Küresel Isınmanın Olası Sonuçları

Küresel Isınmanın Olası Sonuçları
16.06.201513:45

Küresel ısınma, atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların, denizlerin ve yer kabuğunun ortalama sıcaklıkların artışa neden olmasıdır. Günümüzde büyük bir tehlike oluşturan küresel ısınmanın, nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 14.10.2020 10:07

Son yıllarda da ciddi bir tehdit haline gelen küresel ısınma, çevreyi dolayısıyla da insan için büyük bir tehlike oluşturuyor. Çok sayıda bilimsel yapılan tahminler doğrultusunda, küresel ısınma, dünya iklimlerinin işlerliğini tersine çevirecek ve dünyanın her tarafından hissedilecek yıkıcı sonuçlar doğuracaktır. Küresel ısınma, atmosferin kimyasal yapısındaki değişiklikler yüzünden, yeryüzünün ortalama ısısının giderek artması demektir.

kuresel-isinma-002.jpg


1. Küresel Isınmaya İnsanlar Neden Oluyor    

Çoğunlukla insanın neden olduğu bu tehlike; gitgide daha da belirginleşiyor.  Atmosferi oluşturan ve değiştiren gazlar , büyük oranda insanların etkileriyle ortaya çıkıyor. Küresel ısınma sürecinin, sera etkisi düşüncesiyle ısıyı tutan sera gazları yer atmosferinin içine doldurmakla yakından ilişkisi vardır. Atmosferdeki sera gazlarının yoğunlukları arttığında, sera etkisiyle sıcaklık daha çok ortaya çıkar. Sanayileşmeyle yani fabrikalaşmayla birlikte sera gazlarının yoğunluğu oldukça artmıştır.

kuresel-isinma-001.jpg


2. Küresel Isınmanın Sonuçları

Deniz seviyelerinin yükselmesi Kutuplardaki buzulların erimelerine ve okyanusların ısınıp genişlemesine yol açıyor. Deniz seviyesinin yükselmesiyle birlikte bazı sahiller ve alçakta bulunan ülkelerin bir kısmı denizler altında kalacak ve yaşanılmaz hale gelecektir. Örneğin Hollanda. Hollanda büyük bir tehlike altındadır.

kuresel-isinmanin-sonuclari.jpg


3. Kutuplar Eriyor; Kutup Ayıları Tehlike Altında

Karasal bölgeler aşırı sıcaklarla birlikte çölleşmeye başlayacaktır.

kutup ayısı


4. Hastalıklar Artar

Küresel ısınma, sivrisinek gibi sarıhumma yayan organizmaların coğrafya alanının ve yaşama sürelerini genişletebilir. Bu durum ise bizim daha sık hasta olmamızı sağlar.

hastaliklar-004.jpg


5. Verimsiz Hasatlar

Tarım alanlarının ve tarım verimliliği azalır. Aşırı sıcaklıklar toprakta kuraklığa ve bitkilerin mundar olmasına neden oluyor. Bu durum şimdilik sorun olmasa da ileride çok büyük sorunlara neden olacak.

verimsiz-hasatlar.jpg


6. Gelin El Ele Verelim

“İnsanoğlu, kendinin katilidir” diyoruz. Evet, bizler bile bile kendi cehennemimizi kendimiz oluşturuyoruz. Dünya bizlerin, gelin zararlı maddeleri çevreye atmayalım; soba yakarken ucuz kömürler kullanmayalım; güzel kokmak için hunharca parfüm sıkmayalım; Ağaçları gelişi güzel kesmeyelim, Unutmayalım Bu dünya bizim ve gelecek yarınlarımızın yani çocuklarımızın. Diyeceğimiz o ki; "Gelin el ele Verelim"

el-ele-vermek-002.jpg

Önerilen İçerik; Küresel Isınma Nedir - Küresel Isınmanın Sebepleri Nelerdir?

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
458
431
359
397
314
318
558
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.