Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Sebepleri

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Sebepleri
26.08.201518:07

Son yıllarda büyük bir sorun haline gelen, iklim ve coğrafya ile birlikte anılan küresel ısınma nedir ve küresel ısınmaya neden olan etkenler nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 13.09.2019 15:36

Küresel Isınma Nedir?

Son yıllarda sıcaklıkların mevsimlerin üzerinde seyretmesi doğal dengenin bozulmasına yol açıyor. Küresel ısınma adı verdiğimiz bu olay dünyanın atmosferinin ve okyanusların ortalama sıcaklığının artmasını ifade ediyor. Sıcaklık ölçümleri 19. yüzyıldan beri yapılmaktadır. 20. yüzyıldan beri sıcaklık oranları 0.8 derece yükselmiştir. Bu yükselişin 3’te ikisi son yirmi yılda yaşanmıştır ve bu ısınma giderek hızlanıyor. Küresel ısınma canlıların hayatını kötü yönde etkileyecektir. Peki küresel ısınmaya neden olan unsurlar nelerdir?

kuresel-isinma-nedir.jpg


Küresel Isınmanın Sebepleri;

Bilim insanlarının büyük bir bölümü küresel ısınmanın nedeninin sera gazları olduğunu söylüyorlar. Bu gazlar orman tahribatı ve fosil yakıtları gibi insani etkenlerden dolayı ortaya çıkıyor. 21. yüzyıla gelindiğinde küresel ısınma 2 derece ile 6 derece artması düşünülüyor.

küresel ısınma


Küresel Isınma ile Birlikte Neler Olacak?

Küresel ısınmanın etkileri yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Buzulların erimesi ile birlikte deniz seviyesi artarak yerleşim yerlerini yok edecektir.

Çölleşmenin büyük oranda artması ve kıtlığın baş göstermesi. Örneğin İç Anadolu ve Güney Doğu’nun çöle dönüşeceği bekleniyor. Şu anda bu belirtiler baş göstermiştir. Aşırı sıcaklar ve asitli yağmurların yağması.

Doğada yaşayan canlıların yaşam alanlarının daralması ya da tamamen yok olması bekleniyor. Günümüzde de hızlı bir şekilde canlıların yaşam alanları yok olmaya başlamış ve bu bölgelerde yaşayan canlılar göç etmekte ya da yok olmaktadırlar.

küresel ısınma


Küresel Isınmanın Nedeni İnsan!

Bu sözü kullanmayı çok gerekli buluyorum böyle durumlar için. “İnsan kendi kendinin katilidir” Evet, insanlar hem kendi hem de doğada yaşayan diğer canlıların katilidir. Küresel ısınmaya neden olan etkenlerin başında insan geliyor. Aslında "insanlar" dediğim, çoğunlukla güç sahibi olan, kapital sermayeye yön veren ve fabrikalarda duman tüttürenlerdir. Tabi burada her insanın elini taşın altına koyup bir şeyler yapmasında fayda vardır.

Onlar yapıyor ve bizler de seyirci kalıyorsak en azından onlar kadar suçluyuzdur. Doğa için, geleceğimiz için bir şeyler zamanı gelip geçmektedir. “Ben bir insanım nasıl engelleyebilirim bu dengesizliği, küresel ısınmayı “diye düşünmeyin herkes bir olduğunda dünya birbirine kenetlenir ve doğa, insanlık kazanacaktır. Unutmayalım bu dünya bizim ve gelecek çocuklarımızın.

küresel ısınma

Önerilen İçerik; Küresel Isınmanın Yıkıcı Etkisini Gösteren 8 Korkunç Fotoğraf

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
178
264
154
459
132
96
236
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.