Okyanuslar Hakkında 15 Şaşırtıcı Bilgi!

Okyanuslar Hakkında 15 Şaşırtıcı Bilgi!
17.08.201713:43

Bu sosyal içeriğimizde okyanusların derinliklerinde gizli şaşırtıcı bilgileri sizlere veriyoruz. Şaşıracak, ürperecek, yok artık diyeceksiniz. Hadi hep birlikte okyanuslar hakkında bilinmeyen gerçeklere göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 02.08.2020 09:45

Okyanusların sırları yüz yıllar boyunca bilim insanlarını araştırmaya sevk etmiştir. Okyanusların derinlikleri, karanlık dünyasıyaşayan canlıların türleri ve bunun gibi milyonlarca soru işareti bu araştırmaları zorunlu kılmıştır. Her ne kadar araştırma yapılmış olsa da okyanuslarla ilgili derinlerde gizli keşfedilmemiş bilgiler bulunuyor. Bu içeriğimizde okyanuslar hakkında bazı bilgilere ve ürpertici gerçeklere yer vereceğiz.

İşte okyanus hakkında bilmeniz gereken 15 gerçek!


1. Okyanuslardaki Karanlık!

Işık okyanus yüzeyinden sadece 200 metre kadar derinliğe inebilir. Okyanuslardaki 200 metreden sonraki derinliklerde karanlık hakimdir.

okyanus-006.gif


2. Okyanus Keşifleri

Okyanusların hala %95'i keşfedilmemiştir. Araştırmalar sürekli devam etse de okyanusların büyüklüğü nedeniyle henüz daha %5'i keşfedilebilmiştir.

okyanus.gif


3. Basınç

Okyanuslarda araştırma yapmayı engelleyen en önemli faktörlerden biri de suyun basıncıdır. Çünkü derinliklerde balık adamların yüzebilmeleri mümkün değildir. Teknoloji geliştikçe özel keşif araçları üretilmektedir ancak yeterli değildir. 

okyanus-007.gif


4. Okyanus Canlıdır

Okyanusta yer alan bitkiler, resifler, mercanlar canlıdır.

okyanus-009.gif


5. Virüsler

Okyanuslar canlı bakteriler ile doludur. İçerisinde virüsler ve bakteriler barındırır. Birçoğu zararsızdır. Ancak okyanusta masum olmayan bakteri ve virüsler de vardır. Hepatit gibi enfeksiyonlara neden olabilirler.

okyanus-004.gif


6. Çöpler

Okyanuslarda milyonlarca ton çöp ve atık bulunmaktadır. Zararlı bakterilerin artmasına en çok da bu çöp ve atıklar neden olur. Doğada her yerde olduğu gibi okyanusları da kirleten tek canlı insanlardır.

okyanus-003.gif


7. Ses

Okyanus sessiz değildir. Ürkütücü seslere sahiptir. Bilim insanları bu ürkütücü seslerin kaynağını sürekli araştırmaktadırlar. Derinlere indikçe sesler daha bir ürpertici hale gelir.

okyanus-001.gif


8. Gelgitler

Okyanuslardaki gelgit ve dalgaları enerjiye çevirebilmeyi dünya genelinde başarabilseydik, tüm dünyanın 5 katı kadar daha fazla enerjiyi çevre dostu bir şekilde üretebilirdik.

okyanus-008.gif


9. Hazine

Okyanuslar 20 milyon tondan fazla altın içerir. Bu altınlar filmlerdeki ve bu fotoğraftaki gibi hazinelerden ibaret değildir. Ancak okyanuslardan altın elde edilebilmesinin maliyetleri oldukça yüksektir.


10. Ölüm

Bilindiğinin aksine köpek balıkları okyanustaki bazı canlılara göre daha az ölümcüldür. Örneğin deniz anaları her yıl  köpek balıklarının öldürdüğü insan sayısından çok daha fazla insanı öldürmektedir.

okyanus-002.gif


11. Yaşayan Türler

Okyanusta yaşayan canlıların %86'sı hala keşfedilememiştir.

okyanus-005.gif


12. Devlerin Ana Vatanı

Okyanusta keşfedilememiş dev yaratıklar olduğu efsanelerde yer alır. Örneğin dev kalamarların olduğuna inanılırdı. Bilim insanları başlarda bunun gerçek olmadığını düşünüyorlardı. Ancak 2013 yılında yapılan bir keşifte dev kalamarların görüntülerine ulaşılmıştır.

kalamar.gif


13. ABD

ABD 64 milyon kilo sinir gazı, kara mayınları, 400.000 bomba, 500 tondan fazla radyoaktif atığı okyanusa bıraktığını itiraf etmiştir.

nukleer-atik.jpg


14. Nefes Almamızı Sağlıyor

Okyanus nefes aldığımız oksijenin yaklaşık %70'ini üretmektedir.

yosun-001.jpg


15. Artık Daha Ölümcül

İnsanların doğaya zarar vermesiyle birlikte okyanuslar da bu zalimlikten maalesef nasibini almış durumdadır. Okyanuslarımızdaki PH hızla azalmaktadır. 1751 yılından bu yana okyanuslar %30 daha fazla asidik hale gelmiştir.

giphy-023.gif,

Önerilen İçerik; Dünyadaki Önemli Boğazlar ve Kanallar

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
558
106
300
90
97
83
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.