KYK Borç Ödeme

KYK Borç Ödeme
03.10.201716:58

Üniversite dönemlerinde, öğrencilere maddi destek sağlamak aracıyla Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen KYK Borcu yani Öğrenim Kredisi Borcu nasıl ödenir? İşte, KYK borç ödeme ile ilgili bilmeniz gereken her şey…

Haber güncelleme tarihi 22.03.2018 12:08

Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine, okudukları dönem boyunca maddi destek sağlamaktadır. KYK Burs desteği geri ödenmezken, KYK Öğrenim Kredisi’nin geri ödemesi zorunludur. Haberimiz içerisinde hem KYK borç sorgulama veya KYK Kredi Sorgulama hem de KYK Borç ödeme yani KYK Öğrenim Kredisi ödeme işlemlerini kolaylıkla halledebilirsiniz.


KYK BORÇ ÖDEME NASIL YAPILIR?

Kredi Yurtlar Kurumu, önceki yıllarda KYK borç ödeme işlemlerini Ziraat Bankası üzerinden hallediyordu. Yeni düzenlemeler neticesinde ise KYK Borç Ödeme Vergi Dairesi üzerinden hallediliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden KYK Borç Ödeme, KYK Borç Yapılandırma ve KYK Borç Sorgulama işlemlerini halletmeniz mümkün.

KYK Borç Sorgulama e-devlet sitesi üzerinden de halledilebilmektedir. KYK Borç Sorgulama için lütfen aşağıda yer alan linklere tıklayın.

KYK Borç Sorgulama e-Devlet sistemine giriş… BURAYA TIKLA

KYK Borç Sorgulama e-Devlet Resimli Anlatım… BURAYA TIKLA


KYK KREDİ BORÇ ÖDEME RESİMLİ ANLATIM

KYK Borç Sorgulama ve KYK Borç Ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için ilk olarak sizler için aşağıda paylaştığımız linke tıklayınız.

KYK Borç Ödeme Sitesi İçin Tıkla

Yukarıdaki linke tıklayarak ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesine giriş yapacaksınız. Karşısına çıkan sayfanın alt bölümünden sisteme giriş yapmak için 4 adet seçenek mevcut. Bu seçenekler arasından kırımızı işaretli bölgeleri seçebilirsiniz. (T.C Kimlik No ile Giriş ve e-Devlet Yöntemi ile Giriş)  

KYK Borç ödeme T.C Kimlik No ile Giriş Nasıl Yapılır?

T.C Kimli No kullanarak giriş yapmak isteyen vatandaşlarımız, resimle işaretlenmiş yere tıklayın.

kyk borç ödeme işlemi


Sonrasında ise karşınıza giriş yapmak için gerekli yerlerin doldurulması gereken bir sayfa açılacaktır.

kyk borç ödeme gib sayfası

Burada yer alan boşlukların hepsini eksiksiz şekilde doldurun. Sonrasında ise “Giriş” diyerek Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Sitesi borç ödeme bölümüne ulaşabilirsiniz.

KYK Borç Ödeme e-Devlet ile Giriş Nasıl Yapılır

Son yapılan düzenlemeler neticesinde KYK borç ödeme vergi dairesi üzerinden halledebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Sitesi üzerinde yer alan e-devlet tercihiyle de sisteme giriş yapabilirsiniz.

KYK Borç Ödeme Sitesi İçin Tıkla

Yukarı da size verdiğimiz linke tıklayın. Karşınıza gelen sayfada “e-devlet ile giriş” tercihine tıklayın.

kyk borç ödeme e devlet girişi


Yönlendirildiğiniz sayfa e-devlet sayfası olacaktır. Bu sayfa üzerinden e-devlet bilgilerinizle giriş yapın.

kyk borç ödeme e devlet sistemi


Giriş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Vergi Başkanlığı sitesinin borç ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada hem “KYK borç sorgulama” hem de “KYK borç ödeme” işlemlerini halledebilirsiniz. Sayfa içerisinde yer alan ve en sol tarafta kalan bölümde resimdeki gibi tablo göreceksiniz. Tablo içerisinde “Borç Ödeme ve Sorgulama” bölümünde yer alan “Genel Borç ve Ödeme” yazan yere tıklayın.

kyk borç ödeme gib sitesi


Karşınıza gelen sayfada T.C Kimlik bilginiz ile isim ve soyadınız yer alacaktır.

KYK borç ödeme işlemini gerçekleştirmek için “Vergi Tipi” yazan yerde “HARÇLAR” yazan seçeneği tıklayın.

kyk borç ödeme gelir idaresi vergisi


Vergi Dairesi yazan yerde ise “HİSAR VERGİSİ DAİRESİ” yazan seçeneği tıklayın.

kyk borç ödeme hisar vergisi


Alta yer alan Harç Tipi bölümünde ise “Öğrenim Katkı Kredisi Borcu” yazan seçeneği tıklayın.

kyk borç ödeme öğrenci katkı kredisi borcu


Bu işlemlerin ardından karşınıza aşağıdaki gibi bir yeni sayfa açılacaktır. Bu sayfa içerisinde vergi numaranız ve “KYK Toplam Borç” bilgisi yazacaktır. Bu bölümde “evet” seçeneğini tıklayın.

kyk vergi borcu ödeme


Ardından gelen sayfada ise KYK Borc Sorgulama ve KYK Borç Ödeme sayfası açılacaktır. Aynı zamanda bu sayfada Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Planı’nı (KYK Geri Ödeme Planı) görebilirsiniz.

KYK Borç ödeme işlemini gerçekleştirmek için, ekranın sağ tarafından kalan ve kırmızı ile işaretlenmiş bölümdeki kutucukları tıklayın. Bu kutucukların her birisi ödenmesi gereken ayı temsil etmektedir. Hangi aya ait borcu ödemek istiyorsanız, o kutucuğu tıklamaya dikkat edin. Sonrasında ise ekranın sağ üst köşesinde kalan "Ödeme Yap" yazan yere tıklayın. Bu işlemin ardından karşınıza gelen sayfada “tamam” yazan yere tıklayın.

kyk borç sorgulama ve ödeme işlemi


Yönlendirildiğiniz sayfa, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapacağınız bölüm. Buradan kart bilgilerinizi girerek KYK borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

kyk öğrenim kredisi ödeme işlemi


KYK BORÇ SORGULAMA RESİMLİ ANLATIM İÇİN... BURAYA TIKLAYINIZ

KYK BORÇ ERTELEME RESİMLİ ANLATIM İÇİN... BURAYA TIKLAYINIZ


NOT: KYK BORÇ ÖDEME (ÖĞRENİM KREDİSİ ÖDEME) işlemleri esnasında, karşılaştığınız sorunları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
2
2
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 17
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
İLGİLİ HABERLER