Kedi Balığı Bakımı

Kedi Balığı Bakımı
14.12.201510:51

Kedi balıkları büyük balık türlerinden biri olsa da akvaryumlarda rahatlıkla beslenebilmektedir. Akvaryumda bu cins balıkları beslerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İşte kedi balığı bakımı hakkında bütün ayrıntılar...

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:18

Kedi Balığı Bakımı ve Özellikleri

Kedi balığı akvaryumda hoş bir görüntü oluşturan balık cinslerindendir. Doğal yaşam alanları ise Güneydoğı Asya'dır. 

Boyları değişkenlik gösterebilen Kedi balıkları, 100 cm'e kadar uzayabilmektedir. Ancak akvaryumda beslenen Kedi balıklarının bu boyutlara ulaşabilme imkanları yoktur. Akvaryumda beslenen kedi balıkları 45 cm'e kadar büyüyebilmektedir.

Bu balık türü kendileri gibi dayanıklı olan balık türleri ile bir arada yaşayabilirler. Ancak ağızlarına sığabilecek kadar büyüklükteki balıklarla aynı akvaryumda beslenmemesi gerekir çünkü kedi balıkları bu balıkları avlayıp yiyebilir.

 

Kedi Balığının Bakımı ve Özellikleri

 

Kedi Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Kedi balıklarını akvaryumda besleyecekseniz uygun koşulları sağlamanız gerekmektedir. Yetişkin bir kedi balığı besleyebilmek için akvaryumunuzun en az 2300 litre olması önerilmektedir. Genç ve daha küçük olan kedi balıklarını ise daha küçük boyutlardaki akvaryumlarda besleyebilirsiniz.

Kedi balığı besleyeceğiniz akvaryumun yüksek olmasından çok uzun ve geniş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kedi balıkları akvaryumdan kaçma olasılığı olan balıklardır. Bu nedenle akvaryumunuzu iyi kapatmanız gerekmektedir.

Bu balıklara iyi akvaryum koşulları sağlayabilmek için suyun derecesine ve pH değerine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Akvaryum suyunun sıcaklığı 20-26 derece arası olmalıdır. Suyun pH değerinin ise 5,5-8 arası olması tavsiye edilmektedir.

Kedi balıkları genel olarak suyun sıcaklık ve sertlik değişimine karşı dayanıklılık gösteren balıklardır. Bu tür balıkların akvaryumlarına bitkiler koymak yerine, saklanabilecekleri yerler yaratmak daha iyi olacaktır.

 

Kedi Balığı Çiftleşmesi

 

Kedi Balıklarında Üreme

Kedi balıklarının doğal ortamda üremesi suyun fiziksel ve kimyasal değişikliklerine göre gerçekleşmektedir. Akvaryumda üreyebilmeleri için ise doğal ortamlarına yakın değişiklikler gerçekleştirmek gerekmektedir.

Bu cins balıkların tüm yumurtalarının döllenmesi için 1 erkeğe 1 dişi yeterli olsa da 2 erkeğe 1 dişi oranı da kullanılabilmektedir. Balıkların üremesinden önce bir süre canlı yemle beslenmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca suyun yarıya yakınının, soğuk su ile değiştirilmesi, onları üremeye teşvik edecek noktalardan biridir.

Üreme zamanı geldiğinde erkekler dişilere bıyıklarıyla sürtünerek kur yaparlar. Dişi de hazır olduğu zaman uygun yerlere yumurtalarını dökmeye başlar. Çiftleşme sonrası ebeveynlerin akvaryumlarının ayrılması gerekmektedir. Yavrular yumurtadan çıktıklarında ise dişilerin yavru balıklardan ayrılması gerekmektedir. Yoksa yavru balıklara zarar verebilirler. 

Yavruların bulunduğu akvaryum 23-24 derece sıcaklıkta olması gerekir. Yavru balıklar ilk 3-4 gün kendi yumurta sarıları ile beslenmektedir. Daha sonra kurtçuk, kuru toz gibi yemler ile beslenebilirler.

 

Kedi Balıklarının Akvaryumu

 

Kedi Balığı Beslemesi

Kedi balıkları hem etçil hem de otçul beslenebilen balık türleri arasındadır. Yem ayrımı çok fazla yapmayan bu balık türünün beslenmesi kolaydır. Ancak aşırı yemleme yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Genel olarak dayanıklı bir yapıya sahip balık türüdür.

 

En İyi Kedi Balığı Yemleri

Jbl

Kedi Balığı Yemleri

Kedi balığı türü balıklarınız için ideal bir yardımcı besindir. Balıklarınızın gelişimine yardımcı olmaktadır.

 

Sera

En İyi Kedi Balığı Yemleri

Balıklarınızın özellikle üreme dönemlerinde kullanılması gereken ek besinlerden biridir. Kedi balıklarının sağlıklı gelişimlerine yardımcı olmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
115
70
40
33
46
4
67
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER