Kontakt Lens Kullanımı, Zararları ve Öneriler

Kontakt Lens Kullanımı, Zararları ve Öneriler
14.05.201515:57

Görme sorununu gidermek için tercih edilen gözlük, şimdi yerini gençlerin daha çok talep ettiği kontakt lense bıraktı. Peki kontakt lens kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Kimler kontakt kullanabilir, kimler kullanamaz?

Haber güncelleme tarihi 25.09.2018 17:14

SPOR YAPANLAR KULLANABİLİR Mİ?

Yüksek dereceli kusurlarda kontakt lensler küçük çaplı ve kalınlıkta olmaları yanı sıra gözün direkt üzerinden bakma nedeniyle çevresel kısımlardaki görme bozukluklarını azaltırlar. Kontakt lenslerin sporcular ve özel iş gereksinimleri olan kişiler içinde rahatlıkları vardır. spor yaparken yumuşak kontakt lens kullanmak gözlük kullanmaktan hem daha esnek hem de daha sabit bir görme düzeltimi sağlar. Kontakt lensler ne buğulanır ne de burnunuzdan kayar.

sporcu.jpg

ASTİĞMATİZMA İÇİN UYGUN MU?

Astiğmatı olanlar da lens kullanabilir. Bunlara torik lens denir. Yalnız torik lensler normal miyop ve hipermetrop lensler gibi kolay takılabilen lensler değildir. 

Astiğmatlı gözde ışık iki noktaya odaklanır bu da bulanık bir görüntü demektir. Bunu düzeltmek için astiğmat kontakt lensler diğer kontakt lenslerden farklı olarak sabit durmalı ve dönmemelidir. Bunu iki yapboz parçasına benzetebiliriz yani resmi ancak iki parça doğru birleştiğinde görebiliriz. Gözlerimizi hızlıca oynatırken, başımızı eğdiğimizde yer çekimi lenslerimizin duruşunu bozabilir. Yeni nesil lenslerin birçoğunda astiğmatlı lensler (torik lens) göz kapaklarının doğal basıncı ile uyumlu şekilde hareket eder. Her göz kırpma sırasında bu basınç lenslerimizi doğru konuma yönlendirir.

suni-gozyasi.jpg

RİSKLER NELERDİR?

İlk kez kullanacak kişiler, kullanım sırasında ve öncesinde lensin takılması, çıkarılması ve batması gibi bir takım sorunlarla karşılaşabilirler. Hijyen, kullanım süresi ve alerji gibi durumlara dikkat edilmediğinde geçici ya da kalıcı bazı göz kusurlarına neden olabilir. Kitap okumak, bilgisayar karşısında çalışmak gibi aktiviteler de gözü çok yorar ve acı çektirici bir hal alabilir. Göz kuruluğuna sebep olabilir ve yanınızda devamlı yapay gözyaşı taşımak zorunda kalabilirsiniz. Lens kullanmak zararlımıdır? içeriğimizi ziyaret ederek ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz.

el-yikama.jpg

KONTAKT LENS İÇİN UYARILAR VE TAVSİYELER

 • Doktor kontrolü ve reçetesi olmadan kontakt lens kullanmayınız.
 • Eğer göz kuruluğu probleminiz varsa ve gözyaşı miktarınız azsa kesinlikle kontakt lens kullanmayınız; zira daha ciddi problemlere yol açabilir.
 • Göz tansiyonu vs. gibi göz sorunlarınız varsa lens kullanmayınız.
 • Lenslerinizi sürelerinden fazla kullanmayınız.
 • Günlük lensleri bir günden fazla, aylık lensleri ise bir aydan fazla kullanmayınız.
 • Günde en fazla 12-13 saat lens kullanın.
 • Eğer gözünüzde yanma, batma, kaşıntı ve aşırı sulanma varsa lensi hemen çıkarınız. lensi ters takmış olabilirsiniz veya lensin üzerinde yabancı cisim bulunabilir.
 • Kontakt lens kullandığımız zamanlarda dumanlı ve tozlu ortamlarda kalmamaya ve yüzme gibi gözü direkt etkileyebilecek aktivitelerde bulunmamaya özen gösteriniz.
 • Bahar aylarında ortaya çıkan polenler de lensinize ve dolayısıyla gözünüze zarar verebilmektedir.
 • Sıcak nemsiz ve kuru havalarda; bilgisayar ekranı karşısında; kitap okurken ya da ders çalışırken,  yani gözlerimizi fazla kırpacağımız durumlarda lens kullanmamaya özen gösterin.
 • Ellerinizi iyice yıkamadan lensi takıp çıkartmayın. Lensi her çıkarıp kutusuna koyacağınız zaman solüsyonu değiştiriniz. Aksi takdirde lensi taktığınız zaman batma ve yanma hissi olabilir.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
164
3
2
73
31
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.