Kolonya Kullanmak Zararlı Mıdır? Kolonya Hakkında Bilgi

Kolonya Kullanmak Zararlı Mıdır? Kolonya Hakkında Bilgi
18.05.201517:16

Serinlemek ve temizlik amacıyla kullanmış olduğumuz kolonyaların içinde bulunan metil alkol, beyin için ciddi tehlikeler oluşturuyor. Beynimiz dışında ne konularda bize zarar verdiğini incelediğimiz içeriğimize mutlaka göz atın.

Haber güncelleme tarihi 02.12.2020 16:43

Kolonyanın Faydalı Sandığımız Zararları

kolonya-kullanmak-zararli-midir-004.jpg

Bazı üreticiler etil alkol yerine, zehirli kimyasallardan arındırılmamış metil alkol kullanarak başta beyin olmak üzere ciğerler ve deri üzerinde ciddi sorunlara neden oluyor. Bu içeriğimizde kolonya ve içerisinde alkol barındıran kimyasallar kullanmanın zararlarını bir araya getiriyoruz. Kolonya gündelik hayatımızda birçok alanda kullanımı olan bir çeşit parfümdür. Özellikle Türk kültüründe artık belli bir yere sahip olan ve vazgeçilmezler arasına giren kolonya içeriği bakımında su, esans ve alkol kullanılarak üretilir. Etil alkol çeşidi kullanılarak yapılır ve bu cilde zarar vermez fakat alerjik durumlar söz konusu olabilir.

Kolonya bazı doktorların yaptığı açıklamaya ve kendi deneyimlerimiz sonucunda da görebileceğimiz üzere cildimizi kurutur, hassas cilt tiplerinde daha sık olmakla birlikte terlemeyi engeller ve cildimizde bakterilerle olan savaş mekanizmamızı engeller. Her şeyin sahtesinin çıkarıldığı günümüzde kolonya içinde alkol türünü değiştirip içerisinde metil alkol olan kolonyalar piyasaya sürüldüğünden beri kolonyanın cilde zararları üzerine çok fazla açıklama yapıldı hatta Sağlık Bakanlığı metanol içeren kolonyaların listesini yayınlamıştır. Bize bu konuda daha ihtiyatlı davranmak düşüyor tabi ki. Kolonyanın içerisindeki koku verici maddelerin %95‘i petrolden üretilen sentetik maddeler olduğu açıklanmıştır. Bu maddelerin alerjik reaksiyonları tetiklediği gözlemlenmiştir. Bu sentetikler sigara dumanında ki kimyasallarla çok fazla benzerlik gösterdiği için kanser ve doğum defektleri gibi olumsuz durumları tetiklediği açıklanmıştır.


Kolonya Kullanmanın Zararları

kolonya-kullanmak-zararli-midir-005.jpg

1. Genellikle ellerimize dökerek kullandığımız kolonya, derinin yapısının bozulmasına ve cildin tahriş olmasına neden olur. Tahriş olmuş bir cilt ise, mikroplara açık hale gelir.

2. Tuvaletlerden sonra bir çok kişi, ellerini kolonya sürerek dezenfekte ettiğini düşünür. Bu çok yanlış bir davranıştır.

3. Kolonya, mikropları öldürmediği gibi, cildi tahriş ederek mikropların derinin altından vücuda karışmasına neden olur.

4. Kolonyayı fazla kullanmak, insanların genetik yatkınlığı olduğu bir çok hastalığın, tetiklenmesine neden olur.

5. Alkolik olan bir çok insan alkol bulamadığı durumlarda kolonya içebilmektedir. Kolonya içildiğinde ise kalıcı körlüğe ve hatta ölüme neden olmaktadır.

6. Kalitesiz olarak, üretilen, kolonyalar, alerji ve egzama gibi, cilt rahatsızlarına neden olmaktadır.

7. Astım ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlığı olan insanların, kolonya solumaları, astım hastalarında astım krizi geçirmesine neden olmaktadır. Bronşiti olanlarınsa, geçici olarak nefes darlığı yaşamalarına neden olur.

8. Solunduğunda, kolonyanın içinde bulunan zararlı maddeler, insan vücuduna girerek, çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

9. Kolonya, beyne zarar verdiği için, koku ve tat alma duyularının etkisinin azalmasına yol açmaktadır.

10. Anneler genellikle bebeklerinin altlarını kolonyalı mendil ile temizlemeyi tercih ederler. Küçücük bir bebeğin cildi asla kolonya gibi, ağır bir kimyasal maddenin temasına dayanacak nitelikte değildir ve bebeğe çok zararlıdır.


Kolonya Alırken Ucuza Kaçmayın

kolonya-kullanmak-zararli-midir-006.jpg

‘Etanol’ denilen zehirli kimyasallardan arındırılmış alkol kaliteli kolonyalarda kullanılıyor. İçinde zehirli kimyasallar taşıyan ve tamamen rafine edilmemiş metil alkoller ise özellikle ucuz kolonyalarda tercih edilmektedir. Üretim maliyetini düşürmek için kolonyanın içindeki alkol oranı düşürülür. En çok limon kolonyasında uygulanır. İyi bir limon kolonyası 80 derece, kokularda ise 60 derece olması önerilmektedir.


Kolonya Beyinde Önemli Sorunlara Yol Açıyor

kolonya-kullanmak-zararli-midir-007.jpg

Günlük hayatta ve özel günlerde sıkça kullandığımız kolonyaların içinde bulunan maddeler vücudumuza solunum ve cilt yoluyla kolayca girmektedir. Metil alkolden yapılan kolonyalar beyin, ciğerler ve cilt üzerinde hasara yol açmaktadır. Ucuz kolonyanın yol açmış olduğu sorunlar geri dönüşü olmayan problemlere dönüşebilir.


Kolonya Yerine Su Kullanın

kolonya-kullanmak-zararli-midir-008.jpg

Uzmanlar kolonyanın temizlik ürünü olarak kullanılmaması konusunda uyarıyor. Özellikle tuvaletten sonra elleri yıkamak yerine kolonya kullanılmamalıdır. Suyun bakteriyi yok etme özelliği kolonyaya göre daha fazladır. Uzmanlar aksine kolonya bakterilerin cilde yapıştığını belirtiyor.


Çocuklardan Uzak Tutun

kolonya-kullanmak-zararli-midir-009.jpg

Oldukça zararlı olan metil alkolden üretilen ucuz kolonyalar solunum yoluyla binlerce hücreyi öldürüyor.  Çocuklarda daha büyük zararlara yol açabileceğinden hem kendiniz hem de çocuklarınız için ucuz kolonya kullanımdan kaçının.


Koku Algısını Yok Ediyor

kolonya-kullanmak-zararli-midir-010.jpg

Özellikle kadınların kokuya daha fazla önem verdikleri için her türlü ürünü koklamadan geçemiyorlar. Uzmanlar ucuz kolonlar ise içindeki arındırılmamış alkolünde etkisiyle koku algısına zarar verdiği konusuna dikkat çekiyor.

koronavirüs

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
891
1637
1939
723
585
950
1071
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.