Türkiye'de Kışın Tatil Yapılacak En Güzel Yerler

Ülkemiz coğrafi özellikleri sebebiyle 4 mevsimi de yaşamaktadır. Başta yaz mevsimi olmak üzere kışında birçok kişi tatil planları yapmaktadır. Peki, Türkiye’de kışın gidilip gezilebilecek en güzel şehirler nerededir? Gelin beraber bakalım…
Türkiye'de Kışın Tatil Yapılacak En Güzel Yerler

Türkiye'de Kışın Tatil Yapılacak Yerler

Türkiye, 4 mevsimin dibine kadar yaşandığı ülkelerden bir tanesidir. Tatil denilince akıllara genel olarak yaz mevsimi gelse de kış tatili de en yaz yaz tatili kadar rağbet görmektedir. İnsanlar Uludağ, Kartalkaya ve Kartepe gibi bilindik yerler hakkında fikir sahibidir. Oysa, ülkemizde bunların dışında kış tatilinde gidilecek eğlenceli vakitler geçirebilecek birçok yer bulunmaktadır.

1. Uludağ - Bursa

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Türkiye’de kışın gezilecek yerler listesi yapıldığın, en tepe de yer alan şehirlerin başında genel olarak Bursa Uludağ gelmektedir. Kayak merkezi ile ülkede en iyi hizmete sahip özelliklere sahip Uludağ, kesinlikle kış tatilinde tercih etmeniz gereken bir yer…

Bursa'da gezilecek yerlerin başında gelen Uludağ, şehir merkezine arabayla 1 saat uzaklıkta bir mesafededir. İstanbul’dan Uludağ’a gitmek isteyenler için ise bu mesafe 2 ile 2-30 saat arasında değişmektedir. Kayak severlerin buluşmak noktası olan Uludağ, özellikle kış tatilin çok fazla tercih edildiğinden kalabalık olabilmektedir. Tabi bu durumu göz ardı etmelisiniz. Eğer kışın tatil planı yapıyorsanız, Uludağ’ı kesinlikle listenize dahil etmelisiniz.


2. Abant – Bolu

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Bolu’da gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Abant Gölü, Türkiye’de sadece kışın gezilecek bir yer değildir. Her mevsim gezmek amacıyla tercih edilmektedir. Ancak, Abant’ı gezmek için en iyi mevsim hangisidir diye sorarsanız, sorumuzun cevabı başlığımızda da olduğu gibi tabi ki kış mevsimidir.

Sizlere sunduğu eşsiz manzara ile gönlünüzü kaptıracağınız Abant, aynı zamanda içinizi huzurla dolduracaktır. İstanbul başta olmak üzere Ankara, Eskişehir, Bursa ve birçok ile yakınlığı olan Bolu’yu mutlaka kışın gezilecek yerler listesine eklemenizi tavsiye ederiz.


3. Yedigöller – Bolu

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Bolu, Türkiye’de kışın gezilecek yerler arasında en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında gelmektedir. Gölleri ile meşhur Bolu’da Abant’tan sonra gezilecek yerler bir diğeri de Yedi Göller Bölgesi’dir.

Bolu merkezden 1 saat uzaklıkta olan Yedi Göller, içinizin huzurla dolacağı bir yer olacaktır. Her gölün çevresi adeta doğa harikası ile süslenmiştir. Beyaz içerisinde yeşil alanları gördüğünüzde kendisini müthiş rahatlamış hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Kış tatilinde Bolu’ya gittiğinizde her iki göl bölgesine de gitmenizi şiddetle öneririz.


4. Palandöken – Erzurum

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Sadece kışın değil neredeyse yazın bile serinliğiyle ünlü olan Erzurum’da Türkiye’nin güzel kış turizmi organizasyonları gerçekleştirilmektedir. Kış mevsiminin en çok sürdüğü yerlerden bir tanesi olan Palandöken, aynı zamanda Türkiye’de kışın gezilecek ve görülecek yerler listesinde de her daim kendisine yer bulmaktadır. Palandöken kayak merkezi hem büyüklüğü hem de hizmeti ile sizleri emin olun mahcup etmeyecektir.

Yılın 6 ayı karla kaplı olan Erzurum Palandöken, özellikle Şubat ayı okul tatilinde ailenizle ya da arkadaşlarınıza gidebileceğiniz bir şehrimizdir. Erzurum şehir merkezine ortalama 20 dakika mesafede olduğunu da bilmenizi isteriz.


5. Ilgaz – Kastamonu

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Karadeniz Bölgesi’nin kış mevsiminde gezilecek birçok şehri yer almaktadır. Bu şehirlerden bir tanesi de Kastamonu'dur. Kastamonu'da gezilip görülmesi gereken yerler arasında da il sırayı Ilgaz almaktadır. bölgenin en yüksek dağları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kış tatilin için gezilecek yerler listesine girmesine sebep olan Ilgaz Kayak Tesisleri de bu arada bulunmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi, genellikle Aralık ayında faaliyete başlamaktadır ve Nisan ayına kadar devam etmektedir. Bölgede kış mevsimini için adeta doğa harikası yaşatan Ilgaz, kış tatilinde mutlaka tercih etmeniz bir Karadeniz şehridir…


6. Ayder – Rize

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Yeşilin hakim olduğu Karadeniz Bölgesi’nde adeta cenneti andıran Ayder, Rize'nin gezilecek yerler arasında her mevsim tercih edilmektedir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında tercih edilse de kış mevsiminde ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Ayder Yaylası’nda bulutların ve karların üstünde yürüme imkanına sahip olabilirsiniz.


