Okyanusun Korkunç Yüzü Katil Balinalar Hakkında Bilgiler

Okyanusun Korkunç Yüzü Katil Balinalar Hakkında Bilgiler
29.05.201512:49

Balinalar yaklaşık 50 milyon yıldır nesli devam ettirmektedir. Peki sizler bu katil balinalar hakkında neler biliyorsunuz?

Haber güncelleme tarihi 05.08.2022 09:39

Katil Balinalar Hakkında Bilgiler

Herkes tarafından Katil Balina olarak bilinen Orca’lar okyanusların efendisi olarak besin zincirinin en üst seviyesinde yer almaktadır. Kendinden küçük her şeyi yiyebilir. Üstün avlanma tekniklerine sahip bu canlılar Köpek balığı, Kaplumbağa, Fok, kuş ve daha bir çok çeşit balığı avlayarak yaşamını sürdürmektedir. Ayrıca balinalar 50 milyon yıldır nesli devam eden tek memelilerdir. Balinaların derileri sert ve kaygandır. Kemiklerinin içi ve vücutları kalın yağ tabakasıyla kaplıdır. Bu sayede soğuktan rahat bir şekilde korunabilmektedirler. Katil balinalar hakkında bunun gibi birçok bilgiyi sizler için derledik.

İşte okyanusların korkunç yüzü katil balinalar hakkında bilinmesi gerekenler;

1. Erkek ve Dişi Arasındaki Farklar

Katil Balinalar Hakkında Bilgiler

Orca’lar erkek ve dişi cinsleri arasında farklılık gösterir. Yetişkin erkek bireyler daha büyük pektoral, dorsal ve kaudel yüzgeçlere sahiptirler. Erkek Katil Balinalar 9,5 M uzunlukta ve 10 ton ağırlığında olabilirler. Dişi bireyler ise 8,5 m ile 7,5 ton civarında kalırlar.

Dişi Katil balinalar yaklaşık 50 yıl kadar yaşayabilirler buna göre erkeklerin ise maksimum 30 yıl yaşadıkları belirtilmiştir.

2. 5 Yılda Bir Yavrulayabilirler

Katil Balinalar Hakkında Bilgiler

Gebelik dönemi yaklaşık 15-18 ay süren dişi Katil Balinalar yavrularını en az 1 sene kadar emzirmek zorundadırlar. Ergin bir dişi yaklaşık 5 yılda bir yavrulayabilir. Ehlilleştirilmiş orka’ların yaptıkları doğumlar da yeni doğmuş bir orka’nın ortalama 2,5m boyunda ve 135-180 kg ağırlığında olduğu görülmüştür.

3. İletişimleri Oldukça Kuvvetlidir

Katil Balinalar Hakkında Bilgiler

Katil balinaların en büyük özelliklerinden biri kendi aralarında kuvvetli bir iletişime sahip olmalarıdır. Aile üyeleri çok nadir iletişim menzilinin dışına çıkarlar. Çıkardıkları ses millerce öteden duyulabilir. Bu sesler ile aynı zamanda bir erkek yada dişi ayrımı yapılabilir. Çiftleşme dönemlerinde bu sesler iletişimin ilk adımıdır. Bir başka deyişle iletişim onları bir arada tutan en büyük etkendir.

Avlanırken de tıkpı Aslanlar ve kurtlar gibi kendilerine taktiksel avantajlar sağlamasını bilirler ve yine bunu iletişim ile yaparlar.

Benzer İçerik Önerileri
Okyanuslar Hakkında 14 Şaşırtıcı BilgiDünyanın En Zehirli 10 Hayvanı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
415
41
40
21
42
15
31
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.