Lütfü Türkkan Kimdir? Aslen Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Lütfü Türkkan, 5 Şubat 1959'da doğmuştur. İYİ Parti Kocaeli Milletvekili olan Lütfü Kırdar hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Lütfü Türkkan Kimdir? Aslen Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Lütfü Türkkan, 5 Şubat 1959 tarihinde doğmuştur. Makedonyalı bir Türk ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş olan Lütfü Türkkan, sanayici ve siyasetçidir. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksekokulu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü'nden mezundur.

Evli ve 4 çocuk babası olan Lütfü Türkkan, iyi derecede İngilizce ve Rusçanın yanında, orta düzeyde Makedonca ve Bulgarca bilmektedir. Siyasete MHP ile başlayan Lütfü Türkkan, daha sonra İYİ Parti kurucuları arasında yer almış ve Kocaeli Milletvekili seçilmiştir.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Lütfü Türkkan Kimdir?

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksekokulu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü'nde önlisans eğitimi almış, daha sonra Makedonya Kiril Metodij Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nü bitirmiş ve Doce Golcev Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nde yüksek lisans yapmıştır.

1986 yılında Kristal Cam firması ile ticari hayatına başlamış ve 1992-1997 yılları arasında Türkkan Uluslararası Nakliyat Firması'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 1997 yılında Bitkisel Ham Yağ üretmek amacıyla Dilovası Organize Sanayi Bölgesinde TÜGMAD Türkkan Gıda Mad. San. ve Tic. A.Ş'yi kurmuştur.

Lütfü Türkkan, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyeliği, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Komite Üyeliği, Bursaspor As Başkanlığı, Vardar Spor ve Karagümrükspor Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur. Aynı zamanda Rumeli Türkleri Kültür Dayanışma Derneği ve Rumeli Eğitim Vakfı'nda Başkanlık yapmıştır.

Siyasi Hayatı

Lütfü Türkkan Kimdir?

2011-2015 yıllarında MHP'den Kocaeli milletvekili olarak görev yapmış ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi olmuştur.

MHP'deki parti içi muhaliflerin yanında yer alan Türkkan, daha sonra İYİ Parti'nin kurucularından biri olmuş ve Genel İdare Kurulu'na seçilmiştir.

5 Nisan 2018 tarihinde İYİ Parti Basın Yayın ve Medya'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde Kocaeli milletvekili seçilmiş ve 27. dönemde Grup Başkanvekilliği görevine getirilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Erhan Usta Kimdir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.