Kuyruklu Yıldız Nedir?

Kuyruklu Yıldız Nedir?
09.09.201513:20

Kuyruk adı verilen ışıklı bir oluşumla akıp geçen ve ara sıra görülen bir gök cismidir. Kuyruklu yıldız kim tarafından keşfedildi, kuyruklu yıldız hakkında bilmemiz gerekenler?

Haber güncelleme tarihi 17.03.2018 09:18

Kuyruklu yıldız belli zamanlarda yeryüzünde görülebileceğini ilk olarak 1704’te ünlü İngiliz Astronomu Sir Edmund Halley keşfetti. Güneş sisteminde yer alan kuyruklu yıldız diğer gök cisimlerinin aksine antik çağlardan beri bilinmektedir. Çin kayıtlarına göre Halley adı verilen kuyruklu yıldız MÖ. 204 yılından beri tanınmaktadır. 1995 yılında 1024 kuyruklu yıldız yörüngeleri kabaca hesaplanmıştır.

kuyruklu yıldız

Samanyolu’nda bir tane kuyruklu yıldız vardır. Onlar ateşli atomlardır. Belirli bölümleri ayırt edilebilir. Bu şekilde ayrıştırabiliriz.


Nüve: Katı ve kararlı olan bu çekirdek, su buzu ve diğer donmuş gazlar ve az miktarda kozmik katı cisimlerden oluşuyor.

gökyüzü


Koma: Çekirdekte buharlaşan nötr gazların yoğun bir bulutudur. Nüveyi çevreleyen bir ışık topu şeklinde görülür.


İyon kuyruk: Kuyruklu yıldızın, yüzlerce milyon km’ye varan uzunluktadır. İyoze olmuş gazlardan oluşan bir plazma kuyruğudur.

Kuyruklu yıldızlar güneşe yeterince yakın olmadıkça görülmezler. Bazı kuyruklu yıldızların yörüngesi güneş sisteminin bir hayli dışına kayar. Bunlar bir kez görüldükten sonra binlerce yıl boyunca geri dönmezler. Sadece kısa ve orta periyotlu yıldızlar yörüngenin en az bir bölümü güneş sistemi içinde kalır.

Kuyruklu yıldızların en ünlüsü Halley Kuyruklu yıldızıdır. Bu yıldızın görünmesiyle birlikte gökyüzünde güzel bir ışıltı meydana gelir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
70
519
38
10
12
24
75
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.