamda artan önem ve ağırlığıdır.

Medyanın günlük yaşam içerisinde kapladığı alan sürekli olarak genişlemektedir. İletişim teknolojisindeki gelişmeler var olan kitle iletişim araçlarının kullanım alanlarını genişletirken yeni gelişenler de günlük yaşam pratiklerine daha fazla nüfuz etmektedirler. Ayrıca eskilerle yeni araçların eklemlenmeleri yeni kullanım alanları hazırlamaktadır. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
632
23
21
68
20
12
18
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER