Güneş Sistemi Hakkında Hiç Bilmediğiniz 25 Gerçek

Güneş Sistemi Hakkında Hiç Bilmediğiniz 25 Gerçek
19.05.201516:00

Güneş sistemi yaklaşık 4.5 milyar yıldır var olan, içerisinde gezegenlerden en küçük gök cisimlerine kadar keşfedebildiğimiz her şeyi barındıran dev bir boşluktur. İşte güneş sistemi hakkında hiç bilmediğiniz 25 gerçek!

Haber güncelleme tarihi 30.06.2022 09:33

Güneş Sistemi Hakkında Çok Şaşırtıcı Gerçekler

Güneş sistemi, 4.5 milyar yıl önceden beri var olan, gezegenler, cüce gezegenler, uydular, asteroidler, kuyruklu yıldızlar ve diğer tüm gök isimlerinin bulunduğu bir bölgedir. Tam merkezinde ise sistemin oluşmasına neden olan güneş bulunmaktadır. Bu devasa boşluk hakkında bilmeniz gereken gerçekleri bu içeriğimizde sizler için derledik.


1. Uzayda "243 Ida" diye adlandırılan kendi uydusu olan bir asteroit vardır.

gunes-sistemi.jpg


2. Plüton'un elde edilmiş en net fotoğrafı.

gunes-sistemi2.jpg


3. Bu Star Wars'taki "Death Star" değil. Bu Satürn'ün uydusu Mimas ve Güneş Sistemi'ndeki en ağır krater izine sahip olan cisim.

gunes-sistemi3.jpg


4. Ganymede, Güneş Sistemi'ndeki en büyük uydu. Eğer Ganymede Jüpiter yerine Güneş'in yörüngesinde dönseydi sistemdeki en küçük gezegen olmayacaktı. Çünkü Merkür daha küçüktür.

gunes-sistemi4.jpg


5. Bilim insanları Satürn'ün etrafında bir halka daha olduğunu keşfetti. Fakat bu halka sadece kızılötesi kameralarla gözlenebiliyor. Çok büyük olduğu için varlığını kanıtlayan yalnızca tek bir fotoğraf mevcut.

gunes-sistemi5.jpg


6. Eris, Güneş Sistemi'ndeki en büyük cüce gezegen ve Güneş etrafında dönen bu gezegenin yörüngesi Plüton'nun 3 katı uzaklıkta...

gunes-sistemi6.jpg


7. Buna rağmen Eris güneş sistemindeki en uzak nesne değil. Bu konuda ödül "Oort Bulutları"na gidiyor.

gunes-sistemi7.jpg


8. Oort Bulutları bünyesinde trilyonlarca buzul yapıyı barındıran bir halkadır ve uzaklığı Eris'inkinden 2000 kat fazladır.

gunes-sistemi8.jpg


9. Gerçekte, Oort Bulutları'nın uç noktalarında bulunan cisimlerin Güneş'inkine nazaran diğer yıldızların yer çekimi kuvvetinden daha çok etkilendiği düşünülüyor.

gunes-sistemi9.jpg


10. Satürn'ün uydularından biri olan Hyperion, Güneş Sistemi'nde küre olmayan en büyük uydudur. Eğer süngerimsi bir yapısı olabileceğini düşünüyorsanız haklısınız. Yoğunluğu suyunkinin yarısı kadardır ve boyutu uygun olup da su dolu bir küvete koysaydık mutlaka yüzerdi.

gunes-sistemi1.jpg


11. Güneş Sistemi'nde böyle başka bir cisim var mı diye merak ediyorsanız eğer onun cevabı da var. Satürn de suya konulsa yüzerdi.

gunes-sistemi11.jpg


12. Ceres, Güneş Sistemi'nin ana parçası olan tek cüce gezegendir ve Güneş'e Neptün'den daha yakındır.

gunes-sistemi12.jpg


13. Ceres, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağının arasında bulunur ve aslında asteroit kuşağınındaki cisimlerin 1/3'ünden meydana gelir.

gunes-sistemi13.jpg


14. Ceres yüzeyinin altında Dünya'nınkinden daha fazla taze su barındırır.

gunes-sistemi14.jpg


15. Güneş Sistemi'ndeki bütün bu cisimlere rağmen toplam kütlenin %99.8'ini Güneş meydana getirir.

gunes-sistemi15.jpg


16. Diğer kalan %0.2'nin büyük bir çoğunluğunu da Jüpiter oluşturur.

gunes-sistemi16.jpg


17. Güneş'in kütlesel olarak çok büyük olmasına rağmen işin içine hacim girince işin rengi değişiyor. Hacimce Güneş, sistemin trilyonda birini oluşturuyor. Geriye kalanı ise "Karanlık Madde" denilen devasa boşluktan meydana geliyor.

gunes-sistemi17.jpg


18. Somut bir örnek madde vermek gerekirse, eğer Güneş bir beyaz kan hücresi ise geriye kalanını ABD'nin boyutu temsil eder.

gunes-sistemi18.jpg


19. Jüpiter gezegenler arasındaki en büyük okyanusa sahiptir. Bilim insanlarının hipotezine göre gezegendeki gazların sıvılaşması sonucu oluşan bu okyanusların derinliği 40 bin km'den fazla.

gunes-sistemi19.jpg


20. Şimdiye kadar size iki tane cüce gezegenden bahsettik, Eris ve Ceres. Eris'in keşfinden sonra bilim insanları "gezegen"in tanımını değiştirdiler ve bundan ötürü Plüton cüce gezegen kategorisine düşürüldü.

gunes-sistemi2-001.jpg


21. Diğer iki cüce gezegen ise Haumea ve Makemake.

gunes-sistemi21.jpg


22. Merkür'ün Güneş'e daha yakın olmasına rağmen, Venüs atmosfer yoksunluğundan dolayı daha sıcaktır.

gunes-sistemi22.jpg


23. Venüs, Güneş Sistemi'ndeki çirkin ördek yavrusudur, çünkü tek ters yönde dönen gezegen O'dur.

gunes-sistemi23.jpg


24. Ayrıca, Venüs'te bir gün Dünya yılından daha uzundur.

gunes-sistemi24.jpg


25. Biz teorik olarak Güneş'in içinde yaşıyoruz. Tabii ki görünmeyen kısmında. Güneş'in dış atmosferi Heliosfer'in genişliğinin Neptün'e kadar ulaştığı düşünülmektedir.

gunes-sistemi25.jpg

Önerilen İçerik;

 Uzay ve Evrenin Büyüklüğü Hakkında 20 Akılalmaz Karşılaştırma

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
124
36
125
30
4
3
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.