Kriz Nedir?

Kriz Nedir?
24.06.201517:38

Birden ortaya çıkan şiddetli değişiklik durumuna kriz denir. Kriz hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde...

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 16:41

Kriz, işleyen bir sistemin bozulması demektir. İktisadi kriz, iktisadi dengenin, sistemin bozulması demektir.Ortalama her beş yılda bir iktisadi kriz meydana geliyor diyebiliriz. Güncel ekonomik sorunlardan biri krizdir.

Teknolojik seviye ne kadar düşükse kriz ihtimali o kadar yüksektir. Kriz beklentisi varsa üretim düşeceği için kriz meydana gelir.

Krizin Olacağını Nasıl Anlarız?

Krizi Oluşturan Altyapılara Bakılır

 • Borçlanma miktarı
 • Borcun geriye dönüş oranı
 • Döviz kuru istikrarı
 • GSMH rakamları
 • Enflasyon
 • İşsizlik
 • Siyasi istikrar
 • Cari açık
 • Kısa vadeli yabancı fonlar
 • Ticaret hacmi

Ekonominin Büyüyüp Büyümediğine Bakılır

İktisadi büyüme rakamları en iyi göstergedir. Örneğin bir ekonomi bir yıl yüzde 5 büyüyor, bir yıl yüzde 2 küçülüyor ise bu tehlikelidir. Önemli olan bir ülkenin iktisadi büyümesinin sürekli olmasıdır. Yani sürdürülebilir büyüme önemlidir. Bu, krizin yüzdesini düşürür. Ticari hacim küçüldükçe büyüme rakamları düşer. Ayrıca bir ekonomi büyüyorsa enflasyon düşer fakar reel faiz oranı yüzünden enflasyonu tek seferde indiremeyiz. Faiz, enflasyonun bir sonucudur. Bankaların kredi vermeye devam edebilmesi önemlidir. Enflasyon kademe kademe düşürülmelidir.

Büyümeden Elde Edilen Gelirin Nereye Gittiğine Bakılır

Büyümenin kaynakları kısa vadeli yabancı fonlara veya inşaat sektörüne dayanıyorsa sorun vardır. Önemli olan kısa vadeli yabancı fonların neden alındığıdır. Aldığımız parayı reel yatırıma dönüştürüyorsak sorun yoktur. Kısa vadeli yabancı fon uzun vadeli yabancı fona dönüşüyor. Risk ise kısa vadeli yabancı fonun kesildiği an büyümenin durmasıdır. Aynı şekilde inşaatta talep durduğu an inşaat sektöründe kriz çanları çalar. 

Büyümeden elde edilen gelir tabana yayılıyorsa sorun yoktur. Bu durumda adaletli gelir dağılımı var demektir. Bu da hem kişisel hem hanehalkı gelirinin artması anlamına gelir. Böylece tüketim ve üretim artacağı için ekonomik büyüme devam edecektir.

Tüketimin Nasıl Arttığı Önemlidir

İthal nihai mallara talep artar. İthalat artar, bu da cari açığı artırır. Gelirin tabana yayılması iyidir ancak ithal mala yayılması bir risktir. Cari açık Türkiye'nin bir sorunudur. Nihai tüketim mallarını önemli ölçüde azaltmak gerekir. 

İşsizlik Oranına Bakılır

İşsizlik oranı arttıkça adaletli gelir dağılımı azalır. Bu da bir ekonomide iktisadi kriz meydana getiren en önemli sebeplerdendir. Türkiye'de her bir çalışan ortalama dört kişiye bakıyor. 

2008 Krizi

Mal piyasasında kriz meydana gelmiştir. Emek piyasasında işsizlik artmıştır. Para piyasasında ise kamu reformu yapıldığı için sorun olmamıştır. Yani emek ve mal piyasasında kriz olduğu için iktisadi kriz olmuştur. Eğer üç piyasada da kriz varsa işte o zaman ekonominin geneline yayılmış demektir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER