Mandeville: Arıların Masalı

Mandeville: Arıların Masalı
27.05.201512:30

Bu eserinde erdemi konu edinerek aslında edebiyat ve insan ilişkileri dışındaki alanlardan olan ekonomide de ses getiren Mandeville, erdemsizliğin aslında toplumu geliştirdiğini dile getirir.

Haber güncelleme tarihi 22.05.2017 15:52

Eski çağlardan beni tartışılan konulardan olan erdem ve ahlak ekonomi alanında da tartışma yaratmış konulardır. Bernard Mandeville'nin 1700'lü yıllarda kaleme aldığı Arıların Masalı adlı eser edebiyatçılardan çok iktisat düşünürlerinin ilgisini çekmiştir. Ona göre mutluluk bencilliktedir. Tıpkı anglasakson pragmatizminde olduğu gibi bir eylemin olabildiğince geniş bir kesime yarar sağlaması ahlaki olmasa da faydalıdır.

Arıların Masalı

Erdemsizlikle zengin olmuş bir arı düşünürü, bu genel erdemsizliği gözlemleyerek insan toplumlarında olduğu gibi "Erdem elden gidiyor, halimiz nice olacak" diyerek yakınmaktadır. Kuşkusu gün geçtikçe daha da artan bu arı öteki arıları da etkilemiştir. Bütün arılar erdemliliği özlemeye başlamıştır. Oysa Jupiter gerçeği görür ve arıların bu nankörlüklerinden ötürü öfkelenir. Sonunda arıların hepsini erdemli kılarak cezalandıracaktır. 

Erdemli arıların kovanı ıssız bir çöle dönmüştür. Mahkemeler kapanmıştır, herkes işsizlikten bunalmaya başlamıştır. Sadece gerekli olan iş yapılmaktadır. Lüks, düşünce, sanat sıfıra inmiştir. Arılar savaş güçlerini de yitirmiştir. Düşmanlaı da bundan faydalanarak onları öldürür.

Sokrates, "Erdemlerimiz olmazsa toplumumuz çürür" der.

Mandeville ise "Erdemsizliklerimiz olmazsa toplumumuz gelişemez" der.

the fable of the bees arıların masalı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.