7. Kapadokya – Nevşehir

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Bir şehir hayal edin ki her mevsim güzelliğine güzellik katsın… Eğer o şehir Kapadokya ise hayal etmek abartı olur. Çünkü böyle bir şehir hiç de uzağımızda değil. Nevşehir'de gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunan en önemli tatil beldelerinden bir tanesi olan Kapadokya, kışın gezilecek yerler arasında Türkiye’de liste başında her daim kendisine yer bulmaktadır. Kış tatilinde balonla göğe doğru yükselirken bembeyaz karla kaplı yeryüzüne bakmak… Tatil yapacağınız yerde bundan daha güzel ne olabilir ki…

Peki ya Peribacaları… 60 milyon yıl önce volkanik patlamalardan oluşan bu harika yapılar… Eğer imkanınız varsa kesinlikle Kapadokya, kış mevsiminde tatil amaçlı tercih etmeniz gereken şehirler arasında olmalıdır.


8. Sarıkamış – Kars

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Kışın gezilecek ve tatil yapılacak yerlerden bir tanesi de ülkemizin en doğusu Kars’ın Sarıkamış ilçesidir. Birçok kişi “Kars’a neden gitmeliyim?” " Kars'ta gezilecek yerler nerelerdir?" diye soracaktır. Bunun sebebi, birçok kişi Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yer alan kayak merkezini bilmemektedir. Ülkemizde bulunan kayak merkezleri ile aynı seviyede olan bu yerin yeterince reklamı yapılmamaktadır. Şehir merkezine ortalama 50 km mesafede olan Sarıkamış’ta eşi benzeri sadece Alp Dağları’nda bulunan kristal kar yapısıdır.

Kış tatili için Türkiye’de gidilecek yerler yoğun kalabalıkları da beraberinde getirmektedir. Eğer daha sakin bir yer tercih etmek isterseniz, Kars Sarıkamış eşsiz bir tercih olacaktır.


9. Kartepe – Kocaeli

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Kış mevsiminde İstanbul’da yaşayanlar için tercih edilesi yerlerin başında ilk olarak Kocaeli’nin Kartepe ilçesi gelmektedir. İçerisinde yer alan kayak merkezi, Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasında yer almaktadır. İstanbul ve Ankara’ya yakın olmasına rağmen, çoğu zaman rahatsız edici bir kalabalık bulunmamaktadır.

Kocaeli'nde gezilecek yerlerin başında gelen Kartepe Kayak Merkezi içerisinde 12 pist yer almaktadır. Aynı zamanda konaklama amacıyla Kayak merkezine bağlı 1 adet otel bulunmaktadır.


10. Sapanca – Sakarya

Türkiye'de kışın tatil yapılacak yerler

Yazımızın başında da dediğimiz gibi Türkiye’de kışın gezilecek, tatil yapılacak birçok yer bulunmaktadır. İşte, bunlarda bir tanesi Sakarya'nın gezilecek yerleri arasında yer alan ve gölüyle isim yapıp bilinen Sapanca ilçesidir. Sadece kış mevsiminde değil diğer 3 mevsimde de adeta cenneti andırmaktadır.

Çoğu zaman günü birlik gidilen Sapanca’da kalmak isteyenler için pansiyon hizmetleri de verilmektedir. Çok uzaklara gidemeyiz Sapanca bizim için ideal bir tercihtir derseniz, hiç tereddüt etmeden kış tatiliniz Sapanca’da harika bir gölün çevresinde geçirebilirsiniz.


11. Kartalkaya – Bolu

kisin-tatil-yapilacak-yerler-010.jpg

Kış tatilinin en çok tercih edilen şehirlerinden bir tanesi olan Bolu’yla bir kez daha karşınızdayız. Bolu'da gezilecek yerler içeriğinde de yer alan Kartalkaya bu sefer ki durağımız. Geniş ve uzun pistleri ile kış tatilini burada geçirmeyi seçen misafirlere oldukça güzel imkanlar sunmaktadır. İçerisinde birçok cafe, restoran ve otel yer almaktadır. Ankara ve İstanbul’a yakın olması sebebiyle hafta sonu için bile tercih edilebilmektedir.


12. Pamukkale - Denizli

kisin-tatil-yapilacak-yerler-011.jpg

Kış tatilinde sıcak bir ortamda bulunmak isteyenler için en güzel tercihlerden bir tanesi Pamukkale travertenleridir. Denizli'de gezilip görülecek yerler listesi yapıldığında ilk rotanız kesinle travertenler olmalıdır. İçerisinde yer alan kaplıcalar ve termal su kaynakları kış tatilinde oldukça ekonomik bir seçenek olacaktır. Kayak merkezinden bıkanlar daha farklı tecrübeler yaşamak isteyenler Pamukkale’nin şifalı suları deneyebilirsiniz.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.