Bilim Dünyasının Yeni Heyecanı Aksolotl!

Bilim Dünyasının Yeni Heyecanı Aksolotl!
19.12.201509:04

Kendi organlarını iyileştirebilen aksolotl, bilim dünyasını harekete geçirdi. Dünya'nın en çok merak ettiği hayvanlar arasında yer alan Aksolotl hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 09:52

Aksolotl Nedir?

Aksolotl, bir çeşit semenderdir. İlk olarak Meksika'da bulunan aksolotllar, suda yaşarlar ve solungaçları bulunmaktadır. Ana yurdu Meksika'da Chalco Gölü olan aksolotllar, günümüzde akvaryum içerisinde de bakılmaktadır. Aksolotllar, Meksika'nın hızlı bir şekilde büyümesi ve yiyecek olarak avlanmaları nedeniyle Meksika'da rahat bir hayat sürememektedir. Aksolotllar diğer semenderlerin geçirdiği metamorfozu geçiremedikleri için sadece su içerisinde yaşayabilirler. Erişkin bir aksolotl, ortalama 25 cmdir. 

aksolothl2.jpg


Aksolotlun Özellikleri Nedir?

Aksolotl zarar gören organlarını yenilemeyi başardığı için tıp dünyasının sık sık üzerinde araştırmalar yaptığı canlılardan biridir. Aksolotllar hızlı bir biçimde kendilerini yenileyebilirler. Yenilemek sadece organlarıyla sınırlı değildir. Yapılan bir araştırma sonucunda aksolotlların beyin hücrelerini de yeniledikleri görülmüştür. İşte tam bu nokta bilim dünyasının ilgisini çeken aksolotllardan ilham alınarak alzheimer, felç gibi hastalıkların tedavi teknikleri araştırılmaya başlamıştır. 

Aksolotlların dikkat çeken diğer bir özelliği ise 15 yıl yaşayıp kansere yakalanmamalarıdır. Bilim dünyası bu konununda üzerine giderek, aksolotlların kansere karşı kendilerini nasıl koruduklarını ve mekanizmalarının nasıl çalıştığını araştırmanın peşinde. Aksolotlar henüz embriyoyken diğer canlılara nazaran pek çok yetiye sahiptirler. 

aksolothl4.jpg


Aksolotl Nasıl Edinilir?

Ana yurdu Meksika olan Aksolotllar, günümüzde dünyanın her yerinde akvaryum içerisinde yaşamaktadır. Bu nedenle günümüzde pek çok petshop'ta satın alınabilemektedir.

Aksolotl


Aksolotla Nasıl Bakılır?

Doğal yaşamı Meksika'da bulunan Chalco Gölü olan aksolotllar, meraklıları sayesinde dünyanın her yerinde akvaryumlarda yetiştirilebilmektedir. Eğer siz de aksolot yetiştirmek istiyorsanız bu maddelere dikkat etmelisiniz.

  • Akvaryum geniş olmalıdır ve suyun yüksekliği aksolotlların yüzebileceği yükseklikle olmalıdır. 
  • Akvaryum içerisinde büyük bir taş veya mango kökö koymalısınız. Böylelikle aksolotllar dinlenmek için tutunacak yer bulabilsin.
  • Aksolotlun yaşayacağı akvaryumun suyu klorlu olmamalıdır. Suyu ister dinlendirerek kullanın isterseniz temiz içme sularını kullanın. Aynı zamanda akvaryum için filtre kullanabilirsiniz. Filtre seçerken dikkat etmeniz gereken husus ise filtrenin çok dalga yapmamasıdır. 
  • Akvaryum tabanına kum, yutamayacağı büyüklükte çakıllar koyabilirsiniz. 
  • Aksolotllar için suyun ısısı çok önemlidir. Sıcaklık en fazla 24 derece olmalıdır. Yazın su sıcaklığına dikkat etmemiz gerekir. 
  • Aksolotlları beslenlerken iyi beslenmeleri için tek tip değil çeşitlilik yaparak beslemenizi öneriyoruz. Aksolotllar genellikle böcek, küçük balıklar, solucanlar ve salyangozları yerler. Evde bakarken kuru yemler, solucanlar, ince kıyılmış ciğer ile besleyebilirsiniz.

Aksolotla nasıl bakılır

Önerilen İçerik; ► Dünyada Var Olan 25 Mide Bulandırıcı ve Yasaklı Yemek!

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
0
7
1
2
5
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.